Jasná: V roku 2014 sa tu konajú juniorské MS v zjazdovom lyžovaní.

Vyjde Slovensku tretia olympijská kandidatúra?

Slovensko už dva razy neúspešne bojovalo o zimnú olympiádu. V hre je ďalšia kandidatúra. Na poľský popud.

Skúšajú šťastie. Slovensko už dva razy neúspešne kandidovalo na usporiadanie zimných olympijských hier, no už plánuje podanie opätovnej prihlášky. Na rok 2022. Tentoraz spoločne s Poľskom, ktoré s celým nápadom prišlo. Znie to lákavo, no zvládnuť také gigantické podujatie si žiada obrovské investície. Len samotná kandidatúra by zhltla milióny eur, a to sa v prípade úspechu kalkuluje v predbežných plánoch aj s prevŕtaním Tatier. Poľskú a slovenskú stranu by mal spájať tunel popod spoločné veľhory.

Poponáhľali sa

Osemstotisícový Krakov sa pôvodne chcel uchádzať až o usporiadanie olympiády v roku 2026, no napokon zmenil názor. Keďže po tej najbližšej v ruskom Soči v roku 2014 sa hry o štyri roky presťahujú do kórejského Pchjongčangu, dá sa podľa zaužívanej politiky Medzinárodného olympijského výboru predpokladať, že zimná olympiáda v roku 2022 sa vráti do Európy. Preto medzi predbežnými záujemcami zatiaľ figurujú samé európske mestá - španielska Barcelona, švajčiarsky Svätý Móric, ukrajinský Ľvov, rumunský Brašov či nórske Oslo. „Z tohto dôvodu sme to aj my o čosi urýchlili,“ citujú poľské médiá primátora Krakova Jaceka Majchrowského.

Poliaci si Slovensko na pomoc prizvať museli. Poriadny kopec na zjazdové disciplíny, ktorý by spĺňal požadované parametre, na svojej strane Tatier jednoducho nemajú. Bez nás kandidovať nemôžu, hoci aj oni veľmi dobre vedia, že ešte nikdy v histórii olympijskí šéfovia organizáciu olympijských hier dvom krajinám súčasne neodklepli.

Namaškrtení spoločnou organizáciou tohtoročných majstrovstiev Európy vo futbale s Ukrajinou však veria, že je možné prelomiť ďalšiu bariéru. Aj šéf slovenských olympionikov František Chmelár po spoločnom októbrovom rokovaní v Krakove prejavuje optimizmus. „Ešte sa to nestalo, všetky pokusy boli neúspešné, lebo Medzinárodný olympijský výbor zatiaľ vždy postupoval konzervatívne. Raz sa to však prelomiť musí,“ tvrdí.

Jediná šanca

Aj Chmelárovi je jasné, že Slovensko v dnešných časoch, keď olympijské hry dosiahli megalomanské rozmery a vyžadujú si veľké investície, samo kandidovať nemôže. „Pre menšie krajiny, ako sme my, je to jediná šanca. Ak chceme kandidovať, musíme sa spojiť. Inak šancu najbližších tridsať-štyridsať rokov nebudeme mať.“

Spoločná kandidatúra, prirodzene, podlieha súhlasu oboch vlád. „Bez neho by sme do toho nešli. Bolo by to príliš veľké dobrodružstvo,“ tvrdí Chmelár. Naši olympijskí zástupcovia by boli najradšej, keby sa vláda k podaniu spoločnej kandidatúry vyjadrila ešte do konca roka. Hoci rok 2022 vyzerá navonok ďaleko, času je v skutočnosti málo. Oficiálnu prihlášku treba podať do októbra 2013. Víťaza spoznáme v novembri 2015 na zasadnutí MOV v malajzijskom Kuala Lumpure.

„Čaká nás ohromná kopa roboty, ale som presvedčená, že v spolupráci so Slovákmi sa nám to môže podariť,“ tvrdí jedna z iniciátoriek myšlienky snoubordistka Jagna Marczułajtisová-Walczaková, trojnásobná účastníčka hier.

Hokej podmienkou

Nie na všetko Slováci v Krakove Poliakom kývli. Tí nám núkali len zjazdové disciplíny, ktoré by radi videli v Jasnej, plus akrobatické lyžovanie. Celkový predbežný rozpočet hier predstavuje sumu zhruba dve miliardy eur.

Slovensko si však olympiádu bez hokeja predstaviť nedokáže. „Sme hokejová krajina. Chceme, aby sa dve skupiny - mužská a ženská - hrali u nás. To bola naša podmienka dohody,“ prezradil generálny sekretár Slovenského olympijského výboru Jozef Liba. Vo vzduchu visela výstavba toboganu - na súťaže v sánkovaní, boboch a skeletone. Je to príliš nákladné a návratnosť je minimálna, keďže tieto športy nepatria počas olympiád k veľmi sledovaným. A využiteľnosť po hrách je nízka. A najmä znamená silný zásah do prírody.

Ak by sa mal hokej hrať aj na Slovensku, bolo by nevyhnutné nanovo vystavať štadióny v Poprade a v Liptovskom Mikuláši. Minimálna kapacita počas olympijského turnaja je osemtisíc divákov, čo ani jedno z miest nespĺňa. „Videli ste už horší, špinavší a deravejší ako ten v Mikuláši?“ pýta sa Chmelár.

Je možné inšpirovať sa aj výstavbou rozoberateľných hál, ktoré by po konci olympiád skončili niekde inde. Dočasné stavby postavili Briti počas nedávnych londýnskych hier a čosi podobné majú v pláne aj Rusi. Tri z hál po olympiáde v Soči zmenia pôsobisko. Náklady na organizáciu hier to však znižuje len minimálne, stále sa šplhajú do závratných výšok. Väčšina posledných organizátorov olympiád síce vykázala zisk, no najskôr je nutné vraziť do projektu milióny eur. Kde na to vziať v súčasných ťažkých ekonomických pomeroch?

Východisko z krízy?

Šéfka Slovenskej lyžiarskej asociácie Jana Gantnerová-Šoltýsová, ktorá bola aj pri poslednej kandidatúre Slovenska na rok 2006, to vidí inak. „Nie je práve toto východisko z krízy? Bez investícií sa ekonomická špirála nepohne,“ tvrdí.

„Mohol by to byť stimul a skvelá prezentácia pre celý región. Je to síce odvážny projekt, ale odvážnemu šťastie praje,“ domnieva sa poslanec za Smer Otto Brixi, ktorý na stretnutí v Krakove zastupoval slovenský parlament.

Pravda je, že olympiády sú väčšinou ziskový podnik, do ktorého organizácie vkladá peniaze samotný Medzinárodný olympijský výbor. Pri predpokladaných celkových nákladoch dve miliardy eur by podiel MOV mohol predstavovať zhruba 800 miliónov, čo nie je málo. Problémom spoločnej kandidatúry môžu byť veľké vzdialenosti. Zo Zakopaného do Jasnej je zhruba 170 kilometrov. O 45 kilometrov viac, než bolo počas zimnej olympiády pred dvoma rokmi z kanadského Vancouvru do horského strediska Whistler, kde sa konali takmer všetky súťaže na snehu. „MOV sa síce vehementne snaží redukovať vzdialenosti, ale zatiaľ sa mu to nepodarilo. Málo zimných stredísk dnes dokáže umiestniť všetky športoviská do vzdialenosti 40 kilometrov,“ vraví Chmelár.

Tunel popod Tatry, o ktorom sa vraj už hovorí niekoľko rokov, by situáciu výrazne zjednodušil. Odborníci sa zhodujú, že ide síce o náročný, no nie nerealizovateľný projekt. Otázka financií, to je už iná káva. Tak či onak, na ťahu sú vlády oboch krajín. Len na nich záleží, či tento riskantný podnik schvália. Podanie prihlášky Československa na usporiadanie ZOH v roku 1984 vtedajšia federálna vláda na poslednú chvíľu zastavila. Už samostatná slovenská vláda kandidatúram na rok 2002 i 2006 dala zelenú, no výsledok bol v oboch prípadoch rovnaký. MOV nám vystavil stopku už pri prvom hlasovaní.

Kandidatúry

ZOH 2002

Vláda prihlášku schválila 24. januára 1994, príprava projektu vyšla zhruba na 40 miliónov korún. Záujem o hry malo pôvodne desať kandidátov, Alma- Ata si to neskôr rozmyslela. Finálová štvorka sa volila v januári 1995 v Lausanne, postúpili Östersund, Quebec, Sion a neskorší víťaz Salt Lake City. Slovenského kandidáta vo Švajčiarsku zastupoval okrem iných predseda prípravného výboru Ján Madáč, minister životného prostredia Ján Zlocha či trojnásobná olympionička Jana Gantnerová-Šoltýsová.

ZOH 2006

Oficiálnu prihlášku sme podali v decembri 1997. Kandidatúra stála 192 miliónov korún, rozpočet hier odhadli na 61 miliárd Sk, vyše dvoch miliárd eur. Predsedom výboru kandidatúry bol vtedajší prezident VSŽ Košice Ján Smerek, vládnym splnomocnencom Július Dubovský. V kandidátskom regióne sa konalo i referendum, zapojilo sa vyše 90-tisíc hlasujúcich. Až 97 percent bolo za usporiadanie hier. Do juhokórejského Soulu letela v júni 1999 približne 80-členná delegácia, no aj tak sme neuspeli. Do finále postúpil Sion a neskorší víťaz Turín, neuspelo Zakopané, Helsinki spolu s Lillehammerom ani Klagenfurt.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].