Ladislav Gubányi: Je novým kľúčovým svedkom v prípade Čongrádyho vraždy.

Vražda Petra Čongrádyho: Prehovoril ďalší kľúčový svedok

Týždenníku PLUS 7 DNÍ prerozprával svoje svedectvo Ladislav Gubányi, ďalší svedok v kauze vraždy údajného mafiánskeho bosa Petra Čongrádyho.

Pred vyše dvoma týždňami prišiel za Jurajom Nemčekom, vyšetrovateľom vraždy údajného mafiánskeho bosa Petra Čongrádyho, muž v stredných rokoch. Ladislav Gubányi priniesol policajtovi Národnej kriminálnej agentúry v Nitre svedectvo, o ktorom neskôr porozprával aj nám.

Zaujala nás najmä časť o Jánovi Krajčíkovi, mužovi, ktorého policajti považujú za kľúčového svedka v prípade Čongiho vraždy. Gubányi totiž Krajčíka dobre pozná a nad tým, že s ním polícia spolupracuje, len neveriacky krúti hlavou.

Ján Krajčík stále behá po slobode. Foto: archív

Vražda Čongrádyho

Krajčík v júni 2012 priniesol polícii svedectvo o vražde Čongrádyho, na základe ktorého obvinili piatich mužov. Medzi nimi boli aj zvučné mená ako Karol Mello, Viliam Mišenka či Ľuboš Ferus. Krajčík sa vraj na vražde Čongiho aj osobne podieľal. Podľa Mišenkových pokynov mal stráviť dva dni na Zlatých pieskoch s odťahovým autom, na ktorom mal naloženú dodávku.

K odťahovke, v ktorej sedel, vraj prišlo auto so štyrmi mužmi. „Zo strieborného Fordu vystúpili traja chlapi, ktorí za pár sekúnd prestúpili do dodávky. Kázal som im, aby si ľahli na podlahu, že na nich poukladám látky, ktoré boli v dodávke naložené. Pozakladal som ich tými látkami, zatvoril som dvere a diaľkovým ovládačom som zamkol. Z miesta som odišiel smerom na Nitru. Ten strieborný Ford ma ešte v Bratislave predbehol a išiel tiež na Nitru.

V Zbehoch som dodávku zložil, kľúče som nechal v spínacej skrinke a odišiel som na ranč do Bojnej. Čo bolo potom s dodávkou a ľuďmi, uviesť neviem. Viezol som isto Karola Mella a osobu, ktorej Mello hovoril švagor. Tretieho z páchateľov, ktorého som prevážal, opísať neviem, túto osobu nepoznám,“ vyhlásil vo svojej výpovedi Krajčík.

O vražde Čongrádyho sa vraj potom dozvedel až z médií. Policajtom však povedal, že pre Viliama Mišenku, ktorý figuruje v Čongiho vražde ako organizátor, zháňal zbrane. „Zadovážil som mu viackrát zbrane, jednak to boli krátke guľové zbrane, samopaly, granát, sem-tam výbušniny. ČZ-ty 85 som mu predal tuším za dvadsaťtisíc korún, brokovnicu určite za dvadsaťtisíc, škorpión za dvadsaťpäťtisíc, samopaly VZ 58 po tridsaťtisíc,“ prezradil Krajčík s tým, že na tomto obchode on zarobil štyridsaťtisíc korún, teda vyše tisíctristo eur. Krajčík o svojej pestrej minulosti otvorene hovoril aj v médiách. Na otázku, prečo sa rozhodol svedčiť, odpovedal, že mu hrozilo doživotie a že sa musí chrániť.

Počas rokov, keď bol, ako sám vraví, vagabund, vraj prežil viacero kritických situácií. „Bol som postrelený, zasiahli ma siedmimi ranami do brucha a nôh, operoval ma zverolekár, zhoreli mi tri autá a pod dvoma som našiel bombu,“ pochválil sa Krajčík. Odplaty za svedectvo sa však nebojí. „Policajnú ochranu nemám. Som pripravený brániť sa.“

Poprava Čongrádyho: V roku 2004 ho rozstrieľali dávkou zo samopalu. Foto: Norbert Grosz

Chválenkár?

Slovák žijúci v Kanade Ladislav Gubányi sa stal v prípade vraždy Čongrádyho druhým kľúčovým svedkom. Pred vyšetrovateľom Nemčekom hovoril napríklad o tom, že v čase Čongiho vraždy bol s Mišenkom v Číne a vie to podložiť aj výpismi z letov a obchodnými objednávkami, ktoré tam urobili.

O rôznych dôkazoch naznačujúcich neprítomnosť Mišenku v čase Čongiho likvidácie sa už v médiách písalo. Nás však prekvapila iná časť jeho spovede, týkajúca sa Jána Krajčíka, teda muža, ktorého svojho času polícia chránila ako korunného svedka.

„Žijem v Kanade od začiatku sedemdesiatych rokov, na Slovensko som chodil dva-tri krát do roka, niekedy aj na dva-tri mesiace. Skúšal som tu rozbehnúť nejaký biznis, vozil som sem počítače, nejako sa to nechytalo, tak som to nechal. Krajčíka poznám cez Viliama, stretol som ho po roku 2000. V roku 2007 alebo 2008 ma poprosil, či by nemohol ísť na nejaký čas do Kanady,“ priblížil nám Gubányi.

Krajčík sa vraj správal v Kanade ako blázon, bil ľudí, chodil za prostitútkami a vyvolával roztržky. „Pri jednej výmene názorov do mňa strčil a rozbil som si hlavu o kľučku, tak som mu povedal, aby sa zbalil a odišiel. On zareagoval, že nikam nepôjde, a pohrozil mi, aby som myslel na to, že mám v Topoľčanoch rodinu,“ pokračoval Gubányi.

O Krajčíkovej minulosti si okrem policajtov a médií svoje vypočul aj nový svedok. „Spomínal mi, že sa dobre pozná s Mikulášom Černákom a má s ním vraj dobrý vzťah, že ho jeden čas vozieval a robil mu šoféra. Hovoril, že sa pozná aj s Ferusom, v Bratislave poznal Čongiho aj Petra Novotného. Keď mali mŕtvolu, volávali mu, aby ju upratal, a za to mu platili, z toho žil. Chválil sa mi, že tie mŕtvoly rozštvrtil, rozsekal a pochoval jednotlivé časti tela na rôznych miestach, že s tým nemá žiadny problém, že to je ako zver, keď sa rozštvrtí,“ povedal nám Gubányi.

Krajčík sa vraj živil obchodovaním so zbraňami. To, koniec koncov, spomína aj on sám vo výpovedi k Čongiho vražde. Na jeden rozhovor s Krajčíkom však Gubányi nikdy nezabudne. „Hovoril mi o veci, čo sa stala niekde pri Topoľčanoch. Jeho známy vraj opitý zrazil nejakého chlapa na ceste a prišiel za ním, že nevie, čo má robiť. Jano mu povedal, že ak mu zaplatí, tak sa o to postará, a dohodli sa na cene. Keď prišili na miesto, zistili, že chlap je ešte nažive, tak ho Jano dorazil kladivom a zakopal. Ten človek zostal nezvestný. Bolo to asi v roku 2005 alebo 2006,“ dodal Gubányi.

Nový svedok prehovoril aj o prípade vraždy Jozefa Gudábu z roku 2003. Informácie, ktoré prezradil, môžu zmeniť celé vyšetrovanie. „Krajčík tam bol, za vraždou je podľa neho Ferus z Nitry, lebo Gudába veľa vecí na neho vedel a ten tam Krajčíka poslal.“

Čo na to polícia?

Po rozhovore s Ladislavom Gubányim sme na policajné prezídium poslali otázky, či polícia preveruje informácie o zavraždených, ktorých telá mal Ján Krajčík likvidovať, aj to, či je pre nich stále dôveryhodným svedkom. Odpoveď hovorkyne Andrey Dobiášovej bola jednovetná. „Polícia neposkytuje informácie k procesným úkonom.“

Pre policajtov je Ján Krajčík korunným svedkom pri objasňovaní viacerých vrážd. Prstom ukázal na ilegálny hrob Jozefa Gudábu (†46) v Bojnej, hovoril aj o mafiánskych popravách Jána Krišku (†38), Jozefa Mišenku (†33), Petra Čongrádyho (†36) aj o výbuchu v topoľčianskej firme, pri ktorom zahynul jeden muž. Krajčík sa svojou prítomnosťou pri viacerých vraždách pochválil aj v médiách. Zo žiadnej však nie je obvinený a je na slobode.

Zástupca riaditeľa Národnej protizločineckej jednotky Peter Chudý má na to vysvetlenie. „Zákon nám to povoľuje. Po ulici chodia tiež vrahovia, ktorí si už svoje tresty odsedeli, v čom je to iné? Informácie, ktoré nám dáva Krajčík, nezoženiete v kostole.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní