Niekdajší poslanec Jozef Banáš si Papierničku obľúbil. Nedávno tam zobral aj svoju dcéru, moderátorku Adelu Banášovú.

Vychytená Papiernička už poslancov neláka. Ľudové ceny sú minulosťou

Kedysi nedostupný a prísne strážený areál pre politikov v Častej-Papierničke sa zmenil. Na poslanca tu už narazíte málokedy.

Oddychové zariadenie v Častej-Papierničke, pôvodne určené pre komunistických papalášov, slúžilo aj na zákulisné rokovania. Ľudia mohli iba z tajne urobených fotiek tušiť, ako to v areáli opradenom tajomstvami vyzerá.

Pred pár rokmi však poslancom zrušili výhody a odvtedy ich sem chodí minimum. Papiernička je teraz plná zamestnancov Kancelárie Národnej rady, ľudí z okolitých obcí a sem-tam aj vedcov.

Bazén láka

Častá-Papiernička je účelové zariadenie parlamentu. Stretnúť tu môžete najmä jeho zamestnancov. My sme navštívili Papierničku v čase vrcholiacich horúčav. Aj preto sme pri bazéne narazili najmä na ľudí z okolia Častej, ktorí sa prišli do Papierničky okúpať.

„Je to tu super, teraz je tu málo ľudí. Prišli sme len na deň,“ usmievala sa z osviežujúcej vody Zuzana (28) aj s Jurkom (6) a Dorotkou (4). Ľudia zvonka platia za vstup päť eur, ak stihnú ráno povedať, že chcú aj obedovať, v Papierničke navaria aj pre nich.

Pre zamestnancov

Ľudia pracujúci v parlamente majú pri ubytovaní v zariadení prednosť. „Pred sezónou je pre zamestnancov vypísaná výzva, že sa môžu prihlásiť, ak majú záujem o pobyt,“ vraví riaditeľ tlačového odboru Národnej rady Martin Dorčák. Podľa kapacity potom prijíma Papiernička aj mimoparlamentných hostí.

Zamestnanci majú na ubytovanie aj stravu 50-percentnú zľavu. Bez zľavy stojí noc v Papierničke 20 až 30 eur podľa toho, v ktorej časti spíte. Plná penzia vychádza na 18 eur na deň. Deti do 12 rokov sa najedia za 13,50 eura.

Čítajte viac:

Chľast i cigarety: Kancelária NR SR ich bez hanby objednala poslancom

Bývalý luxus

Hoci Papiernička mala kedysi povesť vychýreného hotela pre papalášov, dnes už má kvality asi trojhviezdičkového hotela. Izby sú síce čisté a priestranné, no nábytok už dávno nie je najmodernejší. Pre deti je určite zážitok vidieť pomaly historické televízory z deväťdesiatych rokov.

Nesporná výhoda Papierničky je však areál. Vnútorný aj vonkajší bazén, tenisové kurty, bowling, sauna i plážový volejbal. Všetko je na jednom mieste, no treba si za to, samozrejme, doplatiť.

Ceny ako inde

Kedysi boli v parlamentných zariadeniach aj pomerne nízke ceny. Všetko sa zmenilo v roku 2011. Vtedajší predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) prikázal dvihnúť ceny a škrtol poslancom ich zľavy.

„Snažíme sa ceny držať na úrovni okolitých zariadení,“ vysvetľuje Dorčák. Malé espreso tu stojí euro a niektoré vína aj vyše desať eur za fľašu. Takisto sa tu dajú za bežnú cenu kúpiť cigarety a tvrdý alkohol. Časy, keď sa tu vraj mohli poslanci opiť za pár drobných, sú preč. A s nízkymi cenami zmizli aj poslanci.

Minimum politikov

Stretnúť tu poslancov môžete naozaj sporadicky. Pravidelne vraj prichádzajú len asi traja či štyria. Odkedy nemajú žiadne výhody, Papiernička ich vôbec neláka. Pritom kedysi to bol pre nich raj, kde ich nemohli odfotografovať novinári a kde sa nemuseli stretávať s obyčajnými ľuďmi.

My sme počas našej návštevy narazili len na jedného súčasného poslanca. Dovolenku tu práve končil Smerák Ľuboš Blaha. „Pre mňa je Papiernička srdcová záležitosť, lebo som tu spoznal manželku,“ prezrádza nám poslanec. „Je to tu pekné, ale už retro. Ale máme to blízko na Červený Kameň, do Modry na dobrú zmrzlinu a do prírody,“ dodáva.

Ďalším návštevníkom býva v Papierničke exminister obrany Ľubomír Galko (SaS). Väčšinou však prichádza len na denný pobyt a v hoteli nenocuje.

„Je tam relatívne ticho, takmer domáca strava a v týchto horúčavách je tam minimálne o päť stupňov chladnejšie ako u nás doma v Stupave,“ vysvetľuje Galko, prečo rád chodí do Papierničky.

Nedostatok luxusu mu vraj neprekáža. „Ostatní poslanci majú asi bazény doma. Zrejme je to pre nich malý luxus, na ten si s manželkou vôbec nepotrpíme. Ak nie sme v Papierničke, kúpeme sa v prírodnom jazere v Plaveckom Štvrtku,“ dodáva.

Málo luxusu však vraj nie je dôvod, prečo do Papierničky nechodí napríklad poslanec Martin Chren. „Tam je luxusu dosť, bazény a všetko okolo. Nemám veľa času na oddych. Zdalo sa mi divné ísť do Papierničky. Vážim si svoje súkromie a na rekreácii nechcem zakopávať o politiku,“ vraví.

A dodáva, že nech tam radšej idú deti z domovov. „Myslím, že poslanci sú tí poslední, čo potrebujú vlastné rekreačné zariadenie,“ dopĺňa Chren.

Papierničku ignoruje aj Anton Martvoň a tiež vraj nie kvôli luxusu. „Lokalita ma veľmi neláka. Radšej strávim víkend na Oravskej priehrade. A na dovolenky chodím do Chorvátska a Tatier,“ dopĺňa.

Skôr bývalí

Papierničku však obľubujú ľudia, ktorí si tam zvykli tráviť voľno dávnejšie. Najmä v časoch, keď fungovala hlavne pre politikov. Denník Plus JEDEN DEŇ priniesol fotky Adely Banášovej, ako sa minulý týždeň zabávala aj s rodičmi pri bazéne. Jej otec Jozef Banáš, ktorý bol poslanec za stranu ANO v rokoch 2002 až 2006, sa totiž do Papierničky rád vracia.

Zariadenie obľuboval aj Milan Hort, ktorý tam v roku 2010 trávil čas až s dvanástimi ľuďmi - priateľmi a rodinou. Rád tam chodieval i František Mikloško, ktorý bol známy tým, že mu nerobilo problém pozvať do Papierničky novinárov, aby si mohli urobiť pár fotiek v čase, keď nebola prístupná hocikomu.

Letia teambuildingy

V súčasnosti Papierničku zapĺňajú najmä štátni zamestnanci Kancelárie Národnej rady. Teda referenti a údržbári. Mimo sezóny si ju objednávajú firmy, ktoré tam robia teambuildingy.

Medzi klientov patria aj vedci usporadúvajúci konferencie. Niekedy tam urobia akciu politické strany. Počas minulej vlády bývali v kongresových sálach koaličné rady.

Vyššie ceny vyhnali papalášov

Veľkou zmenou prešla cenová politika Papierničky, keď parlamentu šéfoval Richard Sulík. Hoci už približne od roku 2007 mohli do areálu chodiť aj bežní ľudia, ceny mali vcelku vysoké. Do zmeny platili 30 eur za noc. Poslanci 10 a zamestnanci parlamentu len 4,50 eura.

Sulíkovci však znížili cenu pre ľudí na 20 eur a poslancom ju na rovnakú sumu zvýšili. Viac začali platiť aj zamestnanci, ktorí majú teraz lôžko za 10 eur. Zmena sa vtedy ujala a prilákala do Papierničky mnoho ľudí zvonku. Brali to ako raritu.

„Napríklad chcú bývať v izbe, v ktorej býval Vladimír Mečiar, a niektorí si dávajú tunajší pobyt ako svadobný dar,“ prezradil v roku 2011 riaditeľ Kancelárie Národnej rady Michal Nižňan.

Častá-Papiernička sa stala i miestom svadobných hostín. Návštevníkom uvoľnili po dlhom čase aj apartmán predsedu parlamentu, ktorý dovtedy slúžil výhradne pre prípad, že by tam chcel prísť. Za krátky čas vtedy navštívilo hotel vyše dvetisíc ľudí, z čoho bolo deväťdesiat percent verejnosti.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].