Bývalé sídlo: Dlhoročnú centrálu musí HZDS na želanie vlastníka Mečiara do konca roka opustiť.

Vladimír Mečiar vykopol vlastných ľudí

Otec zakladateľ opustil svoje HZDS, strana musí vypratať do konca roka legendárnu budovu, ktorej sa vlani zmocnil Mečiar.

Keď sa po vlaňajších voľbách a 0,93-percentnom výprasku Vladimír Mečiar stratil nevedno kam, ako to mal občas vo zvyku, málokto príčetný veril, že značka HZDS má dlhú životnosť. Veľkohubé vyhlásenia o veľkolepom návrate v roku 2016 a sústredení sa na župné voľby boli skôr blúznenie než možná realita.

Minulý týždeň definitívne opustil Hnutie za demokratické Slovensko otec zakladateľ. A najnovšie svoje niekdajšie ovečky či barančekov vykazuje aj zo sídla strany na Tomášikovej ulici v Bratislave. Do konca roka totiž musia niekdajší „hýbatelia slovenských dejín a strojcovia nezávislého Slovenska“ opustiť legendárnu budovu, ktorej sa pred časom zmocnil Mečiar.

Navyše začiatkom roka - 10. januára - sa zostávajúci členovia stretnú na výnimočnom sneme a s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodnú o rozpustení strany.

Budova za pôžičku?

Šesťposchodovú budovu na Tomášikovej ulici v Bratislave vlastnila spoločnosť Salus, čo bola firma hnutia. Vlani sa jediným spoločníkom firmy s budovou stal samotný Vladimír Mečiar, ktorý vyplatením starých straníckych dlhov ľahko prišiel k nehnuteľnostiam. V podstate obabral ešte aj vlastné dieťa, HZDS.

Podľa dostupných informácií splatil približne miliónový dlh hnutia, teda veľmi slušne na tomto obchode zarobil. Budova postavená na ploche päťsto štvorcových metrov môže mať podľa Jany Vinšovej zo spoločnosti RE/MAX Happy hodnotu zhruba päť miliónov eur.

K tomu Vladimír Mečiar ako jediný spoločník firmy Salus vlastní ďalší, 1 300-metrový pozemok okolo už čoskoro bývalého sídla HZDS. „Jeho cena je odhadom milión eur,“ dodáva Vinšová.

Čítajte viac:

Mečiar definitívne končí, vzdal sa členstva v strane

Odchod

Vladimír Mečiar sa podľa vlastných slov už nemohol pozerať na koniec svojej milovanej strany, a tak ju radšej opustil. „Takzvané kolektívne vedenie poza chrbát členov pripravuje bankrot a likvidáciu strany. Napriek uzneseniam snemu rozpracováva založenie novej strany, klame verejnosť, klame členov a v takomto spolku byť nemôžem,“ odôvodnil Mečiar svoje rozhodnutie odísť.

Stranu bez predsedu vedie takzvané grémium. To tvorí osem krajských predsedov, europoslanec Sergej Kozlík a doterajší ústredný tajomník Tibor Cabaj. Europoslanec Kozlík potvrdil, že na začiatok januára pripravujú mimoriadny snem, kde budú riešiť zánik strany.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].