Za čo platia: Podľa prieskumu pacienti sami nevedia, za čo platia legálne a čo už nie je v poriadku.

V poplatkoch u súkromných lekárov je chaos, viaceré sú na hrane zákona!

Niektorí lekári už nevedia, za čo by si od pacientov pýtali poplatky. Zákon to jednoznačne neurčuje. Peniaze chcú za objednanie cez e-mail alebo za komunikáciu v cudzom jazyku.

Vyšetrenie pacienta po pracovnom čase, konzultácia v angličtine, zaslanie receptu poštou alebo prijatie pacienta mimo rajónu. V tom, za čo všetko si môžu súkromní lekári pýtať peniaze a koľko by to malo byť, je chaos a ministerstvo zmeny zatiaľ iba sľubuje.

Pochybné poplatky

Lekárka na poliklinike v Karlovej Vsi sa rozhodla, že sa bude rozprávať s pacientmi aj v cudzom jazyku, ale za každých desať minút takejto konzultácie si pýta 10 eur. Jej kolegyňa chce tiež svoje jazykové znalosti spoplatniť. Za vyšetrenie cudzích štátnych príslušníkov si pýta okrem poplatku za samotné vyšetrenie desať eur navyše len preto, lebo sú cudzinci.

„Je to cenová diskriminácia,“ krúti hlavou právnik Viliam Karas z Maple & Fish. Európska únia zaručuje občanom z iných členských krajín služby za rovnakých cenových podmienok, ako majú domáci.

Lekárka nielen porušuje toto pravidlo, ale robí Slovensku obrovskú hanbu. Ako by ste sa cítili, keby ste nakupovali v rakúskom obchodnom centre a pre Slovákov by boli všetky veci o desať eur drahšie?

Podľa Viliama Karasa sa môžu pacienti zo zahraničia obrátiť na Slovenskú obchodnú inšpekciu alebo Európske spotrebiteľské centrum a sťažovať sa. Pravdepodobnejšie však je, že znechutene z ambulancie odídu. Bujnú fantáziu, čo všetko treba spoplatniť, majú aj ďalší lekári. Ak by ste sa chceli objednať na vyšetrenie e-mailom, zaplatíte poplatok dve eurá.

V poplatkoch u súkromných lekárov je poriadny chaos. „Viaceré poplatky sa pohybujú na hrane zákona, pričom využívajú vágnosť súčasnej legislatívy,“ vyjadruje sa analytik z Health Policy Institute Roman Mužík.

Čo nie je zakázané, je povolené

Zákon dnes lekárom v súvislosti s poplatkami nič nepredpisuje. Jediné obmedzenie spočíva v tom, že musia odrážať reálne náklady a nesmú pýtať peniaze za to, čo podľa zákona platí zdravotná poisťovňa. Vyššie územné celky môžu súkromných lekárov pokutovať za to, ak sa napríklad v Bratislavskej župe vyšplhajú poplatky za prednostné ošetrenie nad 9,96 eura.

V iných prípadoch sa fantázii medze nekladú. Interná lekárka v Bratislave, ktorá sa venuje svojim pacientom iba dvadsaťosem hodín týždenne, si pokojne inkasuje za vyšetrenie mimo ordinačných hodín tridsaťtri eur.

Onkologická ambulancia v Košiciach si zas bez problémov vypýta od ťažko chorých pacientov tri eurá za potvrdenie o celodennom ošetrení. Vystavenie takého potvrdenia nemôže trvať viac ako minútu. Za túto sumu by traja klienti dostali od notára overenie pravosti podpisu. Notári pritom nepatria medzi sociálnych pracovníkov a neprisahali pomoc ľuďom.

Nelegálne poplatky

Niektoré platby u lekára dokonca smrdia porušením zákona. Gynekologička z Bratislavy má na svojich dverách zverejnenú cenu tri eurá päťdesiat za vstupné gynekologicko- onkologické vyšetrenie.

Oslovili sme poisťovňu Dôvera s otázkou, či je to v poriadku: „Zmluvný lekár má na takéto vyšetrenie výkon číslo šesťdesiat, komplexné vyšetrenie pacienta, čo vykáže zdravotnej poisťovni. Inak povedané, poistenec má nárok na úhradu takéhoto vyšetrenia na základe verejného zdravotného poistenia,“ tvrdí hovorkyňa Dôvery Monika Šimunová.

Viacerí lekári, najmä gynekológovia, napriek tomu pýtajú dvadsať eur za vstupné vyšetrenie pacienta a založenie dokumentácie. Ako tvrdí poisťovňa, vyšetrenie nového pacienta lekárovi zaplatí, takže zinkasuje za jednu vec dvakrát. Od pacienta aj od poisťovne.

Ak to lekár s poplatkom myslel tak, že tých dvadsať eur má pokryť jeho náklady na založenie dokumentácie, potom zrejme vaše údaje vkladá do šanónu so Swarovského krištálikmi. Aj to by sa mu čoskoro finančne vrátilo. Podpísaním dohody dostáva špecialista za každého svojho pacienta mesačný paušál.

Takzvanú kapitáciu, čiže mesačnú platbu za vás, mu poisťovňa platí každý mesiac bez ohľadu na to, či gynekologickú ambulanciu využívate, alebo nie.

Na poplatky si posvietil Health Policy Institute. Urobil interaktívnu mapu, vďaka ktorej sa dozviete, ktorý lekár a za čo presne žiada od pacientov peniaze. „Lekári si vyberajú poplatky za rôzne služby a v rôznej výške,“ hovorí Mužík. Prostredníctvom dotazníka pre pacientov zistil analytik aj to, že ľudia už ani nevedia, čo je poplatok a čo neformálna platba lekárovi.

Chaos

Vo výbere poplatkov teda nie je systém a ministerstvo zdravotníctva sľubuje už od minulého roka, že to zmení. Konkrétnu koncepciu zatiaľ nezverejnilo.

„Ministerstvo zdravotníctva vytvorí takzvaný pozitívny zoznam poplatkov, teda tých, ktoré budú môcť lekári podľa zákona vyberať,“ vyjadrila sa ešte na jeseň hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Martina Lidinská. Keď sme zisťovali, či je v tejto téme nejaká novinka, zistili sme, že zatiaľ prebiehajú iba rokovania a nikto nevie, kedy sa sľuby splnia.

„Určite by pomohol predpis, ale na začiatok by mohol každý lekár, ktorý vyberá poplatky na hrane zákona, začať meniť systém aj sám. Nezneužívať slabú reguláciu štátu vo svoj prospech na úkor pacientov,“ vyjadril sa Roman Mužík.

Novinkou, ktorú chce v súvislosti s poplatkami zaviesť ministerstvo financií, sú registračné pokladnice. Každý lekár bude musieť svoj výber peňazí za nadštandardné služby takýmto spôsobom priznať. Opatrenie však ešte stále nehovorí nič o opodstatnenosti poplatkov, iba ich väčšom zdanení.

Absurdné poplatky u lekára

  • Objednanie na vyšetrenie prostredníctvom e-mailu - 2 eurá.
  • Komunikácia s pacientom v cudzom jazyku - 10 eur každých desať minút.
  • Vyšetrenie cudzích štátnych príslušníkov - cena za vyšetrenie + 10 eur.
  • Prednostné vyšetrenie - 10 eur, pýta ich doktorka, ktorá ordinuje 7,5 hodiny týždenne.
  • Vydanie očkovacieho preukazu 5 eur, v obchode sa dá kúpiť za 50 centov.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].