Kŕmenie: Mláďatko dostáva striekačkou sušené mlieko.

Veverička ako domáce zvieratko: Rozkošné mláďatko považuje majiteľku lubinskej Minifarmy za mamu

Potrebuje neustály kontakt, niekoľkocentimetrové zvieratko spáva s Ninkou v posteli

Na lubinskej Minifarme v novomestskom okrese sa starajú o zvieratká ako o vlastné deti. Doslovne! Najnovšie im pribudlo mláďa veverice stromovej a ako každé „bábätko", aj ono potrebuje neustálu starostlivosť. „Často si ju dokonca berieme do postele, aby cítilo našu blízkosť," priznáva Katka Ježíková. Malá veverička ju totiž považuje za svoju mamu.

V prírode by zahynuli

Veveričie mláďa, odchované v zajatí, si môžete kúpiť rovnako ako šteniatko, musíte mať však nachystanú veľkú vonkajšiu voliéru. Aj na Slovensku máme registrované schválené chovné stanice, ktoré odchovávajú tieto zvieratká. Takéto veveričky nemôžu a ani nesmú byť vypustené do voľnej prírody, lebo tam by zahynuli.

„Do piateho týždňa sú so svojou skutočnou mamou. V čase, keď by ich začala sama matka odstavovať, sa ich ujme chovateľka a zvykne ich na kŕmenie zo striekačky," hovorí ošetrovateľka Veronika z Minifarmy. „Kŕmime ju sušeným mliekom pre šteniatka. V šiestom týždni jej už môžeme dávať pokrájané jabĺčko, banán či oriešok a zanedlho na to už začne byť veľmi hyperaktívna," popisuje.

Veveričie mláďa si zafixuje pachy ľudí, ktorí sa o ňu starajú. Vníma ich ako rodičov. „U nás je to majiteľka Katka, majiteľkina malá dcéra Ninka, ja a ešte jedna kolegyňa," dodáva Veronika, ktorá ju cez deň nosí v malom vaku na hrudi. „Hladkáme ju, všade ju nosíme so sebou," dodáva.

Závislá na ľuďoch

Keď je drobný tvor vo vaku hladný, začne si cumlať labky alebo šnúrku na vaku, v ktorom ju nosia jej „ľudskí rodičia". „Príde to na ňu približne každé štyri hodiny a potom zaspí," vysvetľuje veveričia opatrovateľka. Dodáva, že o takéto mláďatko sa treba prvé dni starať dvadsaťštyri hodín denne.

O pár dní, keď ju vypustia do voliéry k ostatným veveričkám, bude vnímať ľudí ako svoj druh. „Musíme ju však pravidelne chodiť navštevovať, lebo sme jej rodina. Pre takéto zvieratká, keď k nim dlhšie neprídete, je to ako trest," zdôrazňuje Veronika. Najmenší návštevníci Minifarmy sa teda majú na čo tešiť - veverička sa ich nielenže nebude báť, ale bude sa na ľudí tešiť a môžu si ju pohladiť.


VIDEO Plus 7 Dní