Lipšica, o ktorom je známe, že si potrpí na rodinu, vraj prichytili s milenkou. Dokazovať to má fotografia vpravo, ide však o podvrh.

Veľká hra s Lipšicom: Falošné fotky s milenkou

Komu mali podvrhnuté fotky politika s údajnou milenkou zlomiť krk?

Do redakcie sa nám dostali mimoriadne zaujímavé fotografie. Po ich pozretí zostane takmer každý doslova v šoku. Zachytený je na nich azda najznámejší predstaviteľ kresťanskej demokracie, ako si po ulici vykračuje ruka v ruke s fešnou blondínkou. A rozhodne to nie je jeho právoplatná manželka, ktorá mu v uplynulých rokoch priviedla na svet dve krásne deti.

Snímky navodzujú dojem, že politik známy plamennými rečami o morálke a čestnosti si na zamilovanú prechádzku vyšiel v horúci letný deň a pohotový fotograf ho pri tom nachytal. Obyvateľom či návštevníkom Banskej Bystrice by pri pohľade na obrázky bolo úplne zrejmé, že zaľúbenci si vzácne chvíle blízkosti vychutnávajú v malebných uličkách mesta pod Urpínom.

Kresťanský politik sa mal takto prechádzať v uliciach Banskej Bystrice, nie však so svojou manželkou. Foto: archív

Reč je o zakladateľovi hnutia Nová väčšina, bývalom podpredsedovi KDH a exministrovi vnútra a spravodlivosti Danielovi Lipšicovi. Nuž a dáma držiaca sa s ním za ruku by podľa všetkého mala byť mladá banskobystrická advokátka Zuzana, o ktorej sa pred časom na internete zmieňoval spis Kocúr venovaný práve osobe Daniela Lipšica. Okrem iného sa v dokumente spomínalo, že politik vraj intímny vzťah s touto blondínkou nadviazal už v roku 2006.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že pikantné fotky, ktoré dostala k dispozícii naša redakcia, majú zlomiť krk Lipšicovi. Ako sa však ukázalo, obeťou možno malo byť práve naše vydavateľstvo. Fotografie sú totiž síce šikovne urobeným, ale preukázateľným podvrhom.

Dohady

O vzťahu Daniela Lipšica a advokátky sa šepká už niekoľko rokov. V apríli 2009 ich zachytil fotograf istého denníka, ako sedia na kávičke v jednom z bratislavských podnikov. Politik stretnutie vysvetlil slovami, že sú len kolegovia právnici a že rozoberali istú pracovnú záležitosť.

Možno práve to bola inšpirácia pre autorov spisu Kocúr, opisujúceho údajné kšeftovanie blízkych ľudí Daniela Lipšica na ministerstve vnútra, ktorý v jeho závere spomína vzťah politika s blonďavou advokátkou. Lipšic pravdivosť informácií zverejnených v spise poprel a rovnako tak urobila advokátka Zuzana. A nikto nikdy ani žiaden dôkaz nepriniesol. Zlom mal nastať v týchto dňoch. Do našej redakcie boli doručené fotografie, ktoré mali konečne potvrdzovať opodstatnenosť informácií o mimomanželskom vzťahu Daniela Lipšica. Istým ľuďom sa podarilo, vraj niekedy koncom júla tohto roka, zachytiť politika, ako sa prechádza ruka v ruke s blondínkou po uličkách Banskej Bystrice.

Vec vskutku zaujímavá. No len dovtedy, kým si človek nezačne klásť logické otázky. Bol by Lipšic naozaj taký hlúpy a za bieleho dňa by zobral svoju údajnú milenku na potulky po centre Banskej Bystrice, kde by ich mohol hocikto vidieť? A to len pár týždňov po tom, ako sa na internete objavil spis Kocúr.

Po dlhom hľadaní napokon odpoveď na všetky pochybnosti dala sociálna sieť, kde je zaregistrovaný aj samotný Daniel Lipšic. V jeho fotogalérii prístupnej verejnosti sme narazili na obrázok, kde mal oblečené presné to isté tričko i nohavice ako na prechádzke v Banskej Bystrici. Dokonca aj držanie tela bolo úplne identické.

Na fotke zo sociálnej siete však nedržal za ruku fešnú blondínku, ale malého syna. Fotka bola urobená v roku 2011 počas Dňa polície. Stačilo sa s ňou trošku pohrať, syna vymeniť za dámu a zasadiť ju do prostredia Banskej Bystrice. Nuž a dokonalý falzifikát bol na svete.

Vľavo Lipšic na fotografii so synom, vpravo obrátený originál. Foto: archív

Mnoho otázok

Človeku sa pri možných dôsledkoch zverejnenia podvrhnutej fotky údajne zaľúbeného Lipšica s priateľkou až zatmie pred očami.

Situácia totiž až priveľmi pripomína spravodajskú hru, ktorá mala znemožniť možno ani nie tak Lipšica, ako skôr médium, ktoré fotografie zverejní. Jeho dôveryhodnosť by klesla na nulu. Potvrdzuje to aj expert z prostredia tajných služieb. „Podhodenie nepravdivej informácie do média je najlepší spôsob, ako skompromitovať dané médium a zároveň aj zastaviť či spochybniť do budúcna všetky potenciálne mediálne ataky voči danému subjektu a jeho predstaviteľom. Nie je to ojedinelý prípad, pokusy kompromitovať médiá tu boli aj v minulosti.“

Pozornému čitateľovi iste neušlo, čo expert naznačil. A síce, že podvrh mohol novinárom podhodiť aj niekto z blízkeho okolia osoby, ktorá je na fotke zachytená. Nech sa totiž na záležitosť pozeráte z ktoréhokoľvek uhla pohľadu, po prevalení kauzy z nej vyjde dotknutá osoba zakaždým víťazne. Ak by bolo totiž zverejnené, že ide o fotku dokazujúcu mimomanželský vzťah politika, ten veľmi ľahko dokáže, že je to klamstvo a podvrh. Ak novinári zistia, že ide o zámerne upravený obrázok, verejne činná osoba sa dostáva do úlohy prenasledovanej osoby, pri diskreditácii ktorej sa oponenti neštítia skutočne ničoho. Navyše sa jej podarí eliminovať dôsledky ďalších prípadných nepriaznivých informácií s tým, že určite ide o podvrhy.

„Dizajnovanie verejnej mienky je priemysel a existujú ľudia, ktorí s médiami manipulujú. Je to sofistikované a v súčasnosti ľahko dosiahnuteľné. V tomto prípade malo byť médium prostriedkom na dosiahnutie želaného efektu. Len čo sa totiž znehodnotí dôveryhodnosť média, akékoľvek ďalšie výstupy budú spochybnené.

Podobný prípad vidíme aktuálne aj vo Veľkej Británii, kde musel odstúpiť najvyšší šéf BBC po tom, ako jeho ľudia zverejnili nepravdivé informácie o politikovi,“ vysvetľuje v tejto súvislosti komunikačný konzultant Martin Knut.

Čo hovorí Lipšic

Do našej redakcie sa dostali fotky, na ktorých ste zachytený, ako sa v Banskej Bystrici prechádzate ruka v ruke s neznámou blondínkou.

Tak to považujem za úplnú klebetu a podvrh a, pravdupovediac, nechcem ich ani vidieť. Viete, ja som už na začiatku roka hovoril, že po tom, ako vyšla kauza Zelenáč, takých káuz vyjde ešte veľa a budú sa týkať všeličoho možného, pravdepodobne aj môjho súkromného života.

Zistili sme, že ide o podvrh. Máte predstavu, čím dielom môžu byť?

No a odkiaľ by mohli prísť takéto fotky? To nech si urobí každý záver. Je pomerne veľa ľudí, ktorí majú záujem na tom, aby som z verejného života odišiel. Ale som na to pripravený, nikdy som súkromie do života politiky neťahal. Nie je to prvý diskreditačný materiál na mňa, už boli dva v tomto roku. Obidva sú pritom úplne absurdné.

Podvrhnuté fotky však vyvolávajú množstvo otázok. Napríklad, že nášmu týždenníku ich mohli podhodiť nielen tí, ktorí vás chceli skompromitovať, ale možno aj vaši spolupracovníci…

Nechcem komentovať všetko, čo niekto vymyslí, lebo potom to len motivuje ľudí na ďalšie a ďalšie veci. Viete, aj tie spisy, ktoré už boli publikované... Ubezpečujem vás, že to nie je nič príjemné ani pre mňa, ani pre moje okolie, ani pre mojich najbližších. Považoval by som za úplne absurdné, keby si takéto veci vymýšľal okruh mojich známych. Museli by to byť ľudia nie úplne v poriadku.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní