Vinco Lukáč: Občas si plietol vládu s parlamentom. Aj preto mu jeho kolegovia odpustili pokutu.

Vincovi Lukáčovi sa prepiekla pokuta, pomohli mu súcit a hokejové zlato

Je hokejová legenda Vinco Lukáč sociálny prípad, keď mu poslanci odpustili pokutu? Alebo skôr veria, že je až natoľko prostoduchý.

Exposlanec za SNS Vinco Lukáč má dôvod na radosť. Opäť sa mu niečo prepieklo. Najprv sa ešte ako aktívny zákonodarca vyznal k svojej „láske“ k mafii hneď po tom, ako mu vybuchol luxusný Mercedes. Následne sa mu podarilo po niekoľkých mesiacoch sedenia v parlamente zistiť, že nie je vo vláde.

Verejnosť zaujal aj škandálom so svojou niekdajšou milenkou, pri ktorom padali aj facky. A teraz sa mu na dôvažok prepieklo, že nepodal ako poslanec majetkové priznanie. Tým totiž porušil zákon a ako každého ho mala čakať sankcia. V tomto prípade pokuta vo výške mesačného platu poslanca.

Peniažky však Lukáč z vrecka vyťahovať nemusí. Na milosť ho zobrali minulý týždeň členovia parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Za neuloženie pokuty hlasovali zákonodarcovia vládneho Smeru.

Hokejová legenda vyviazla bez pokuty. Foto: Martin Domok

Jednoduchší

Vinco Lukáč je majstrom sveta z roku 1977 a 1985 a strieborný z rokov 1982 a 1983. Ako argument to pri rozhodovaní o uložení pokuty zvážil napríklad poslanec za KDH a člen spomínaného výboru Alojz Přidal. Ten sa pri hlasovaní zdržal.

„Vinco Lukáč bol zlatý poslanec. Bol veľmi dobrý hokejista. Dostal sa do parlamentu na kandidátke SNS, ktorá podľa mňa zneužila jeho meno a on počtom svojich preferenčných hlasov rozhodol, že táto strana v roku 2010 vôbec do parlamentu preliezla. Po jeho vstupe do Národnej rady sa ukázalo, že nebol kompetentný vykonávať túto prácu.

Vôbec neprehovoril, teda ja si to ani nepamätám. On ani nevedel, či je v opozícii, koalícii, či vo vláde, alebo v parlamente. Preto verím Vincovi Lukáčovi, že nevedel o tejto povinnosti. Určite by však mal byť každý rovný pred zákonom, ale nerozhodol som o tom ja, ale poslanci za Smer. Zrejme ich presvedčil pán Otto Brixi, ktorý tvrdil, že je jeho sused a Lukáč žije vo veľmi zlých životných podmienkach. Podľa mňa by túto pokutu mala zaplatiť skôr strana SNS, ktorá Vinca Lukáča zneužila,“ povedal nám Přidal.

Poslanec za Smer Otto Brixi nám odmietol vyjadriť sa bližšie k tomu, čo ho viedlo k obhajobe Vinca Lukáča, vďaka ktorej nemusí platiť pokutu. „Nechcem sa k tomu vyjadrovať, prepáčte. Ja bývam na sídlisku v Starom Meste v Košiciach a pán Lukáč v byte o dva bloky ďalej. Takže viem, ako žije. Beriem však ohľad na jeho sociálnu a spoločenskú situáciu, tak to nechcem komentovať,“ zareagoval pre náš týždenník Brixi.

Ani samotnému Vincovi Lukáčovi nebolo dvakrát do reči. „Nechcem k tomu hovoriť nič. Ďakujem za zavolanie,“ povedal Lukáč a zložil telefón.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].