Alkohol: Každoročne sa podpíše pod stovky nehôd, pri ktorých príde o život niekoľko desiatok ľudí.

Východ Slovenska vedie v rebríčku nehôd pod vplyvom alkoholu

Najväčší počet podgurážených šoférov s alkoholom nad jedno promile evidujú policajti na Orave a východe Slovenska.

Štyria mŕtvi, jeden zhorený vrak, jedno rozbité luxusné BMW... Taký je výsledok spanilej jazdy Evy VarholíkovejRezešovej po maďarskej diaľnici M3. Dcéra nebohého exministra dopravy a známeho privatizéra Alexandra Rezeša narazila do Fiatu idúceho pred ňou v dvestokilometrovej rýchlosti. Auto, v ktorom sa viezli dve sestry s manželmi, odhodilo do zvodidiel a následne vzbĺklo. V plameňoch zhoreli obaja muži a žena. Druhej zo sestier sa podarilo z horiaceho vraku uniknúť, no utrpela popáleniny druhého a tretieho stupňa na deväťdesiatich percentách tela a po dvoch dňoch v nemocnici skonala. Miliardárska dcéra mala v krvi 1,5 promile alkoholu, neskôr jej v tele našli aj zvyšky opiátu.

Orava a východ

Ostro sledovaný prípad, ktorý sa mohol pokojne odohrať aj na Slovensku, je iba špičkou ľadovca s príliš známou tvárou a príliš tragickým koncom. Kým osud Evy VarholíkovejRezešovej sa naplnil, pričom na jej „roztopašnosť“ doplatila štvorica nevinných ľudí, stovky ďalších milovníkov alkoholu za volantom na ten svoj ešte len čakajú. A s nimi i desiatky potenciálnych obetí. Alkohol za volantom je totiž na Slovensku stále spoločensky tolerovaným „prešľapom“ bez ohľadu na sociálne postavenie, výšku konta či vzdelanie. Ukazuje sa, že našincov od pitia pred jazdou neodrádza ani hrozba väzenia, ktorá platí od vlaňajšieho novembra.

Hoci nehôd pod vplyvom alkoholu v prvom polroku oproti vlaňajšku ubudlo, o razant nejšom úbytku podgurážených šoférov na cestách podľa odborníkov nemožno hovoriť. Z policajných štatistík vyplýva, že najviac nehôd pod vplyvom alkoholu sa stalo v okresoch východného Slovenska, a to v Košickom, Popradskom, Trebišovskom a Prešovskom. Najviac vodičov, ktorí prekročili hranicu jedného promile, zas polícia zadržala na Orave, nasledovanej Prešovským a Popradským okresom. Pri pohľade na čísla sa môže zdať, že najviac šoférov s pozitívnym vzťahom k alkoholu jazdí po cestách Oravy a východné ho Slovenska. Netreba však zabúdať, že podguráženými šoférmi či aktérmi nehôd nie sú vždy iba domáci.

Čísla verzus realita

Hoci za jazdu pod vplyvom alkoholu platia na Slovensku od vlaňajšieho novembra prísnejšie tresty, sadnúť si za volant po pár pivkách či poldeci je v našich končinách stále pomerne bežný jav. Z porovnania polročných štatistík síce vyplýva, že počet nehôd pod vplyvom alkoholu vo väčšine krajov medziročne klesol a ubudlo i obetí, ťažko a ľahko zranených, o nejakom optimizme nemôže byť ani reči. Ako sa už v minulosti ukázalo, štatistiky sa dajú kadejako upravovať a ani utopenci z auta spadnutého do rieky napokon nemusia skončiť medzi obeťami dopravných nehôd.

Nenadarmo sa hovorí, že štatistika je presný súhrn nepresných čísel. Potvrdzuje to i dopravný analytik Ján Bazovský, podľa ktorého čísla celkom nekopírujú realitu. „Pokles dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu neznamená, že slovenskí šoféri pijú menej. Pije sa rovnako,“ tvrdí. Upozorňuje, že do policajných štatistík sa dostanú iba vodiči, ktorých policajti odhalia. Skutočný počet šoférov, čo pred jazdou nepohrdnú pohárom dobre vychladeného piva, vína či destilátu, je však podstatne vyšší. Počty nehôd zas môžu podľa neho ovplyvňovať viaceré faktory vrátane poveternostných podmienok a dopravnej situácie na cestách. „Kým jeden mesiac môže v teréne jazdiť aj päťtisíc vodičov potúžených alkoholom a nič sa nestane, ďalší ich môže byť o polovicu menej, no dôjde k piatim nehodám.“ Hrozí, že tí, čo sa nedostanú do štatistík v prvom polroku, sa v nich môžu objaviť v druhej časti roka aj so svojimi obeťami. Napokon, aj o pozitívnom vzťahu aktérky najsledovanejšej nehody k alkoholu sa šepkalo už niekoľko rokov.

Rozdielny meter

Znížiť počty podgurážených vodičov by podľa Bazovského pomohlo okrem sankcií aj vedomie, že prešľapy budú vždy odhalené. Policajti by sa mali namiesto plošných kontrol zamerať na konkrétne miesta a osoby. „Stačilo by sa opýtať miestnych, hneď by vedeli, kto pravidelne jazdí ‚pod parou‘ a svojou nezodpovednou jazdou ohrozuje okolie,“ dodáva. Bazovský vidí chybu i v rozdielom prístupe kompetentných k podnapitým politikom a prominentom za volantom. Ukážkovým príkladom je prípad devätnásťročného Banskobystričana, na ktorý nedávno upozornil náš týždenník.

Synovi sudcu tamojšieho krajského súdu policajti síce namerali neuveriteľné štyri promile, prvostupňový súd však trestné stíhanie podmienečne zastavil. Jazda nad jedno promile je pritom na Slovensku od minulého novembra trestný čin. Zdá sa však, že ani sprísnenie trestov za alkohol nepomáha. Fakt, že na Slovensku je alkohol za volantom v podstate doma, nedokážu zmierniť ani policajné štatistiky. Čísla hovoria jasnou rečou - za prvých šesť mesiacov tohto roku zadržali na cestách necelé dve tisícky vodičov s alkoholom nad jedno promile. Keďže táto kategória sa sleduje od vlaňajšieho novembra, keď prísnejšie pravidlá začali platiť, niet s čím porovnávať. Policajti však každý mesiac zaevidujú stovky vodičov, ktorí sa pred cestou potúžia alkoholom. Najviac vinníkov v kategórii nad jedno promile za prvých šesť mesiacov tohto roku, a to takmer štyristo, zaregistrovala polícia v Žilinskom a Prešovskom kraji. Po započítaní nehôd sledovaných odborom poriadkov polície s pôsobnosťou na celom území Bratislavy patrí prvá priečka Bratislavskému kraju, kde sa počet previnilcov s alkoholom nad jedno promile za volantom prehupol cez hranicu štyristo.

Zo štatistík však nie je jasné, či sa niektoré nehody nesledujú duplicitne. Podrobnejší pohľad na štatistiky šoférov s jedným promile alkoholu v tele ukazuje, že najviac sa pred cestou popíja v Dolnokubínskom okrese (113) zahŕňajúcom aj Tvrdošínsky a Námestovský okres. Za ním nasleduje Prešovský okres (105), monitorovaný spolu so Sabinovským, a Popradský okres sledovaný s okresom Levoča (76). Policajti i analytici však odmietajú priraďovať k číslam prívlastok najhorší. Na otázku najväčších vinníkov reagovala väčšina krajských policajných hovorcov v podobnom duchu ako policajný hovorca Košického kraja Alexander Szabó: „Rozdiely medzi okresmi neevidujeme.“ Naopak, konkrétnejší bol policajný hovorca žilinského regiónu Radko Moravčík, ktorý potvrdil „zvýšený výskyt požitia alkoholických nápojov pred jazdou alebo počas nej predovšetkým na hornej Orave v okresoch Námestovo a Tvrdošín“. Policajný hovorca Trnavského kraja Michal Hanus označil za „najproblémovejšie mestá z hľadiska požívania alkoholických nápojov“ za posledné obdobie Galantu, Dunajskú Stredu, Senicu a Skalicu.

Alkohol a smrť

Pozitívom je, že za prvých šesť mesiacov tohto roka zabil alkohol na cestách takmer o polovicu menej ľudí ako vlani. Kým tento rok prišlo pri nehodách pod vplyvom alkoholu o život jedenásť ľudí, vlani to boli dve desiatky. Takmer o pätinu sa znížil i počet havárií, kde bol prítomný alkohol - z vyše deväťsto klesol na necelých osemsto. Policajné štatistiky potvrdzujú známy fakt, že auto sa môže v rukách nezodpovedných šoférov zmeniť na nebezpečnú zbraň. Spoliehať sa na merače alkoholu v dychu - drägery alebo alkokalkulačky dostupné na internete - je hazard. Kým tie prvé môžu podľa odborníkov spoľahlivo fungovať roky, ale i dni, výsledky virtuálnych alkokalkulačiek sú naozaj iba orientačné a nezohľadňujú celý rad zdravotných špecifík toho-ktorého jedinca. Tresty nad jedno promile

  • jazda s alkoholom nad jedno promile môže byť kvalifikovaná ako trestný čin
  • previnilec môže skončiť v cele predbežného zaistenia
  • súd ho môže potrestať pokutou, odobratím vodičského preukazu alebo ročným väzením
  • povinná je návšteva psychiatra, ktorý preverí prípadnú závislosť od alkoholu
  • na vrátenie vodičského preukazu treba opäť zložiť teoretický aj praktický test z odbornej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla, čo vyjde na 16,5 eura
  • za dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky hrozí pokuta od 300 do 1 300 eur a zákaz šoférovať od jedného do piatich rokov
  • za šoférovanie pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky hrozí pokuta od 150 do tisíc eur a zákaz šoférovať od troch do piatich rokov.

Bratislavský kraj

S alkoholom na skútri Tridsaťročný vodič na skútri, ktorému v dychu namerali 2,75 promile, mal obrovské šťastie. Ekvilibristický manéver, ktorý predviedol začiatkom júna v Bratislave pri predbiehaní áut cez plnú čiaru, ho takmer stál život. Po zrážke s osobným autom skončil v nemocnici. Predbežnú škodu odhadli zhruba na 3 500 eur.

Trnavský kraj

Láska až za hrob Správa o smrti šesťdesiatnika Jozefa a štrnásťročnej Kristíny otriasla Slovenskom. Obaja zomreli v aute, ktoré šoféroval alkoholom potúžený dôchodca. Ten koncom augusta na ceste z Radošoviec do Holíča narazil do oprotiidúceho domiešavača, on i školáčka boli na mieste mŕtvi. Mužovi namerali v krvi tri promile. Na ceste neboli žiadne stopy po brzdení.

Trenčiansky kraj

Hromadná nehoda Dvaja ľudia ťažko zranení, ďalší dvaja ľahko. Taká je bilancia májovej nehody, ktorá sa stala na ceste pri obci Kostolná Záriečie. Štyridsaťštyriročný muž, ktorému v dychu namerali alkohol, si nevšimol pred sebou idúce auto a narazil doň. Automobil odhodilo do protismeru, kde sa zrazilo s ďalším vozidlom.

Žilinský kraj

Stratil priateľa Dvadsaťpäťročný mladík nezabudne na májový výlet s dvoma priateľmi. Muž, ktorému v dychu namerali viac ako dve promile, vyletel z cesty medzi Lokcou a Babínom a narazil do priekopy. Kým on a jeho spolujazdec vyviazli so zraneniami, ich devätnásťročný kamarát na mieste zomrel.

Prešovský kraj

Žiarlivec Bol iba pár metrov od domu, keď do dvadsaťtriročného Lukáša z Ostrovian narazil v auguste dvadsaťročný Mikuláš z Gregoroviec. Mladíkovi nestačilo, že údajného soka v láske prešiel. Nožom mu ešte uštedril sedemnásť rán. Policajti museli počkať, kým previnilec vytriezvie. Jeho skutok však nebudú posudzovať ako nehodu, ale vraždu.

Banskobystrický kraj

Zabil družku Dvadsaťosemročný Michal z obce Bacúch pripravil začiatkom júna o život svoju družku staršiu o osemnásť rokov. Alkoholom potúžený mladík zrazil Drahoslavu, keď mu otvárala bránu. Telo úbohej ženy ťahal po zemi vyše jedenásť metrov. V dychu mu namerali 1,9 promile. Hrozí mu desaťročné väzenie

Nitriansky kraj

Divoká jazda Dvadsaťpäťročný mladík na Peugeote narazil začiatkom júla v obci Lužianky zozadu do dodávky, kde sa viezol štyridsaťosemročný Peter. Trenčan si pri silnom náraze zrejme zlomil väzy. Mladík nafúkal 1,81 promile. Škodu na autách vyčíslili na päťtisíc eur. Po nebohom zostali dve deti.

Košický kraj

Alko celebrita Nehodu pod vplyvom alkoholu si v aug u s t e pripísal na konto aj hudobník Lukáš Adamec. Víťaz Česko Slovenskej SuperStar 2011 nedal pri odbočovaní v Košiciach prednosť a narazil do osobného auta. Dve ženy skončili v nemocnici s ľahšími zraneniami. Spevákovi namerali v krvi 1,42 promile.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].