Doteraz nie je ani polícii jasné, prečo musel známy advokát zomrieť.

Vraždu Ernesta Valka po piatich rokoch rieši už tretí vyšetrovateľ

„Chyby, ktoré sa urobili na začiatku vyšetrovania, sa nemali stať, uškodilo to vyšetrovaniu,“ myslí si po piatich rokoch od vraždy právnika Valka zdroj z prostredia prokuratúry.

Ani päť rokov po brutálnej vražde vo vile v Limbachu nedostala rodina zastreleného právnika Ernesta Valka odpoveď na otázku, kto je vrah a aký mal motív.

Polícia zaistila množstvo dôkazov, vypočula desiatky svedkov, pracovala s verziami zahŕňajúcimi všeličo od obyčajnej lúpeže až po nájomnú vraždu.

Počas vyšetrovania sa vymenili traja vyšetrovatelia a dvaja prokurátori, trestný spis má tisícky strán. Vyhlásenia politikov a funkcionárov o tom, že prípad sa pravdepodobne podarí vyriešiť, vystriedali ničnehovoriace konštatovania o tom, že vyšetrovanie stále prebieha.

Čítajte viac:

Plané reči: Valkovi vrahovia dodnes unikajú spravodlivosti

Neprofesionalita

Právnika a bývalého predsedu Ústavného súdu Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky Ernesta Valka zastrelil doposiaľ neznámy páchateľ či páchatelia 8. novembra 2010 neskoro večer v jeho vile v Limbachu.

Usmrtil ho jediný výstrel z pištole vypálený z malej vzdialenosti. Guľka zasiahla srdce a pľúca. Vražde pravdepodobne predchádzal zápas obete s útočníkom alebo útočníkmi. Telo našla exmanželka s dcérou.

Na miesto činu prišli osobne policajné špičky na čele s vtedajším ministrom vnútra Danielom Lipšicom. Napriek tejto pozornosti však polícia odflákla svoju prácu na mieste činu. Urobila jednu riadnu obhliadku a tri ďalšie mimoriadne. O ich kvalite svedčí aj spôsob, akým sa našla Valkova osobná zbraň.

Nenašli ju totiž policajti, ale exmanželka, ktorá týždeň po vražde bola prítomná na jednej z obhliadok. Chcela si položiť šálku s kávou na sedák gauča, ten však bol nakrivo. Keď ho odsunuli, našli pod ním pištoľ Sig Sauer, patriacu Valkovi.

Na mieste činu bol neskôr aj bývalý vyšetrovateľ Jozef Šátek, ktorého zarazilo, že nikde nenašiel stopy po prášku na odoberanie odtlačkov prstov. „Chyby, ktoré sa urobili na začiatku vyšetrovania, sa nemali stať, uškodilo to vyšetrovaniu,“ myslí si s odstupom piatich rokov aj náš zdroj z prostredia prokuratúry.

Čítajte viac:

Dom smrti: Kto získal vilu zavraždeného právnika Valka?

Motívy

„Motív môže byť aj banálny, medziľudské vzťahy rodinné, pracovné, milenecké. Mohol to byť aj niekto, kto bol zasiahnutý výsledkom advokátovej práce a fyzicky ho nenávidel.

Z môjho pohľadu najsilnejšia verzia je, že Valko niekomu pre niečo zavadzal ako človek, ako právnik, ako osoba. Buď ide o problém, ktorý vznikol v minulosti, alebo mohol niekoho svojou činnosťou ohrozovať,“ povedal pred piatimi rokmi vyšetrovateľ Jozef Šátek.

Zrejme to bola najpresnejšia definícia, pretože polícii dodnes nie je jasné, čo bolo motívom vraždy. Policajní funkcionári aj politici postupne prichádzali s rôznymi samoľúbymi vyhláseniami.

„Vyzerá to nádejne. To neznamená, že vraždu na sto percent vyriešime, ale vyzerá to veľmi nádejne,“ uviedol necelý mesiac po vražde vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic. V decembri 2010 policajný prezident Spišiak tvrdil, že urobili pokrok vo vyšetrovaní. V máji 2012 sa nový minister vnútra Robert Kaliňák vyjadril, že „sú už veľmi blízko“. Žiadne z týchto vyhlásení sa však nenaplnilo.

Polícia pracovala s viacerými verziami. Necelý rok po vražde zadržala dvoch mužov, ktorí sa vraj priznali, že spolu s ďalšími domami v okolí vykradli aj Valkov dom. Vtedy pribudla verzia, že právnik sa mohol stať obeťou obyčajných vlamačov, ktorých prekvapil pri práci. Vina dvoch mužov sa však nepotvrdila, išlo iba o zlodejov.

To, že by motívom vraždy bola obyčajná vlámačka, pri ktorej právnik zlodejov vyrušil, nepovažuje za pravdepodobné ani Valkova dcéra Jana. Z luxusnej vily totiž nezmizli žiadne cenné veci.

Dcéra nebohého tiež viac inklinuje k verzii, že išlo o pracovné záležitosti. Podľa jej slov ju v mesiacoch po vražde kontaktovalo množstvo ľudí s viac či menej fantastickými teóriami.

„Konšpirátorov, ktorí sa objavili po otcovej smrti a snažili sa stretnúť a informovať, bolo veľa. Keby naozaj niekto chcel niečo dôležité povedať, vie, kde ma nájde. A či bol z tých informácií nejaký úžitok? Skôr škoda. Zbytočne ma to vystresovalo. Rozhodla som sa ich nepočúvať, nepodložené informácie sú nanič,“ konštatuje Jana Valková.

„Vyšetrovanie prerušené nebolo. Doteraz bolo vypočutých viac ako 120 svedkov a vypracovaných bolo 49 znaleckých posudkov. Súčasný stav vyšetrovania neumožňuje vzniesť obvinenie. Polícia pracuje s viacerými verziami motívu, ku ktorým sa bližšie vyjadrovať nebudeme,“ uzavrela tému hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].