Minister školstva: Dušan Čaplovič chce lietajúcim profesorom obmedziť úväzok na 58 hodín mesačne.

V Smere to iskrí pre peniaze, o ktoré majú prísť lietajúci profesori

Hoci školskí odborári sa búria pre mizerné platy, nie každému učiteľovi sa žije zle.

Zatiaľ čo priemerný plat stredoškolského učiteľa predstavuje asi 650 eur, teda o 120 eur menej, ako je priemerná mzda, niektorí vyvolení pedagógovia sa kúpu v tisíckach eur mesačne. Reč je o takzvaných lietajúcich profesoroch, ktorým nerobí problém pracovať na dvoch či troch školách na plný úväzok. Ak by skutočne pracovali tak, ako majú v zmluvách, museli by niekedy pracovať viac ako 24 hodín denne.

Vnútrostranícky boj

Vecný problém má aj svoju politickú podobu vo vládnom Smere. Minister školstva Dušan Čaplovič a šéf parlamentného výboru pre vzdelávanie Mojmír Mamojka sa pustili do seba pre novelu vysokoškolského zákona, ktorá má úväzok lietajúcich profesorov obmedziť na 58 hodín týždenne.

To je, mimochodom, pri päťdňovom pracovnom týždni 11,6 hodiny denne. A to sa zdá poslancovi a tiež profesorovi Mamojkovi zrejme príliš málo… Minister Čaplovič je presvedčený, že niektorí profesori pracujú okrem svojej alma mater na ďalších školách len naoko. Plnia tam totiž najmä funkciu takzvaných garantov, prípadne spolugarantov štúdia, bez ktorých by fakulta nezískala akreditáciu pre študijný odbor. Následne podľa počtu študentov musí mať fakulta aj dostatočný počet docentov. Zhánka po garantoch štúdia je najmä na súkromných vysokých školách, ktoré neraz produkujú davy absolventov najmä humanitného zamerania s diskutabilnou kvalitou bez veľkých šancí uplatniť sa na trhu práce. Nový zákon sa má týkať vyše štyristo „lietajúcich profesorov“, obmedzil by im prácu na iných školách na osemnásť hodín týždenne popri základnom štyridsaťhodinovom úväzku. „Zákaz lietajúcich učiteľov sa týka profesorov, docentov aj odborných asistentov.

Mamojka mladší: Pôsobí v Sládkovičove aj na Univerzite Komenského.Foto: Tv Markíza

Chceme, aby pedagogickú a výskumnú činnosť realizovali na svojej alma mater. Nikto však nezakazuje organizovať prednášky na iných školách. Ale chceme, aby sa stopercentne venovali výučbe, práci so študentmi a výskumu na svojej škole, ktorá by od nich mala požadovať stopercentný výkon. Zrušili sme už strop veku pre garanta, ktorý bol do 65 rokov, to znamená, že starší profesori si ako garanti kvôli kontinuite vychovajú docentov,“ zdôvodnil nám návrh ministra školstva jeho hovorca Michal Kaliňák.

Hlupákom neplatia

Zrušenie vekového stropu pre profesorov ako garantov v minulom volebnom období v parlamente presadzoval najmä profesor Mamojka, ktorý dosiahne tento vek o tri roky. Teraz sa angažuje aj v ponechaní viacerých úväzkov pedagógov bez obmedzenia hranice. „Dva, možno tri úväzky sú v poriadku. Meranie práce na hodiny je nezmysel, veď učiteľ študuje v knižniciach, archívoch,“ zareagoval Mamojka. „Je to podľa môjho názoru protiústavné. V ústave je zakotvená slobodná voľba povolania.

V štáte, kde je trinásťpercentná nezamestnanosť, zakazovať pracovať, keď niekto môže a chce, je absurdné. Mám už pripravených iks právnych argumentov a iks povolaní, ktoré tú možnosť majú. Prečo prokurátori, sudcovia môžu učiť na školách? Verím, že sa buď nájde kompromis, alebo to tam nebude... Ak má niekto viac úväzkov, tak to znamená, že je špičkový a vedecký. Keď vás niekto zaangažuje a zaplatí, tak preto, že ste dobrý. Nie preto, že ste hlupák,“ povedal nám poslanec. Mamojka sám okrem náročnej práce šéfa parlamentného výboru a poslanca Národnej rady stíha pracovať na plný úväzok ako dekan na Fakulte práva Janka Jesenského Vysokej školy v Sládkovičove. Nechcel prezradiť, o koľko si ako dekan prilepší k poslaneckému platu. „To je moja vec, to je súkromná škola, to vám nemusím povedať. Je to súkromný subjekt, ja nie som povinný oznamovať nikomu svoj plat,“ odbil nás Mamojka. A dodal, že ani exministerka spravodlivosti zaSDKÚ docentka Lucia Žitňanská neprezradila, koľko zarába ako pedagogička.

Syn a asistent

Mojmír Mamojka starší: Tvrdí, že obmedzenie úväzku lietajúcim profesorom je protiústavné.Foto: SITA

Škrty v peňaženke by sa však po zmene zákona mohli týkať aj Mamojkových blízkych. Jeho syn, docent Mojmír Mamojka mladší, je podľa internetovej stránky tej istej školy vedúci katedry obchodného, hospodárskeho a finančného práva. A takisto stíha aj inú prácu - na Právnickej fakulte Univerzity Komenského pôsobí ako docent obchodného práva. „Tam má len trojštvrťový úväzok... Docenti zarábajú 700-800 eur. Profesor má 1 200 v hrubom,“ bráni syna poslanec Mamojka. Podľa oficiálnych štatistík však v roku 2010 zarobil docent priemerne 1 330 a profesor 1 680 eur pri plnom úväzku. Rozdiely v minuloročných, ešte nezverejnených výsledkoch by mali byť nepatrné. Nielen syn, ale aj Mamojkov poslanecký asistent Branislav Fridrich stíha prácu na viacerých miestach.

Na už spomenutej škole v Sládkovičove má stopercentný úväzok ako docent ústavného práva. Je však aj docentom na Katedre ústavného práva Právnickej fakulty UK v Bratislave. A do tretice - figuruje medzi zamestnancami, ale aj externými spolupracovníkmi súkromnej vysokej školy v Prahe pod názvom Bankovní institut. „Je advokát, legálne učí,“ povedal na margo svojho asistenta Mamojka. Mimochodom, aj asistentský post zrejme Fridrich vykonáva mimoriadne kvalitne, berie totiž najvyššiu možnú mesačnú odmenu 2 077 eur.

Obmedziť!

Návrh obmedziť lietajúcich profesorov sa pozdáva aj bývalému rektorovi Univerzity Komenského Františkovi Gahérovi, ktorý v súčasnosti šéfuje katedre logiky a metodológie vied. „Vždy som tvrdil, že nik nemôže kvalitne vykonávať dva alebo tri úväzky zároveň. Nech sa to deje kdekoľvek - v politike, vo verejnej správe a podobne, vždy to bude ohrozovať kvalitu výkonu. Ak sa to deje v školstve, znižuje to kvalitu vzdelávania,“ tvrdí. Najstaršia univerzita na Slovensku už obmedzila vlastným pedagógom ich úväzky. „Ministerstvo školstva svojho času vydalo usmernenie, ktoré stanovovalo maximálny týždenný pracovný čas vysokoškolských učiteľov na 69 hodín, čo zodpovedá približne úväzku 1,8.

Na Univerzite Komenského v Bratislave sa to dodržiava. Takýto by mal byť aj návrh,“ dodal bývalý rektor. Aj šéfka Študentskej rady vysokých škôl Katarína Stoláriková vidí lietajúcich profesorov a nedostatočné venovanie sa študentom ako vážny problém. „Strop pre maximálny úväzok pedagóga vítame ako dobré riešenie. Je potrebné, aby do týchto úväzkov boli rátané všetky, aj tie na súkromných vysokých školách. Radi by sme obmedzili aj počty diplomových prác, v ktorých pedagóg môže pôsobiť ako konzultant alebo oponent. Ak má vysokoškolský učiteľ na starosti príliš veľa prác, často sa stáva, že ich presúva svojim doktorandom,“ povedala nám Stoláriková.

Univerzita Komenského: Podľa bývalého rektora Františka Gahéra dodržiava pôvodnú smernicu ministerstva školstva o obmedzení úväzku na 69 hodín.Foto: SITA

Štatistiky

Možno ani neprekvapí, že práve na spomenutej Mamojkovej škole je najviac lietajúcich pedagógov, až 42 percent. Súkromná Vysoká škola ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave má 38 percent lietajúcich pedagógov a súkromný Dubnický technologický inštitút takmer 28 percent. Z verejných vysokých škôl figuruje s lietajúcimi pedagógmi na prvom mieste Univerzita Cyrila a Metoda v Trnave (UCM) s necelými pätnástimi percentami. Škola vznikla za tretej Mečiarovej vlády ako trucpodnik voči Trnavskej univerzite, s ktorou expremiér bojoval od roku 1992. Vtedy aktívny minister za HZDS Dušan Slobodník dokonca vymenil zámky na rektoráte univerzity a zablokoval jej účty.

Jedným z výsledkov konfliktu vtedajšieho premiéra s akademickou obcou bol vznik štyroch nových vysokých škôl. Okrem UCM vznikla Akadémia médií v Banskej Bystrici a Prešovská univerzita, ktorá sa odčlenila od košickej Univerzity Pavla Jozefa Šafárika. Tak vznikli síce nové vysoké školy, no napriek Mečiarovej podpore trpeli spočiatku akútnym nedostatkom pedagógov vrátane garantov štúdia. Aby sa naplnil stav vyučujúcich v školách vzniknutých najmä z politických dôvodov, z núdze sa rozvinula až do súčasnej podoby prax lietajúcich pedagógov. Ľudí, ktorí dokážu tvrdo pracovať zrejme aj vtedy, keď spia.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].