Obschnutá tráva: Vo Ficovom vinohrade rastie burina vysoká ako chlap.

V Bratislave horel vinohrad: Hrozí Ficovi a jeho susedom podobný osud?

Nedávno zhorel v Bratislave celý vinohrad zarastený suchou burinou. Vinicu premiéra Roberta Fica spolu s ďalšími v jej okolí môže postihnúť podobný osud.

Čo môže spôsobiť zanedbaný a neudržiavaný vinohrad, sa pred niekoľkými dňami presvedčili obyvatelia bratislavskej mestskej časti Rača. Požiar, ktorý zrejme niekto úmyselne založil, sa vinou vyschnutej nepokosenej buriny nekontrolovane šíril a nebyť rýchleho zásahu hasičov mohli byť ohrozené aj neďaleké obytné domy. Mnohé z vinohradov v tejto lokalite pod Karpatmi, ktoré skúpili špekulanti v nádeji, že z nich čoskoro budú stavebné pozemky, sú tiež takto zaburinené a hrozí, že v prípade požiaru zachváti oheň obrovské plochy.

Ako sme písali pred tromi týždňami, podobne zanedbaný vinohrad má aj premiér Robert Fico. A tak sme sa zašli pozrieť, či sa niečo zmenilo aspoň po požiari neďalekých viníc. Ani veľmi nie. Burina je stále vysoká ako chlap, iba že je po niekoľkodňových horúčavách poriadne suchá. Suchý zanedbaný porast pritom môže urýchliť šírenie požiarov, čo sa pred rokmi ukázalo pri tragickom zhorení hradu Krásna Hôrka.

Iba fanúšik

Fico počas žatvy obchádza družstvá a dediny, kde vzdáva hold ťažkej práci poľnohospodárov. „Mrzí ma, že zo žatvy sa robí historický prežitok. Týmto hlupákom odkazujem, že je to otázka našej národnej bezpečnosti. Je to otázka potravinovej bezpečnosti, pretože inak by mnohí skapali od hladu,“ kasal sa predseda vlády i strany Smer. On sám však až taký dobrý hospodár nie je. Aspoň súdiac podľa zanedbanej vinice.

Fico kúpil týchto vyše osemstodvadsať štvorcových metrov v malebných kopcoch bratislavského Nového Mesta v roku 2002 za menej ako 37-tisíc korún, čo by dnes po zarátaní inflácie bolo asi 1 850 eur, teda 2,25 eura za štvorcový meter. Domnienky, že si tam chce postaviť rodinný dom, vyvrátil tvrdením, že tam hodlá dorábať víno. Zatiaľ sa mu to však akosi nedarí, dokonca sa pohráva so zákonom, ktorý prikazuje majiteľovi pôdy, aby ju pravidelne kosil práve pre burinu, ktorá sa potom prenáša na susedné pozemky.

Riziko požiaru

Vyschnuté rastliny sú po vypuknutí hoci aj malého požiaru pre hasičov nočná mora. „Vysoká tráva sama osebe požiar nespôsobí, predstavuje však vyššie riziko. Je to veľa hmoty a ak sa k tomu pridá nárazový vietor, požiar sa šíri veľmi rýchlo,“ hovorí šéf bratislavského Hasičského a záchranného útvaru Marián Bugár. Dodáva, že požiar môže v horúcich dňoch vzniknúť z odhodenej cigarety alebo zo zabudnutého kúska skla, ktoré skoncentruje svetelný lúč zo slnka do jedného miesta.

Nedávno ľahol popolom vinohrad v bratislavskej Rači, vzdialený vzdušnou čiarou necelé dva kilometre od jeho vinice. Požiar vraj niekto založil úmyselne, údajne pre kšefty s pozemkami. Na záberoch z miesta požiaru bolo vidno vysoké trávy, cez ktoré preskakovali plamene.

Hrad v plameňoch

Verejnosť si určite pamätá aj ničivý požiar hradu Krásna Hôrka. Jeho strecha ľahla popolom po tom, čo na ňu preskočil oheň z nepokosenej buriny a krovín na kopci. Požiar pritom vznikol vo väčšej vzdialenosti od hradu, príčinou bol zabudnutý ohorok z cigarety, ktorú tam zahodili miestni chlapci.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].