Docent Ľubomír Cigánik (na fotografii) kandidoval v rektorských voľbách proti Václavovi Krajníkovi. Ten ho po nástupe do funkcie poslal do policajného dôchodku.

Vedenie Akadémie Policajného zboru likvidovalo nepohodlných ľudí

Niekdajšie vedenie Akadémie Policajného zboru v Bratislave na čele s dnes už odvolaným rektorom Václavom Krajníkom beztrestne likvidovalo nepohodlných ľudí.

Nebezpečné vyhrážanie, šikanovanie či podivné štúdium ľudí zvučných mien. Podozreniami všakovakého druhu sa v súvislosti s Akadémiou Policajného zboru v Bratislave zaoberali v uplynulých dvoch rokoch aj kompetentní na ministerstve vnútra, hoci ešte pred pár týždňami nám ministerský úrad tvrdil, že neriešil žiadny podnet týkajúci sa tejto vysokej školy. Vraj nemal aký, lebo žiaden nebol podaný. Napokon však ministerstvo priznalo, že v danom období predsa len evidovali niekoľko sťažností a upozornení na dianie okolo liahne novej policajnej elity. A dokonca ich aj vyšetrovali. Ako však býva na Slovensku dobrým zvykom, v lepšom prípade vec uzavreli s konštatovaním, že sa nič nestalo. V tom horšom nemali kompetentní ani len snahu niečo zistiť. Zrejme vedeli prečo.

Virtuálni študenti

V jednom z podnetov, ktorý v lete 2010 adresoval vtedajšiemu rezortnému šéfovi Danielovi Lipšicovi dlhoročný akademický pedagóg Eduard Sabopál, sa totiž objavili aj viaceré zvučné mená. Nechýbal medzi nimi napríklad súčasný štátny tajomník ministerstva vnútra Marián Saloň, bývalí policajní prezidenti Anton Kulich a Ján Packa či súčasný policajný viceprezident Ján Nociar. Podnet podal rešpektovaný odborník, ktorý v akadémii pracoval takmer dvanásť rokov a istý čas zastával post vedúceho katedry kriminológie.

Doktor Sabopál označil v podnete niekoľkých študentov za virtuálnych. V akademickom roku 2007/2008 mali totiž u neho v rámci doktorandského štúdia absolvovať prednášky z dvoch predmetov a museli ich ukončiť zápočtom. Niekoľkí študenti sa však podľa informácií uvedených v podnete na výučbe nezúčastňovali alebo iba sporadicky a už vôbec nepovažovali za potrebné absolvovať záverečné testy. Keď chcel doktor Sabopál neudelené zápočty zapísať do príslušných záznamov, nedalo sa.

Spoza katedry na vrátnicu

Aj keď inšpekcia nič podozrivé v súvislosti s pochybným udeľovaním zápočtov pre vyvolenú skupinu študentov nezistila, zdá sa, že táto prax nie je na policajnej akadémii ničím nezvyčajným. Svoje o tom vie aj bývalý pedagóg docent Ľubomír Cigánik. Niekdajší šéf katedry policajných služieb otvorene priznáva, že sa mu stalo čosi podobné ako doktorovi Sabopálovi. Ani on nepodpísal zápočty a vedenie školy potom k tomu nútilo odborného asistenta katedry. Keď aj on odmietol, preradili ho na vrátnicu ministerstva vnútra.

Celý článok nájdete v týždenníku Plus 7 Dní alebo > > na tomto linku ako súčasť platenej siete PIANO.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní