Štefan Duč: „Chobotnica úplatkov je obrovská. Lietajú tam mená významných politikov i policajtov,“ tvrdí podnikateľ.

VIDEO: Tokajský vinár Duč sa zahral na Kočnera. Potopí vysokého štátneho úradníka?

Vysoký zamestnanec štátnej agentúry si vraj pýtal od podnikateľa úplatok. Ministerka ho okamžite vyhodila.

Padajú hlavy a nie hocijaké! Rovno hlavy vysokých štátnych úradníkov. Dôvod? Dôkazy, že úradníci sú zapletení do korupcie. Za svoje rozhodnutia o pridelení štátnych či európskych peňazí si vraj dali rozprávkovo zaplatiť.

Redakcia nášho týždenníka disponuje nahrávkami, ktoré to potvrdzujú. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná začala konať až po tom, ako jej týždenník PLUS 7 DNÍ poslal relevantné dôkazy. Konkrétne ide o Pôdohospodársku platobnú agentúru a jej výkonného riaditeľa Ľubomíra Partiku.

Biznis na úrade

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) je inštitúcia, ktorú pozná každý roľník či podnikateľ v poľnohospodárstve. Patrí pod ministerstvo pôdohospodárstva a mala by uľahčovať život podnikateľov v rezorte.

Či už prideľovaním finančných prostriedkov v rámci dotácií - a to nielen zo štátneho rozpočtu, ale najmä z eurofondov, o ktoré hospodári požiadajú - , alebo aspoň dobrými radami. Vyplatenie a, samozrejme, investovanie pridelených prostriedkov tiež kontrolujú.

Ročné objemy pridelených financií sú astronomické. Požiadať o peniaze môže každý, no, pravdaže, nie každý ich aj dostane. A ak ich dostane, nie každému ich vyplatia. Sú totiž vyvolení, ktorí za túto službu zaplatia nemalé peniaze.

Úplatný podnikateľ?: Na nahrávke Štefana Duča, ktorú máme k dispozícii a ktorú si môžete pozrieť aj na našej internetovej stránke, to vyzerá, že vysoký štátny zamestnanec handluje o výške úplatku. Foto: archív Š.D.

Dvadsať percent do vrecka

„Je to lukratívny biznis. Úradníci si prídu na svoje. Stretnú sa s vami a bez okolkov si vypýtajú percentá zo sumy, ktoré dostanete. Zo začiatku je všetko v poriadku, kontroly, vyplatenie. Potom, tesne pred skončením viazanosti projektu, keď už máte všetko hotové, sa nájde problém,“ opisuje postup, s ktorým sa údajne stretol známy tokajský podnikateľ a vinár Štefan Duč.

Milionár, ktorý podniká aj v poľnohospodárstve, žiadal mnohokrát nielen o dotácie na pôdu, ale aj finančné prostriedky z eurofondov, ktoré dostal. Naposledy približne päť miliónov eur na svoje dva vinárske závody vo Viničkách. Tie od neho však na základe kontroly a správy Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) teraz žiadajú späť.

Na tomto mieste však zároveň musíme dodať, že v marci už podnikateľa Duča za tento údajný podvod s dotáciami odsúdil Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici na jedenásť rokov za mrežami a na mastnú, stotisícovú pokutu. Rozsudok však zatiaľ nie je právoplatný.

Duč každopádne vraví, že predchádzajúce monitorovacie kontroly viackrát potvrdili, že je všetko v poriadku. No nik ich podľa neho neberie do úvahy.

„Aby sme sa rozumeli. Je to niekoľkoročný proces. PPA všetko kontrolovala. Projekt so žiadosťou, ako aj preinvestovanie každého jedného eura, ktoré sme dostali. Keď už bolo všetko postavené, niekomu sa zazdalo, že je to super a dobrý podnik, tak prečo ho nezískať pre seba.“

Nahral si ich

Handlovanie a naťahovanie so zamestnancami PPA podľa Duča trvalo takmer dva roky. „Najprv pýtajú dvadsať percent, keď na nich pozeráte ako puk, na ďalších stretnutiach už svoje požiadavky upravujú a handlujú ako kočovní Cigáni na trhu. A keď nedáte, zaistia vám basu aj vrátenie pridelených peňazí.“

Prvé stretnutia so zamestnancami agentúry vraj boli s vyhrážkami, čo všetko sa mu stane, keď sa nepodelí. „Ako ma oberú o majetok. A legálne. Zľakol som sa. Tak som si ďalšie stretnutia nahral,“ hovorí Duč. Podľa neho zamestnanci agentúry žiadali „svojich“ dvadsať percent a vraj ich nezaujímalo, odkiaľ vezme hotovosť a ako ju zdokladuje.

„Chceli svoj podiel, inak skončím v base a bez peňazí,“ tvrdí. Duč je presvedčený, že úradníci sa neboja, lebo vedia, že majú za sebou krytie politických špičiek.

„Nerobme si ilúzie. Oni sa musia deliť ďalej. Viem, že nie som jediný, od koho podiel pýtali. Len tí dotyční sa zľakli a radšej im vyplatili požadovanú sumu, aby mali pokoj a mohli ešte aj v iných obdobiach pýtať dotácie,“ konštatuje Duč.

Plné vína: Uskladnený mok kráľov čaká na dozrievanie. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Neohrození

„Keď som nechcel dať, poslali mi kontrolu a zrazu to, čo bolo predtým správne zaúčtované, teraz nesedelo. A bolo treba všetko vrátiť späť. Normálne si ma pozvali do hotela Tulip pri PPA na kávičku.

Vraj to so mnou myslia dobre. A že keď sa dohodneme aspoň na piatich až siedmich percentách, tak urobia ďalšiu kontrolu, ktorá už zas bude správna a dobrá, a nebudem musieť vracať z pridelených peňazí nič,“ opisuje jedno zo stretnutí podnikateľ.

Stretnutia absolvoval priamo s výkonným riaditeľom agentúry. „Zahral som sa na Kočnera. Aj on si nahrával dôležité stretnutia. Zabezpečil som si nahrávacie zariadenie aj s kamerou a naše rozhovory som si nahral. To, čo sa odohrávalo, keby som niekomu porozprával, neuveril by mi. Každý by mi povedal, že som padnutý na hlavu,“ hovorí a ukazuje nám prepis nahrávky jedného zo stretnutí.

Zamestnanec PPA na nej hovorí, že o výške percent sa musí dohodnúť s ďalšími ľuďmi, či budú súhlasiť aj s nižšou sumou. „Hovorím, ja môžem povedať, že sme tu sedeli a poviem, že dobre, maximálne, ja neviem, osem? Poviem desať? Hej? Ja neviem, ako zareagujú,“ vysvetľuje na nahrávke zástupca vedúceho agentúry, ktorý rozhodnutia podpisoval.

Podľa názoru Duča z vyjadrení jeho zástupcu vyplýva, že keby podnikateľ zložil hneď na prvýkrát dvadsať percent sumy, pomohli by mu napísať aj odvolanie a spravili by novú kontrolu tak, aby bolo všetko v poriadku.

Takto prebiehalo stretnutie.

Razantná

Ako Duč tvrdí, platiť úplatky sa mu nechcelo. „Naivne som si myslel, že keď sa obrátim na vtedajšieho ministra pôdohospodárstva Jahnátka alebo na Fica, tak zasiahne a korupciu zastaví. Jahnátkovi som písal listy, v ktorých som ho vyzýval na stretnutie, aby som mu ukázal dôkazy,“ tvrdí podnikateľ, ktorý údajne oslovil aj Generálnu prokuratúru.

Podľa jeho slov mu však všetci „odpísali, že toto riešiť nebudú. A situácia sa nezmenila ani po voľbách“, hovorí Duč a tvrdí, že ani nová ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná nahrávku údajne nechcela vidieť. Nakoniec však svoj postoj zrejme prehodnotila a nahrávku, ktorú sme poslali na ministerstvo, predsa len preverila.

„Ministerka dala pokyn generálnemu riaditeľovi Pôdohospodárskej platobnej agentúry na ukončenie pracovného pomeru s výkonným riaditeľom PPA Ľubomírom Partikom s cieľom vytvoriť priestor na nezávislé objasnenie prípadu. Pôdohospodárska platobná agentúra bude pri objasňovaní tohto prípadu plne súčinná,“ povedal nám hovorca Vladimír Machalík.

Či je podobných prípadov viac a či boli do tejto údajnej korupčnej aféry zainteresovaní i ďalší pracovníci PPA, sme sa z ministerstva nedozvedeli. No rozhodnutia, ktoré podľa vyjadrení Duča podpisoval zástupca vedúceho agentúry Partika na základe toho, či sa s podnikateľom na provízii dohodne, alebo nie, ministerka meniť nemieni.

„Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná trvá na vrátení finančných prostriedkov vo výške 2 563 407 eur od spoločnosti Tokajská spoločnosť Viničky, s. r. o., a 2 803 424 eur od Vinárstva Viničky, s. r. o., čím sa plne stotožňuje s výsledkom kontroly Európskeho úradu pre boj proti podvodom OLAF aj Pôdohospodárskej platobnej agentúry,“ uzatvára hovorca Machalík.

Snažili sme sa skontaktovať aj priamo s Ľubomírom Partikom, no nepodarilo sa nám to. Na naše maily ani telefonáty nereagoval.

Vianočné tipy na darček