Najobľúbenejší seriál: Búrlivé víno pobláznilo divákov, vinárov a vinohradníkov v podstate tiež.

Vinári sa búria: Pocisková nevie degustovať a nerozozná ušľachtilú pleseň

Nela Pocisková je v Búrlivom víne na smiech, nenaučili ju degustovať a nevie rozoznať ušľachtilú pleseň.

Aby mohli tvorcovia seriálu Búrlivé víno vyrozprávať príbeh dvoch znepriatelených vinárskych rodín, z exteriérov si poskladali hotové puzzle. Domy ústredných rodín sú v televízii od seba vzdialené len na skok, v skutočnosti ich delí takmer hodina jazdy autom. Seriáloví Roznerovci bývajú na Žitnom ostrove, v kaštieli plnom poľovných trofejí.

Vinárska rodina Dolinských nakrúca vo vyše štyristoročnej kúrii, v ktorej kedysi žil modranský richtár. Z ponuky dvestoštyridsiatich druhov vín, ktoré tu dnes ponúkajú, toho herci očividne veľa nepopili. Podľa znalcov totiž zo seriálu priam kričí, že sa vo víne vôbec nevyznajú.

Sledujú to povinne

Roznerovcov ubytovali markizácki filmári na Maďaroch. V dedinke Mierovo asi s päťsto obyvateľmi je nakrúcanie seriálu udalosťou číslo jeden. „Či ho pozeráme? Každý večer,“ uisťoval nás hneď prvý Mierovčan, na ktorého sme narazili. Uprostred hlavnej ulice stojí neskorobarokový kaštieľ, ktorý dal v druhej polovici 18. storočia postaviť rod Jeszenákovcov a teraz tu sídli hotel.

Každému musí byť povedomý. „Som prekvapená. Keď sem prídu hostia po prvý raz a zbadajú našu bránu, hneď ju spoznajú,“ víta nás pani kaštieľa Júlia Nagyová. „Mali sme tu už aj starší manželský pár, ktorý prišiel len kvôli seriálu. Nedal si ani obed, len sa pozrel a odišiel.“

Produkcia oslovila rodinu, ktorá kaštieľ vlastní, vlani v máji. „Prvého zavolali a ôsmeho už nakrúcali. Boli tu až do októbra.“ Zadarmo to nebolo. „Niečo sme za to dostali a štáb, čo bolo asi štyridsať ľudí, sa tu tiež stravoval. Ale skôr ide o to, že každý večer je náš kaštieľ v televízii,“ pousmeje sa Júlia, hoci v tom čase je takmer vždy v práci.

Mierovo: Seriál Búrlivé víno tu má takmer stopercentnú sledovanosť. Foto: Martin Domok

Trikrát a dosť

Nagyovci kúpili kaštieľ v dezolátnom stave, dvanásť rokov ho prácne rekonštruovali. Júliina mama Kornélia, povolaním kunsthistorička, doň vložila dušu a pohrala sa i so záhradou. Práve v nej sa štáb pohyboval po celý čas, s kamerami sa do interiéru dostal azda len raz. Do salónika, kde inak jedávajú hoteloví hostia, priviezli masívny písací stôl a zaň posadili Mariána Slováka.

Neďaleký barový pult využívali len rekvizitári. Na stenách cestou na poschodie visia jelenie parohy či vypchatý tetrov. Na zemi sú položené vzácne koberce, ktoré domáca pani nenápadne obchádza, aby po nich zbytočne nešliapala. Do desiatich izieb sa hlavní predstavitelia ani nedostali.

Zato v záhrade musí byť divákom Burlivého vína každý kút dôverne známy. Vidíme kovový altánok, ktorý vyrábal istý sochár z Alžbetinho Dvora asi pol roka a teraz pod ním herci degustujú. I bazén, kde sa Martin Rozner a Nina Dolinská, čiže Juraj Loj a Nela Pocisková, vášnivo bozkávali.

To, že by si nežnejšia časť tejto dvojice vyhradila právo, aby na pľaci počas najhorúcejších scén nikto navyše nebol, pani Nagyová popiera. „Všetci tu boli. Celý deň nič, každý robil niečo iné. A zrazu stáli všetci zo štábu a celý personál z hotela vonku. Nakrúcali to v septembri, keď už bola v bazéne studená voda. Museli to zopakovať trikrát a vždy im, tuším, rátali minútu, kým sa bozkávali.“

Vyšlo to na tretí raz: A všetci boli pri tom. Foto: Tv Markíza

Najmilší? Loj

Bez pozornosti sa neobišlo ani natáčanie scén pred vstupnou bránou. Mierovčania si hoveli na plote a sledovali každú klapku. A zostali prekvapení. „Scény sú veľmi krátke. Asi aby si herci zapamätali texty,“ rozmýšľajú. Nakrúcalo sa v jednom kuse od skorého rána do neskorého večera, dvanásť hodín denne.

Kaštieľ nestojí na samote, a tak z okolitých domov filmovačku stále čosi rušilo. Z jednej strany švitorili deti z materskej školy. V prípade ďalšieho suseda sa tvorcovia odhodlali na radikálnejší krok a jeho brechajúceho psa odsťahovali preč. Najhoršie to bolo počas sviatkov. Každý doma majstroval v záhrade. Keďže Mierovo leží blízko letiska, občas im nad hlavami preletelo lietadlo.

Z hercov si domácich získala Eva Rysová, v seriáli Anna Roznerová. S každým podebatovala o hocičom, no na pľaci nezaostávala za mladšími a nakrúcala od rána do večera. „Ale aj pán Slovák a slečna Pocisková boli milí. Pani Oľhová už menej,“ prehodili v Mierove na adresu intelektuálnej herečky. Keď sa spýtame panej kaštieľa, koho z hercov mala najradšej, odpoveď je jasná. „Asi pána Loja. Je to veľký sympaťák,“ rozlúči sa so smiechom.

Až príliš dobrý

O necelú hodinu už stojíme uprostred vinárskeho mestečka pod Malými Karpatmi a chvíľu rozmýšľame, či sme pred správnym domom Dolinských. Na priečelí modranskej reštaurácie s vinárňou je niekoľko nápisov. „V lete je všetko zarastené viničom a čo nie je, prekrývajú filmári umelým brečtanom,“ upozorní nás Roman Pavúk, ktorý si kúriu z konca 16. storočia prenajíma. Istý čas tu býval richtár, doteraz sa tu ukrýva spleť sál, nádvorí, záhrad i pivníc s dvestoštyridsiatimi druhmi vína.

Modranom, takým hrdým na svoje víno, imponuje, že Búrlivé víno nakrúcajú práve tu. „Minulý týždeň si manželia rezervovali stôl v reštaurácii a pýtali sa, či budú prístupné priestory zo seriálu, lebo dcéra sa strašne teší…“ usmieva sa Roman Pavúk a zrazu stojíme pri schodoch, z ktorých hneď v prvej časti seriálu spadlo dievčatko. Nela Pocisková potom bežala po pomoc za Jurajom Lojom do Mierova.

Prechádzame o kaskádu vyššie. Do záhrady, kde Dolinskí zvyčajne raňajkujú. Altánok počas zimy, keď sa nenakrúcalo, poškodila búrka. „Dali ho sem len kvôli nakrúcaniu, možno ho takýto ešte použijú. Inak je to záhrada, kde robievame svadby.“ Nad terasou sa tiahne múr s dverami, ktoré sú v seriáli vždy otvorené. Cez ne vidieť ďalšiu záhradu i hradby mesta Modra.

Sedenie pod prístreškom je práve zakryté a slúži ako fajčiareň pre hostí reštaurácie. Navyše zisťujeme, že keď Dolinskí akože vchádzajú do svojho domu, v skutočnosti vstupujú do klenbovej sály vydláždenej starými tehlami, na ktorých svietia nápisy Modra. Štáb ju využíva ako maskérňu a prezliekareň.

A zase Loj

„U nás sa už nakrúcalo všeličo. Film Dušana Rapoša Cinka panna alebo vlani nejaké zábery do filmu s Markom Vašutom o sochárovi Messerschmidtovi. Točila sa tu tiež reklama na pivo, pizzu alebo syr. Toto tu vypratali, doniesli sem regály a naložili na ne šesťsto syrov,“ hovorí Roman v ďalšej zo sál, ktoré v seriáli nevidíme. Búrlivé víno preto personál až tak neprežíval. „Akurát sme mali dohodnuté, že filmári prídu ráno o siedmej a do jedenástej, dvanástej, keď začnú chodiť hostia, budú hotoví.“

Neľahké bolo aj stravovanie hercov, ktorí sa ocitli v zariadení pre gastrofajnšmekrov. „My sme drahá reštaurácia, vlani nás vyhlásili za najlepšiu tematickú na Slovensku. Nepodávame denné menu za tri eurá. Možno si tí ľudia predstavovali, že keď prídu na vidiek, bude to lacné. Chystali sme im však cenovo príjemné jedlá,“ pousmeje sa majiteľ a spomenie si na jednu z herečiek. „Nakrúcali jej vlasy, keď vykríkla: ‚Čo sa zbláznili? Tu majú menu za desať eur? To čo si myslia, kde sú?!‘ A srkala pritom nejaké neskafé z plastového pohára, ktoré doniesol štáb. Keď som ju takto videl naživo, mám pocit, že svoju úlohu nemusí ani hrať,“ dodá na margo seriálovej mrchy.

„Videl som tu hocičo, ale toľkokrát opakovať, pretvarovať sa a roniť slzy pred kamerou, to musí byť psychicky veľmi náročné. Ale ten, čo sa do Nely zaľúbil, bol naozaj fajn, veľmi príjemný,“ chvália fešáka už druhýkrát v ten istý deň. Žiadne iskrenie medzi Jurajom a Nelou si nikto nevšimol. „Zopárkrát som tu s ňou debatoval, keď nenakrúcala, väčšinou sedela sama…“ dodáva Pavúk.

Travertín: Do modranských viníc ho previezli až zo Špišského Podhradia. Foto: Tv Markíza

Babrák Dolinský?

V Modre, kde sa vo víne vyznajú, sa skôr zaoberajú odbornou stránkou toho, čo vidia na obrazovkách. Záhadou je krachujúci Emil Horváth, ktorý práve vyrobil to najúžasnejšie víno pod slnkom. Do ekonomických turbulencií sa zvyčajne dostávajú začiatočníci, ktorí sa pre investície zadlžia, nedopestujú veľa kvalitného vína a nemajú prepracovaný marketing. „Dve, tri špičkové odrody vypredajú rýchlo. Tie ostatné im zostanú v sudoch alebo vo fľaškách. Zrazu sú finančné problémy. To sa bežne stáva,“ oboznamujú nás, ako to chodí.

Matadora Dolinského tak brzdia okolnosti trocha pritiahnuté za vlasy. „V jednej časti predával hotelierom veltlín, ale nechcel ísť pod cenu. Popri každej výrobe špičkového vína sa predsa vyrobí aj víno, ktoré je síce z dobrej suroviny, ale už nie je úplne tip-top. A preto sa ho radi zbavíte lacnejšie. Keď máte vysadený Müller Thurgau, ktorý treba piť mladý, tak ho tiež musíte ponúknuť lacnejšie. Potrebujete vyprázdniť sudy, vo vinohrade je hrozno, ktoré treba obrať, a kam dáte ten mušt?“

Skutočným vinohradníkom a vinárom sa seriál nesleduje ľahko. Prešľapy, ktoré laici nepostrehnú, im kolú oči. Ako keď Nela Pocisková nerozpoznala ušľachtilú pleseň Botrytis cinerea od múčnatky a utekala do výskumného ústavu, aby zistila, čo jej hroznu vlastne je. V skutočnosti by to dokázal každý prvák vinohradníckej školy. „Múčnatku riešila ako koniec sveta, ale zrelému hroznu už ublížiť nemôže,“ upozornil nás jeden z pozorných vinárov.

Fakt je, že herečka v práci, hoci aj hrá v Búrlivom víne, víno nepije. Podľa znalcov je evidentné, že ochutnáva zafarbenú vodu. „Minule mala v pohári svetločervené víno a niekto sa jej spýtal, čo to je. Odpovedala: Alibernet. No Alibernet je ako atrament, asi o desať tónov tmavší než to, čo pila.“

Ďalšie chyby

Zvláštne je i degustovanie. Herci zle držia poháre, nalievajú do nich príliš malé množstvo moku a tvária sa pritom znalecky. „To sa tak nerobí. Keď chcete zatočiť víno v pohári, aby uvoľnilo arómy, aspoň pol deci v ňom musí byť. Sem-tam vidím, že nedržia kalich za stopku. Ale to nie je frajerina. Inak ho mastnými prstami zašpinia a nevedia správne zhodnotiť farbu. Nehovoriac o tom, že rukami víno ohrievajú. Takto hodnotiť víno je nezmysel,“ pripomenul aj Roman Pavúk, zhodou okolností prezident Asociácie somelierov Slovenskej republiky.

Degustátorka: Pohár Nela nedrží za stopku, hodnotiť svoje fiktívne víno, na snímke vpravo, tak nemá zmysel. Foto: Tv Markíza

Diváčkou seriálu sa chcela stať i legenda slovenského vinohradníctva Dorota Pospíšilová. Osemdesiatročná dáma vyšľachtila množstvo našich pôvodných odrôd. „Vôbec nie som seriálový typ, ale spočiatku som to chcela pozerať,“ tešila sa pani Dorota, no radosť ju rýchlo prešla. „Videla som asi dva diely a zistila som, že pre mňa osobne je to škoda času. Vidieť, že hlavní predstavitelia nie sú odborníci. Je to pre laikov,“ dodala sklamane, no nie samoľúbo. To, že seriáloví vinári sa nešpecializujú na slovenské odrody, ju nemrzí. A to Merlot, ktorým sa v prvej časti uviedla Nela, nie je ani v listine u nás povolených odrôd.

„Bohužiaľ, nie je, ale mal by tam byť. Alibernet je tiež vhodný pre Slovensko. Pokiaľ ide o rozširovanie červených vín, to je v poriadku, lebo u nás sa doteraz pestovali málo,“ objavila na seriáli aspoň nejaké pozitívum. No jej nasledovníci zastávajú iný názor. „Keby scenáristi chceli viac pomôcť slovenskému vinárstvu, novošľachtencom slovenského pôvodu by určite ‚nešliapli vedľa‘.“

Monolit z Východného Slovenska

Monumentálny kameň v tvare oka, okolo ktorého sa v Búrlivom víne obšmietajú jeho predstavitelia, sa týči na prvý pohľad uprostred viníc. Pritom stojí pár desiatok metrov od vozovky, ktorá spája dediny Šenkvice a Vištuk. Každý si ho môže aj spoza plota detailne obzrieť.

Travertínovú skalu, ktorá váži 200 ton, našli v kameňolome v Spišskom Podhradí. Aby ju bezpečne previezli cez celú krajinu až do vinohradov pri Modre a nezničili všetky cesty, transport majitelia dôsledne plánovali. Z monolitu potom vytvoril akademický sochár Bohuš Kubinský najväčšiu sochu z jedného kusa kameňa v strednej Európe, jej úlohou je dnes strážiť vinohrady.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].