Ostrovné lúčky: Rúra ide do hĺbky 100 až 120 metrov, naspodku je perforovaná a voda sa do nej dostáva cez štrkový prstenec. Sto litrov za sekundu.

Voda je jediná strategická surovina, ktorej má Slovensko dostatok. Budeme ju raz predávať?

Voda na Slovensku je bohatstvom, s ktorým raz možno budeme obchodovať rovnako ako Arabi s ropou.

Ak vám niekto povie, že pod Dunajom tečie druhý Dunaj, môžete o tom rozmýšľať ako o nekonečnosti vesmíru a fantázia sa už postará, aby ste si urobili svoju predstavu. Zišlo by vám však na rozum, že tá druhá rieka môže súvisieť s lavórom alebo s vaňou? Takto nejako vyzerá dunajské kamenné podložie, ktoré sa od Bratislavy smerom ku Komárnu stále znižuje.

Keby ste si vraj sadli na loďku a započúvali sa do ticha, budete počuť, ako sa v hĺbke Dunaja kotúľajú dole korytom kamienky. Alpy premenené na drobné guľôčky, čo prináša rieka. Sto kilogramov za sekundu! Za stáročia vaňu naplnili, vytvorili dnešný Žitný ostrov.

Štrku je tu naozaj dosť. V Bratislave pod Mostom SNP do desať metrov, v Čunove okolo stopäťdesiat metrov a pri Gabčíkove ide až do päťstometrovej hĺbky. A kde je štrk, tam je tiež dosť miesta na vodu. Špongia z kamienkov a piesku, ktorá ju nasáva.

Pri Vlčom hrdle v Bratislave sa v nej stráca asi osemtisíc litrov dunajskej vody za sekundu, tá podmyje celý Žitný ostrov, kým prejde do Malého Dunaja medzi Jahodnou a Kolárovom a vráti sa do Dunaja. Bohatstvo, s ktorým raz možno budeme obchodovať rovnako ako Arabi s ropou.

Bratislava pije Dunaj

Keď sa zavŕtate do tamojšieho piesku, vystrekne ropa. U nás - pitná voda. „Najstaršia bratislavská studňa na ostrove Sihoť je z roku 1886,“ hovorí Alena Trančíková z Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. Z tejto studne ťahali parné stroje vodu, tritisíc kubických metrov za deň, do prečerpávacej stanice a odtiaľ do prvého mestského vodojemu na Oslom vrchu.

Dnes táto technická pamiatka susedí s budovou parlamentu. Nuž a z Oslieho vrchu, z kopca, už šla sieť do celého mesta. Keď v roku 1905 zistili, že vody je málo, vykopali druhú studňu a hneď jej mali dvojnásobok. A keď o päť rokov neskôr vŕtali tretiu studňu, tak vybudovali aj tunel popod dunajské rameno.

Mimochodom, hoci pochádza z čias monarchie, je to podnes jediný tunel popod Dunaj! Zdá sa, že drážďanský stavebný radca Bernhard Solbach navrhol v roku 1881 dobrý systém, pretože funguje aj dnes. Z trinástich kopaných a tridsiatich troch vŕtaných studní je štyridsať stále funkčných a využívaných!

Pre „veľkú Bratislavu“ by však už nestačili, vodný zdroj Rusovce-Ostrovné lúčky má ďalších dvadsaťtri studní a osemnásť z nich vysávaspod zeme sto litrov pitnej vody za sekundu. Zvyšných päť čaká len na to, aby ich zapli. Ale načo, keď je vody dosť? Aj keď takýchto studní okolo mesta je veľa, pri vlaňajšej potope viaceré zaplavilo a Ostrovné lúčky napojili celé mesto.

Pijeme Dunaj. Vyčistený štrkom a len mierne chlórovaný, aj to iba preto, aby voda vydržala dlhšie. Ale keby sme chceli, môžeme sa napiť aj pramenitej horskej vody. Z viacerých prameňov steká do Zbernej studne Stupy neďaleko pezinskej psychiatrickej liečebne, ktorá ju zachytáva. Výdatný zdroj, šesťdesiat litrov za sekundu. Pezinok, Modra, okolité obce, všetci majú vody dosť. Toľko, že by sme ju mohli predávať ako kedysi Líbyjčania benzín. Liter - koruna.

Kvantita a kvalita

Ako hovorí Alena Trančíková, Bratislavské vodárne a kanalizácie ročne vyrobia sedemdesiat miliónov kubických metrov pitnej vody. A to tunajšie zdroje využívame sotva na tridsať až štyridsať percent. Keby sme vraj dobudovali zdroje, hlavné mesto by dokázalo zásobiť vodou pol Slovenska. A predsa sa spotreba vody v Bratislave znížila. Z niekdajších 230 na 115 litrov na osobu za deň.

Zdražela a my šetríme. Vďaka spotrebičom, ktoré jej míňajú čoraz menej, čoraz obľúbenejšiemu sprchovaniu namiesto kúpania, pričom sa ušetrí až vyše stopäťdesiat litrov vody, ale napríklad aj vďaka pákovým batériám. Chcem minúť menej, tak pri umývaní zubov lakťom stlačím páčku.

Ak budeme šetriť ešte viac, možno sa dostaneme aj pod hygienické minimum, ktoré Svetová zdravotnícka organizácia stanovila na sedemdesiat litrov za deň. Ale môžeme sa dočkať aj niečoho celkom iného. „Slovnaft postavili v päťdesiatych rokoch minulého storočia, a to práve na mieste, kde vteká voda do štrkov Žitného ostrova. Bez zabezpečenia podložia. Ropa presakovala a v roku 1971 sa stala havária - na hladine spodnej vody plávalo pol metra ropy."

"Zdroj pitnej vody v Podunajských Biskupiciach, ktorý mal vtedy iba šesť rokov, dával 1 100 litrov vody za sekundu a zásoboval celú východnú oblasť Bratislavy, bolo treba odstaviť. Deväť mesiacov vozili ľuďom pitnú vodu cisternami, tí, ktorí mali citlivú pokožku, trpeli alergiami a deti sa v nej vôbec nesmeli kúpať,“ hovorí Alena Trančíková.

O tom, že Slovnaft má dnes hydraulickú clonu, sa dočítate aj na internete. Stálym čerpaním podzemnej vody sa vytvára hydraulická depresia, ktorá bráni úniku ropných látok spod jeho areálu.

Studne čerpajú vodu a cez čističku ju zasa vypúšťajú do Dunaja. To nie je všetko. Staviame čoraz viac a všade. Aj na Žitnom ostrove, popod ktorý vedie od šesťdesiatych rokov minulého storočia starý ropovod Družba. „Prechádza aj v blízkosti niekoľkých vodných zdrojov, cez niekoľko chránených území spadajúcich pod NATURU 2000 alebo v blízkosti takzvaných ramsarských lokalít. Na Žitnom ostrove je to osemnásť kilometrov, tri alebo štyri kilometre ide popri vodnom zdroji Jelka,“ hovorí poslanec László Miklós.

V zastavaných oblastiach ťažko vytvoríme nové vodné zdroje aj s ochrannými pásmami. A obyvatelia? Fór, ako urobiť žumpu s dierou, aby ju nebolo treba tak často vyprázdňovať, poznajú asi všetci. Riadime sa teóriou - na vlastnom pozemku si môžem robiť, čo chcem! Na východe zasa, ako sa dozvedáme zo správ, v dedine vybudujú kanalizáciu, ale ľudia sa k nej nepripoja, lebo sa za to musí platiť.

Poľnohospodárstvo? Od roku 2000 máme Vodný plán Slovenska, ktorý sa zameriava na udržanie kvality pitnej vody. Budúci rok sa dočkáme jeho vyhodnotenia. Aké bude?

Zázračné Čunovské jazero

Čaro bratislavských studní spočíva v tom, že voda do nich stále doteká. Čo odčerpáte, to sa zasa naplní, samozrejme, treba zohľadniť čas, za aký to voda stihne. Päť veľkých zdrojov okolo mesta. A obrovské vodné dielo na Dunaji, ktoré by sme pokojne mohli označiť za ďalšie slovenské more. Keď ho dostavali, stal sa zázrak. Hladina podzemných vôd sa prudko zdvihla, až o päť metrov.

A ak rieka dovtedy tlačila vodu smerom dolu, teda od Rakúska smerom k Žitnému ostrovu, zrazu sa otočila! Začalo ju to tlačiť od vodného diela smerom k Rakúsku. Ak si teda naberiete pohár vody zo zdroja napríklad na rusovských Ostrovných lúčkach, nepijete to, čo dotlačil Dunaj, ale to, čo sem natlačilo vodné dielo. Jednoducho, zmenilo sa prúdenie spodnej vody.

Tak sa napríklad stalo, že Čunovské jazero, ktoré predtým bolo v ochrannom pásme vodného zdroja, zrazu s vodným zdrojom nijako nesúvisí.

Ale kamienky a s nimi aj bahno sa dole korytom Dunaja valia ďalej, už vyše dvadsať rokov, a ak ich necháme tak, čoskoro sa prúdenie podzemných vôd môže obrátiť znova a Čunovské jazero bude opäť v ochrannom pásme vodného zdroja. To by však nebola tá najväčšia tragédia.

Už dnes napríklad v Kalinkove funguje len jedna studňa! Dôvod? Ako sa hromadia usadeniny, tak vo vode pribúda aj mangánu a železa. Naša vláda v októbri 2012 schválila deklaráciu, z ktorej vyplýva, že voda je strategická surovina podliehajúca národným záujmom. Strategická surovina, ktorej má Slovensko dostatok aj do budúcnosti.

To sú slová ministra životného prostredia Petra Žiga z vlaňajšieho roka. Jediná strategická surovina, ktorej máme dostatok a, samozrejme, hneď sa zjavili aj úvahy, že by sme s ňou mohli obchodovať. Netrvalo dlho a na svete bola aj verejná výzva - zastavme schválenie zákona o vývoze vody do zahraničia!

Hlavná otázka však znie - budeme mať vôbec čo predávať, aj keby sme chceli? Vode je to jedno, jej množstvo na zemeguli je dané, nebude jej ani viac, ani menej. Zato ľudí na zemeguli pribúda.

Voda v číslach

Podľa slov hovorcu ministerstva životného prostredia Maroša Stana v roku 2012 zásobovali verejné vodovody 4,7 milióna ľudí, čo je 87 percent obyvateľov Slovenska. Na 2 349 sa zvýšil počet obcí, ktoré boli zásobované pitnou vodou z verejných vodovodov, čo predstavuje 81,3 percenta.

V roku 2012 dosiahla dĺžka vodovodných sietí bez prípojok 29 088 kilometrov, dĺžka prípojok 6 955 kilometrov. Rozvoj kanalizácií zaostával za rozvojom verejných vodovodov. Počet obyvateľov bývajúcich v rodinných domoch a napojených na verejnú kanalizáciu predstavoval 3,38 milióna, teda 62,4 percenta.

Z 2 891 samostatných obcí malo vybudovanú verejnú kanalizáciu 953 obcí, čo je 33 percent. V roku 2012 v správe vodárenských spoločností, obecných úradov a iných subjektov bolo 631 čistiarní odpadových vôd, z ktorých najväčší podiel predstavovali mechanicko-biologické ČOV.

Dĺžka kanalizačnej siete dosiahla 11 655 kilometrov, o 444 kilometrov viac ako v roku 2011. Európska komisia schválila v poslednom roku Slovensku niekoľko veľkých projektov v oblasti kanalizácie a zabezpečenia obyvateľov pitnou vodou - napríklad vodárenský projekt na Orave, projekt Bratislavskej vodárenskej spoločnosti - odkanalizovanie podunajskej časti bratislavského regiónu, vodárenský projekt na hornej Nitre, projekt trenčianskych vodárov, projekt Považskej vodárenskej spoločnosti, ako aj projekt skupinovej kanalizácie Ružomberok a ČOV Liptovské Sliače.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].