Lamačské dvojičky: Stavba na Podháji nie je dokončená ani po desiatich rokoch. Firma, ktorá mala majiteľom bytov odovzdať kľúče, skončila v rukách mŕtveho bezdomovca.

V problémovom bytovom družstve v Lamači erdžia biele kone

Zhruba stovka bytov v dvoch vežiakoch na okraji bratislavskej štvrte Lamač mala byť hotová v roku 2005. Vo chvíli, keď mali ich majitelia dostať do rúk kľúče, sa však dozvedeli, že investor má problémy a kolaudácia sa odkladá na neurčito.

Majitelia pritom za svoje byty zaplatili podstatnú časť sumy vopred. Skrachované družstvo skončilo v rukách pochybných štatutárov, ktorí figurujú v desiatkach ďalších krachujúcich či už skrachovaných firiem.

Dodávateľ stavebných prác dopadol podobne. Jedným z jeho štatutárov je až doteraz bezdomovec, mŕtvy už dva roky. Stopy vedú do Modry, kde sme nedávno odhalili podivné sídlo desiatok firiem, medzi ktorými sa vyníma nový majiteľ spoločnosti, ktorej spoluvlastníkom bol donedávna aj premiérov brat Ladislav Fico.

Krach

Pred desiatimi rokmi vrcholil dopyt po nových bytoch a bytové domy pribúdali raketovou rýchlosťou. Na prelome rokov 2002 a 2003 začal ponúkať takýto projekt zhruba so stovkou bytov na okraji bratislavského Lamača v časti Podháj aj investor Bytové družstvo Lamač-Podháj. Realizáciu projektu mala na starosti stavebná firma Satkostav. Bytové domy v podobe dvoch vežiakov prepojených spoločnou prízemnou časťou s garážami rýchlo rástli a v roku 2005 už boli byty takmer hotové. Vnútri nechýbali dlažby, parkety, stierky ani obklady. Majitelia bytov mali v tejto fáze splatených deväťdesiat percent celkovej sumy z ceny svojich budúcich nehnuteľností. Vyzeralo to, že po dvoch rokoch od začatia výstavby sa budú môcť sťahovať.

Skutočnosť však bola iná. Investorovi, ktorým bolo spomínané Bytové družstvo Lamač-Podháj, došli financie. Stavba sa zastavila, kolaudácia sa nekonala. Majitelia síce mali na nedostavané a neodovzdané byty listy vlastníctva, ale tie im v tejto fáze neboli nič platné. A tak si založili občianske združenie, cez ktoré sa snažili vec vyriešiť. Podávali trestné oznámenia, tlačili na developéra a zablokovali aj majetok investora. Dostavbu objektov však nedokázal zabezpečiť ani ďalší developér, ktorému takisto došli finančné prostriedky. Bytové domy medzitým namiesto ich majiteľov obývali, ničili a rozkrádali bezdomovci.

Mŕtvy konateľ

Investorské družstvo a realizačná firma riešili problémy po svojom. V oboch spoločnostiach sa spustila celá séria zmien štatutárov aj adries. Obe firmy, Bytové družstvo Lamač-Podháj aj stavebná firma Satkostav, sídlili na Šafárikovom námestí 7 v centre Bratislavy. V oboch z nich figuroval podnikateľ Milan Satko. V roku 2009 zmenil ako prvý adresu aj majiteľov Satkostav. Firma sa presťahovala do dediny Dolné Kočkovce na Ulicu Jána Palárika 202/3. Jedným z jej majiteľov aj konateľov sa stal istý Jozef Filiač, ktorý si tú istú adresu uvádzal ako miesto trvalého pobytu.

„Takúto ulicu u nás v dedine máme. Ako by sa mala volať tá firma, ktorú hľadáte? Satkostav? O takej tu nič nevieme,“ lámala si hlavu pani na miestnom obecnom úrade. Keď sme spresnili adresu, kde by stavebná firma mala sídliť, a vyslovili meno konateľa a spoločníka Jozefa Filiača, pani si spomenula. „Veď ale aký je on podnikateľ? Však to bol regulárny bezdomovec. Ten dom, kde si uvádzal adresu, patril jeho sestre. No a Filiač je už asi dva roky mŕtvy. Mal okolo päťdesiat rokov a zamrzol v zime na ulici, chudák,“ hovorí pani z úradu.

Podobný osud postihol aj Bytové družstvo Lamač-Podháj. To síce ostalo naďalej na pôvodnej adrese na Šafárikovom námestí v Bratislave, ale v lete tohto roku sa zmenili jeho štatutári. Post predsedu predstavenstva, ktorý zastával pôvodne Milan Satko, obsadil Ondrej Zsíros. Novým podpredsedom predstavenstva sa stal Jozef Paulus. Obaja noví štatutári, ktorí prevzali družstvo v nedobrej finančnej kondícii, sú známe „firmy“, lepšie povedané, nastrčené biele kone. Prvý z nich má v Obchodnom registri na internete spolu 241, druhý 255 záznamov. Jozef Paulus má v Obchodnom registri uvedenú adresu trvalého pobytu vo Vlčom hrdle, už dávno sa však na nej nezdržiava. Byt už predal a podľa tvrdenia susedov jediný, kto ho tam hľadá, sú exekútori a oklamaní veritelia.

Obaja „podnikatelia“ pôsobia aj vo viacerých spoločnostiach, ktoré sú registrované na veľmi čudnej adrese - v rozpadnutej zrúcanine niekdajšej podnikovej chaty v Modre v časti Harmónia na Okružnej ulici. Tam uprostred lesa fiktívne sídlia desiatky spoločností. Obchodný register na internete uvádza pri sídle spoločností Okružná 3239 v Modre spolu 316 záznamov. Majiteľkou rozbitej stavby, kde sídlia firmy v rôznych štádiách zadlženosti, je Barbora Strýčková, dcéra spolumajiteľa spoločnosti Bankrot, s. r. o. Vladimíra Strýčka, ktorý pôsobí ako profesionálny likvidátor krachujúcich firiem a okrem iného zakladal aj politickú stranu Právo a spravodlivosť. Majiteľom pozemku pod stavbou je Vladimír Strýček a na liste vlastníctva k chate je ťarcha zakladajúca vecné bremeno umožňujúce mu právo doživotného užívania nehnuteľnosti. Je teoreticky možné, že majitelia o využívaní ich nehnuteľnosti ako sídla desiatok firiem nič nevedia, aj keď na registráciu firmy na danej adrese sa vyžaduje ich písomný súhlas.

Na tejto adrese v Modre je registrovaná aj firma, ktorá v nedávnej minulosti patrila premiérovmu bratovi Ladislavovi Ficovi a ktorá nevyplatila pohľadávky súvisiace s výstavbou rýchlostnej cesty Pribina pri Nitre. Dnes už patrí francúzskemu občanovi Sebastienovi Moccimu - ani on sa v lese nad Modrou nezdržiava.

Šťastný koniec?

Na rozdiel od mnohých veriteľov sa príbeh majiteľov bytov vo vežiakoch v Lamači-Podháji napokon zrejme predsa len skončí dobre. Vďaka vytrvalosti, novému úveru a ďalším investíciám z vlastných vrecák sa im podarilo stavbu dokončiť. Od leta tohto roku sa na stavbe pracuje, rekonštruujú sa zničené priestory a dokončujú byty. Podľa internetovej stránky združenia vlastníkov bytov by mali byť budovy skolaudované do konca tohto roku. Časť majiteľov sa však do týchto bytov už nenasťahuje. Za dlhých desať rokov, počas ktorých strácali nervy a financie, si museli zaobstarať iné bývanie. To, čo zaplatili navyše, im nikto nevráti. V porovnaní s mnohými veriteľmi firiem, ktoré ovládajú na papieri biele kone, však mali šťastie, že aspoň niečo zo svojich peňazí dostali nazad.

Podnikatelia z ulice

Už od deväťdesiatych rokov sa na Slovensku používali „osvedčené“ praktiky, ako podnikať a neplatiť za odobraný tovar, okrádať štát na vratkách DPH, prípadne, ako sa zbaviť vytunelovaných firiem. Na tieto účely sa používali biele kone. Veľakrát to boli bezdomovci z ulice, ktorí podpisovali, čo bolo treba, nepýtali sa, nerozumeli tomu a nakoniec si odniesli aj prípadné trestnoprávne dôsledky za podvody. V mnohých prípadoch sa však biele kone stratili bez stopy a neskôr sa našli ich telá v ilegálnych hroboch. Známe sú kauzy tunelovania Devín banky, keď vrahovia biele kone pochovali v cudzích hroboch, prípadne kauza kyselinári, keď biele kone rozpustili v kyseline.