V areáli bývalej protitureckej pevnosti bolo v uplynulých týždňoch mimoriadne rušno. Nielen preto, že ušiel jeden z väzňov.

VIDEO Najskôr vyzlečení dôchodcovia, potom útek väzňa: Čo sa deje v Leopoldove?

Najskôr dôchodcovia vyzlečení donaha, potom útek väzňa. Jedna z najstráženejších väzníc na Slovensku sa borí s problémami.

V areáli bývalej protitureckej pevnosti v Leopoldove bolo v uplynulých týždňoch mimoriadne rušno. Za múrmi objektu, ktorý od roku 1855 slúži ako väznica, dnes jedna z najstráženejších na Slovensku, sa dejú veci, nad ktorými zostáva rozum stáť. Pred niekoľkými týždňami vyplávala na povrch informácia, že tamojší bachari si zákony vysvetľujú podľa vlastných pravidiel.

Počas prehliadky vyzliekli donaha dôchodcov, ktorí prišli navštíviť odsúdeného, svojho syna. No a najnovšie zas museli naháňať väzňa na úteku. A to nie hocijakého, ale nebezpečného recidivistu, ktorý si v Leopoldove odpykával vyše osemročný trest za lúpežné prepadnutie.

Klamali?

Bývalý kickboxer Ľubomír Behan (24) z Piešťan má pestrú minulosť - už ako 16-ročný si dlhé chvíle krátil vykrádaním bytov. Z väznice nezmizol ako neprávom odsúdený filmový hrdina cez vlastnoručne vyhrabaný tunel. Z očí strážnikov sa mu podarilo vytratiť počas prác, ktoré spolu s ôsmimi spoluväzňami vykonávali mimo prísne stráženého areálu ústavu. Stalo sa tak 2. júna v priestoroch strelnice.

Nachádza sa tesne za múrmi väznice. Hoci z druhej strany je obkolesená zanedbaným poľom, je oplotená len obyčajným pletivom. Ani s jeho odstránením si Behan nemusel dať námahu. Utiekol vraj otvorenou bráničkou, za ktorou ho dokonca čakal komplic na motorke.

Odsúdený údajne využil nepozornosť troch strážnikov. Oficiálna verzia hovorí, že okamžite začali po ňom pátrať. Podľa našich informácií to však zrejme tak nebolo. Na to, že väzeň chýba, sa vraj prišlo takmer až po dvoch hodinách. Napokon, len takto sa dá logicky vysvetliť, že ani do našej uzávierky sa väzňa nepodarilo chytiť.

Utečenec: Do našej uzávierky sa 24-ročného kickboxera Ľubomíra Behana nepodarilo nájsť.
Utečenec: Do našej uzávierky sa 24-ročného kickboxera Ľubomíra Behana nepodarilo nájsť.
TASR

Ľubomír Behan: 24-ročného kickboxera sa nepodarilo nájsť. Foto: TASR

Jeho útek vyvoláva množstvo iných otázok. Prečo bol odsúdený za závažný zločin vôbec zaradený na práce do takmer nestráženého areálu? A ak ho za plotom skutočne čakal komplic na motorke, ako to, že si jej zvuk nikto nevšimol? A ako je vôbec možné, aby si človek, ktorý si trest odpykáva v najviac stráženej väznici na Slovensku, mohol spoza jej múrov len tak dohodnúť útek?

Žitňanská, ktorá môže odvolať generálneho riaditeľa ZVJS, a na priamu otázku, či plánuje voči sebe vyvodiť zodpovednosť, neodpovedal ani šéf leopoldovskej väznice Michal Halás. Ten nám prostredníctvom svojho sekretariátu odkázal, že našu zvedavosť v tomto smere uspokojí generálne riaditeľstvo zboru. Nestalo sa.

Preverená udalosť

O čosi zhovorčivejší boli v súvislosti s prípadom, na ktorý sme pred časom upozornili. Išlo o škandál okolo takmer osemdesiatročných rodičov jedného z odsúdených, ktorý si trest odpykáva práve v Leopoldove. Počas jeho návštevy 5. mája ich vraj bachari podrobili ponižujúcej osobnej prehliadke.

Pozrite si video, v ktorom pani Darina spomína na ponižujúce zaobchádzanie:

Dôchodcovia sa museli vyzliecť donaha, drepovať a zavolali na nich psy. Stalo sa tak napriek tomu, že zákon niečo také vôbec neumožňuje. Po zverejnení informácií nariadila ministerka Žitňanská udalosť okamžite prešetriť. Sama však nevylúčila, že môžu vzniknúť isté pochybnosti.

„Vec som dala prešetriť generálnemu riaditeľovi Zboru väzenskej a justičnej stráže. Môže vzniknúť aj situácia, že to budú stanoviská proti stanoviskám, ktoré nedokážeme prešetriť ďalej a urobiť arbitra. Ak to bude takto, potom sa rozhodneme, ako budeme postupovať ďalej,“ povedala nám ministerka.

Mlčia: Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská a generálny riaditeľ ZVJS Milan Ivan útek väzňa verejnosti príliš nevysvetľovali.
Mlčia: Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská a generálny riaditeľ ZVJS Milan Ivan útek väzňa verejnosti príliš nevysvetľovali.
INTERNET-ZVJS

Mlčia: Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská a generálny riaditeľ ZVJS Milan Ivan útek väzňa verejnosti príliš nevysvetľovali. Foto: INTERNET-ZVJS

No a zdá sa, že presne tento scenár sa naplnil. Adrián Baláž z kancelárie generálneho riaditeľa ZVJS nám totiž okrem iného oznámil, že „vzhľadom na limitované oprávnenia Zboru väzenskej a justičnej stráže preveriť tvrdenia, ktoré sú vo vzájomnom rozpore, generálny riaditeľ po dohode s ministerkou spravodlivosti v záujme eliminácie akýchkoľvek pochybností o objektivite preverovania podá v tejto veci príslušným orgánom činným v trestnom konaní trestné oznámenie vo veci možného zneužitia právomoci verejného činiteľa“.

Jednoducho, vyšetrovanie škandalózneho vyzliekania dôchodcov v leopoldovskej base donaha sa skončilo tým, že personál väznice akékoľvek nezákonné postupy bez hanby poprel. Vecou sa tak bude zaoberať polícia, ktorá môže vypočuť aj dotknutých rodičov odsúdeného.

Tí sa medzitým vybrali na ďalšiu návštevu svojho syna. Práve v deň, keď z Leopoldova ušiel Ľubomír Behan. „Správali sa k nám slušne, ale syn nám povedal, že na bacharov vyvíjali veľký tlak, aby klamali. Tú ponižujúcu prehliadku niekto nariadil a my sa nevzdáme dovtedy, kým sa to poriadne nevyšetrí. Vraj sme neboli jediní, koho takto ponížili…“ prezradili krátko po tom, ako opustili areál väznice dôchodcovia z Nitry. Určite bude teda zaujímavé sledovať, ako sa s prípadom popasujú policajti.