„Už prestaňte hrabať!“ odkazujú politikom študenti, ktorí po Veľkej noci organizujú Protikorupčný pochod

Sú frustrovaní a znechutení z korupcie, politickej nenávisti a cirkusu, aký predvádzajú politici na vážených poslaneckých stoličkách. Študenti bratislavského gymnázia zmobilizovali tisíce ľudí, ktorí sa chystajú v apríli na Protikorupčný pochod. Má mladá generácia šancu niečo zmeniť?

Oproti nám sedia traja študenti. Z toho len dvaja sú už papierovo dospelí, posledné dievča, Gauri, má len šestnásť. Možno ani sami nevedeli, koľko ľudí vďaka sociálnej sieti Facebook naverbujú.

Tiso je náhoda

„Chceme nenásilným a neagresívnym spôsobom dať najavo náš názor a nespokojnosť. Ako môže vo vyspelej demokratickej krajine so špecifickou históriou fungovať vrcholová politika tak, že jedna kauza prekrýva predošlú a tá predošlá ďalšiu? Nič sa tu nedotiahne do konca, politici klamú a vytvárajú vo svojich voličoch nechuť,“ hovorí Dávid, 18-ročný študent gymnázia, ktorý dal do pohybu skupinu študentov a myšlienku pochodu, ktorý naplánovali na 18. apríl.

Foto: Dávid Duducz

Pri našej poznámke, že tento dátum je významný aj pre slovenských neofašistov - 18. apríla pred 70 rokmi popravili prezidenta klérofašistického Slovenského štátu Jozefa Tisa - sa pousmejú. „Tento deň je posledným dňom prázdnin. Očakávame teda, že cezpoľní sa jednoduchšie dostanú do Bratislavy a študenti už v hlavnom meste budú, aby mohli nastúpiť do škôl. S Tisom to nemá nič spoločné,“ vysvetľuje Simona (18).

Korupcia nie je normálna

Možno nie sú dostatočne politicky vzdelaní na to, aby určovali politikom, ako naložiť s korupciou, no nepáči sa im a nesúhlasia s ňou. Stretávajú sa s ňou aj v škole. „Ak je prominentný spolužiak uprednostňovaný, je to vidieť a cítiť. Vytvára to zlé ovzdušie. Takto sa to začína, a ak sa tvárime, že to nevidíme, dovolíme, aby sa korupcia stala ,normálnou’, aby sme ju prijali. A to nechceme,“ hovorí Dávid, ktorý je autorom myšlienky Pochodu proti korupcii.

Nenechávajú nič na náhodu

Na Facebooku potvrdilo účasť na pochode zatiaľ až 6000 ľudí, ďalšie desaťtisíce prejavili záujem. „Máme pred tým rešpekt. Pri organizácii sa stretávame s vecami, s ktorými sme sa ešte nekonfrontovali, ale o to viac sme motivovaní,“ hovoria svorne študenti.

O sile ich motivácie svedčí aj fakt, že si chcú sadnúť si za jeden stôl s kompetentnými a konfrontovať ich so svojimi požiadavkami. Aj keď sa pochod ešte nekonal, už teraz vzbudzujú svojimi počinmi záujem politikov.

Foto: Dávid Duducz

Napríklad minister školstva Peter Plavčan študentom odkázal, že by sa s nimi rád stretol a prediskutoval ich požiadavky, porozprával sa, z čoho presne ústi ich nespokojnosť a podobne. Pri otázke, či by si trúfli na osobnú konfrontáciu s hlavou rezortu školstva, či s ministrom Kaliňákom, sa len pousmiali. „Áno, radi by sme sa s nimi stretli. Ale na nejakej neutrálnej pôde a hovorili by sme len o konštruktívnych veciach, žiadne divadlo pre médiá či spoločnosť, toho majú už Slováci dosť,“.

Pri organizácii akcie spolupracujú s bratislavským magistrátom, s políciou, s ochrannými silovými zložkami.

„Demokrat s občanom komunikuje a hľadá riešenia. Diktátor občana ignoruje. Pre našich politikov obyvatelia nie sú ani natoľko dôležití, aby sa stretli a diskutovali so štrajkujúcimi učiteľmi, sestričkami, či hocikým, kto sa obracia na štát. Dokážme, aby nás neponižovali svojím nezáujmom,“ deklaruje sa v oficiálnom popise Pochodu.

Foto: Dávid Duducz

Podpora za hranicami

Vďaka sociálnym sieťam a aktivite študentov prekročila akcia aj hranice Slovenska. „Ozýva sa nám veľa zahraničných študentov, ktorí pôsobia napríklad na Oxforde a iných prestížnych školách. Chcú sa zúčastniť pochodu, alebo nám len prejavujú účasť,“ hovoria.

A o čo im vlastne organizovaním pochodu ide? „Žiadame, aby odstúpili z postov minister vnútra Robert Kaliňák kvôli kauze Bašternák, Tibor Gašpar, prezident policajného zboru, ktorý nedokázal vyvodiť žiadnu trvalú zodpovednosť za kauzy ako Gorila a podobne, generálny prokurátor Jaromír Čižnár, napríklad aj za to, že uznal, že existuje korupcia vo vysokých politických kruhoch a aj keď má kompetencie s tým niečo robiť, vôbec nič sa nemení,“ vypočítava Dávid.

Vyriešiť to musia poslanci

Jedna vec je však pomenovať skutočné problémy slovenskej politiky nahlas, o čo sa snaží mnoho aktivistov, opozičných politikov a novinárov, druhá vec je nastoliť adekvátne riešenia týchto problémov.

Foto: Dávid Duducz

Študenti otvorene priznávajú, že toto neponúkajú, ale majú na to svoje dôvody. A treba povedať, že celkom rozumné. „My sa nesnažíme predostrieť konštruktívne riešenia problémov, veď zatiaľ nemáme potrebné skúsenosti. Ale predovšetkým - na to sú tu predsa poslanci, teda demokraticky zvolení zástupcovia ľudu, ktorí sú, okrem iného, platení z peňazí našich rodičov. Tí nech konečne prestanú hrabať a zamerajú sa na blaho poctivých ľudí,“ dodávajú gymnazisti.

Ide to aj nahlas

Rôzne demonštrácie, pochody a masové výstupy Slovákom nie sú také cudzie. Okrem veľkej Novembrovej revolúcie sme prejavili svoju nespokojnosť s bývalým premiérom Vladimírom Mečiarom, kedy v rokoch 1997 a 1998 vyšli do ulíc prejaviť nespokojnosť voči jeho praktikám desaťtisíce občanov.

O pár rokov na to, na prelome milénia, rapídne vzrástla miera nezamestnanosti, počas Dzurindovej vlády sa začali prejavovať výrazné nedostatky v zdravotníctve. To všetko taktiež vyhnalo ľudí do ulíc, aby protestovali proti Mečiarovým nástupcom.

Nahnevaných ľudí však nenechali chladnými ani kauzy ako napadnutie Hedvigy Malinovej v Nitre, či vražda študenta Daniela Tupého.

Medzi protesty, ktoré máme ešte v čerstvej pamäti, boli určite masové demonštrácie po prepuknutí kauzy Gorila, ktorá dodnes nie je vyriešená. Prakticky počas celej dlhovlády strany Smer Slováci prejavujú nevôľu voči korupcii, rodinkárstvu, daňovým podvodníkom, ktorých mená sa preukázateľne spájajú s Robertom Kaliňákom, či samotným Robertom Ficom.

Ladislav Bašternák je tŕňom v oku nie len opozičným poslancom, ale aj občanom, ktorí už niekoľkokrát vyšli pred komplex Bonaparte údajne opradený daňovými podvodmi, v ktorom si pokojne žije premiér a iní politicky angažovaní ľudia.