Nie Blava, ale prvenstvo v triedení odpadu patrí východniarom.

V TEJTO KATEGÓRII východniari porazili Bratislavu na plnej čiare!

Nelegálne skládky zaplavujú hlavne bohatý bratislavský kraj. Analytici odporúčajú tvrdšie tresty, polícia sa vykrúca, že čierne skládky nemá v kompetencii.

Nie je to prvýkrát, čo štatistiky na štatistiky nabúrali zažité predsudky. Najväčší bordelári žijú v Bratislave a v okolí. „Vysokoškolské vzdelanie a vyšší príjem zatiaľ nevedie k nižšej produkcii odpadu a ani neprispieva k zníženiu nelegálneho skládkovania,“ konštatuje Inštitút environmentálnej politiky.

Bratislavskí bordelári

Bohatší a vzdelanejší Slováci nakupujú viac a tým pádom produkujú aj viac smetí. No namiesto toho, aby odpad triedili, či odvážali na riadnu skládku, vyhadzujú ho často do prírody.

„Pri raste príjmu o 1 percento rastie množstvo nelegálneho odpadu až o 2,6 percenta. Obdobne, pri raste populácie s vysokoškolským vzdelaním o 1 percento rastie množstvo odpadu o 10 percent. Na zníženie miery nelegálneho skládkovania je preto nevyhnutné znížiť aj celkovú produkciu odpadov,“konštatuje inštitút.

Bratislava je čo sa čiernych skládok týka, najšpinavším krajom Slovenska.
Bratislava je čo sa čiernych skládok týka, najšpinavším krajom Slovenska.
IEP

V Bratislavskom kraji na jedného občana v priemere pripadá približne 1,5 litra čierneho odpadu. Na úrovni okresov patrí prvenstvo Sencu s viac ako 2 litrami odpadu na hlavu.

A kto je na tom najlepšie? Opäť prekvapenie. Východniari. A to výrazne. Najmenej nelegálneho odpadu sa nachádza v Prešovskom kraji.

Oficiálne dáta nemáme

Problém čiernych skládok je aj v tom, že ich nik riadne nesleduje. Analytici sa spoliehajú na súkromnú aplikáciu TrashOut, inšpekcia životného prostredia kontroluje len 118 legálnych skládok. Polícia hovorí, že čierne nemajú na starosti. Na zlepšenie situácie by pomohli vyššie tresty za vyhodenie smetí mimo miest, ktoré sú na to určené. Zákon sa za týmto účelom v roku 2016 menil, otázne je však jeho vymáhanie.

„Podľa údajov TrashOut viac ako polovicu nelegálneho odpadu tvorí domáci a stavebný odpad. Možno teda predpokladať, že za ich zakladanie sú poväčšine zodpovední občania. Zvyšných 50 percent tvoria plasty, časti automobilov, sklo či elektronika,“píšu autori štúdie o tejto téme Martin Haluš a Barbora Šedová.

  • vc
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].