Miloš Kaštan bol za vydieranie a dve objednávky vrážd odsúdený len na štrnásť a pol roka.

VIEME PRVÍ Černákov financmajster varí väzňom: Miloš Kaštan získal v base ďalšie výhody

Spolupracovať s políciou sa mafiánom oplatí. Takýto signál vysielajú verejnosti sudcovia.

Zaspieval po výbuchu

Miloš Kaštan bol za vydieranie a dve objednávky vrážd odsúdený len na štrnásť a pol roka. Prokuratúra obhajovala mimoriadne nízky trest pre niekdajšieho Černákovho najlepšieho kamoša a ekonóma černákovcov jeho významnou pomocou pri objasňovaní závažnej trestnej činnosti viacerých mafiánskych skupín.

Pripomeňme si, že Kaštan sa proti bosovi Mikulášovi Černákovi zatvrdil po tom, čo v roku 2002 vo dvore jeho rodinného domu vybuchla nálož. Ako sa Kaštan vyjadril pre Plus 7 dní, výbuch jednoznačne vnímal ako Černákovu vyhrážku. Keďže týmto aktom bola ohrozená Kaštanova žena a deti, došlo k prekročeniu hranice toho, čo je správne , aj z pohľadu pofidérnej mafiánskej morálky.

Kaštan už nemal dôvod byť bosovi lojálny. Vypovedal proti nemu v prípade mnohých vrážd a usvedčoval aj šéfa skupiny sýkorovcov Róberta Lališa. Toho na súde nazval malým zákeráčikom.

Z basy na dovolenku

Žoviálneho Kaštana za jeho pomoc polícii poslali odpykať si trest do väznice v Želiezovciach, ktorá je považovaná za dobrú basu. Rozhodne do nej neumiestňujú ťažkých zločincov. Kaštan zrejme spieval aj tam, lebo nedávno ho zo Želiezoviec sťahovali do ešte miernejšie Žiliny a zároveň ho preradili zo skupiny so stredným stupňom stráženia do skupiny s najnižším stupňom stráženia.

Kaštan tým oproti pôvodnému rozhodnutiu súdu dostal do daru oveľa lepšie podmienky. V cele ho už nebudú zamykať a ak dostane prácu v meste, bude sa môcť premávať po uliciach Žiliny. V prípade, že nevyvedie nejakú hlúposť, môžu ho pustiť dokonca aj na niekoľko dní vkuse domov! Muž odsúdený za objednávky vrážd si bude môcť od ostatných spoluväzňov oddýchnuť na krátkej dovolenke.

Ako je to možné?

S požehnaním súdu

„O zmene spôsobu výkonu trestu rozhoduje súd, v obvode ktorého odsúdený vykonávaná nepodmienečný trest. Odsúdenému, ktorý bol odsudzujúcim rozsudkom súdu zaradený do ústavu so stredným stupňom stráženia, môže byť zmenený spôsob výkonu trestu do ústavu s minimálnym stupňom stráženia po vykonaní tretiny uloženého trestu,“ odpovedal riaditeľ kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Adrián Baláž len všeobecne, lebo táto inštitúcia „nedisponuje súhlasom dotknutej osoby“ a teda nič bližšie o Kaštanovi verejnosti poskytnúť nemôže.

Z uvedeného však vyplýva, že neskutočne mäkký trest Kaštanovi ešte výraznejšie zmiernil Okresný súd Levice. Podľa informácii Plus 7 dní sa Kaštanovi v žilinskej base darí, ako bývalý mäsiar pracuje v tamojšej kuchyni.