Nezvestná Ivana Gahérová: Rodina prosí o pomoc pri pátraní. Systém Buldog zlyhal.

Vypátrať nezvestnú Ivanu nepomohol ani supersystém Buldog

Mladučká Ivana Gahérová je nezvestná už tri mesiace, stratu jedinej dcéry jej mama neuniesla a zabila sa skokom z balkóna.

Je vôbec možné, aby sa človek len tak stratil? Bohužiaľ, áno. Po študentke Ivane Gahérovej zo Skačian pri Bánovciach nad Bebravou sa akoby zľahla zem. Celé mesiace o nej nikto nepočul, neozvala sa najbližšej rodine ani kamarátom. Jednoducho jej niet.

Pátrali po nej stovky ľudí, rodina, policajti, profesionálni pátrači, psychotronici, psy, vrtuľník s termovíziou aj supersystém Buldog. Po Ivane zostal len signál telefónu, ktorý celé dni vyzváňal v horách neďaleko Uhrovca. Bezsenné noci a neúspechy pri hľadaní jedinej dcéry napokon neuniesla Ivanina mama Zuzana a siahla si na život.

Ivanka s mamou: Boli vraj navzájom veľmi prepojené. Foto: archív

Nepripravení záchranári

Bola krásna, veselá, milovala prírodu a zvieratá, študovala na vysokej škole environmentálne vedy. Ivana Gahérová plánovala život zasvätiť prírode.

Sen sa jej zrejme stal osudným. Bolo štrnásteho júna popoludní. Vtedy sa naposledy rozlúčila s mamou a otcom. Povedala, že ide so spolužiakmi do Vysokých Tatier. Tam však nedorazila. „Zistili sme, že v Bánovciach nad Bebravou nasadla na autobus do neďalekej dediny Dubnička a mame poslala SMS, aby sa o ňu nebála,“ opisuje Ivanin brat Ľudovít. To bol vôbec posledný záblesk Ivaninej existencie. Tri dni tak nikomu nechýbala. Mama si myslela, že je v Tatrách, a spolužiakom vraj povedala, že má iné plány, tak sa po nej ani oni nezháňali.

Zlom nastal, keď sa neozvala ani v čase, keď už mala byť doma. „Mama jej volala stále dookola, no nebrala to. Potom sme jej už volali všetci, písali sme aj SMS. Na nič nereagovala. Bolo to nepochopiteľné, lebo nikdy nič také neurobila,“ vysvetľuje Ľudovít. Po stovke telefonátov už ďalší z jej bratov, Miroslav, neváhal a utekal na políciu. Nasledoval bežný postup, lokalizovať telefón a vypočuť všetkých známych.

V priebehu niekoľkých hodín už bolo jasné, že sa niečo stalo. Ivanin telefón síce zvonil, no bez ohlasu. Policajti jeho signál lokalizovali na Jankovom vŕšku neďaleko Uhrovca. „Vôbec nechápeme, ako sa tam dostal. Zavolali sme kamarátov a známych. Začali sme ju tam hľadať. Bolo tam asi stopäťdesiat ľudí, policajti, záchranári aj dobrovoľníci. Boli sme však sklamaní z práce gabčíkovských záchranárov. Prišli úplne nepripravení. Nemali ani len funkčné vysielačky. Postavili sa na jedno miesto a ani sa odtiaľ nepohli. Vôbec nechápem, načo prišli,“ prezradil Ivanin strýko.

Buldog pohorel

To, že prišli záchranári nepripravení, nebolo ani zďaleka všetko. Pátranie po Ivane akoby bolo začarované a tlak na rodinu sa stupňoval. „Prišli autom, na ktorom bola anténa, volali to Buldog, a začali zameriavať Ivankin mobil, ktorý bol stále zapnutý. Po nejakom čase vytýčili územie, v ktorom by sa mal jej telefón nachádzať. Bol to trojuholník, ktorý mal obrovskú rozlohu. Tak sme to prečesávali, ale nič sme nenašli. Bola to rozľahlá plocha,“ priblížil nám situáciu zdrvený Ivanin strýko.

Zaujímavé je, že systém Buldog využíva policajný odbor špecializovaných služieb na boj s podsvetím. Za tri prístroje Buldoga sme z našich daní zaplatili v roku 2007 dvadsať miliónov korún, čo je našich viac ako 660-tisíc eur. Buldog funguje tak, že načítava telefóny vo svojom okolí. Nie však telefónne číslo, ale číslo SIM karty a číslo mobilného prístroja IMEI. Buldog je vraj úžasný v tom, že lokalizuje telefón na centimeter presne.

Technické detaily mali ostať tajné, ale minister vnútra Robert Kaliňák, nadšený z novej hračky, schopnosti Buldoga vyrozprával. Vyzradením podrobných informácií však minister zrejme porušil zákon. Vlastného ministra potopil jeho podriadený, hovorca policajného prezídia Michal Slivka. „Polícia informácie o utajovaných skutočnostiach neposkytuje,“ povedal hovorca, keď sme mu v súvislosti s fungovaním Buldoga položili zopár otázok.

No nech si tam už hrajú akékoľvek hry, dôležité v tomto prípade je to, že supersystém Buldog pri záchrane života úplne pohorel. Ivanin mobil nezameral ani na meter, nieto ešte na centimeter presne.

„Prišli s tým Buldogom, postavili sa na jedno miesto, niečo zameriavali, potom nakreslili, v akom priestore máme hľadať, a bolo. A hľadať telefón na rozlohe viac ako dva kilometre je hľadanie ihly v kope sena,“ krúti hlavou nad Buldogom rozčarovaný strýko.

Zúfalá mama

Zúfalstvo zo straty Ivanky akoby rodine nestačilo. Situáciu pri pátraní im neuľahčil ani mobilný operátor. „Chceli sme vedieť, kedy a komu naposledy telefonovala alebo písala SMS. U operátora sme sa však dozvedeli, že výpis z jej telefónu môže dať až na konci fakturačného obdobia. Bola to nepredstaviteľná bezmocnosť,“ priblížil strýko.

Problém striedal problém a šance na záchranu študentky Ivany klesali. Telefón prestal po ôsmich dňoch fungovať. Šanca na jeho nájdenie, a teda aj na nájdenie Ivany, akoby úplne zmizla.

„Nechceli sme sa vzdať, a tak sme oslovili psychotronika. Ubytovali sme ho v Ivankinej izbe, aby sa mohol na ňu čo najlepšie napojiť. Povedal nám, že je nažive, niekde zatvorená a že je utlmená liekmi, a keď ju zavčasu nenájdeme, tak neprežije,“ hovorí brat Ľudovít. Bolo to v čase, keď ešte aj zúfalá Ivanina mama zvádzala boj s bezmocnosťou. Žiaľ ju však zakrátko úplne zlomil.

„Bola sobota večer, ešte som mame hovoril, že to dobre dopadne. Odišiel som z domu a keď som sa večer vracal späť, už bola mama mŕtva,“ smutne spomína na rodinnú tragédiu Ľudovít.

Mama Zuzana neuniesla stratu dcéry a nekonečné pátranie a tri týždne po Ivaninom zmiznutí vyskočila z balkóna domu, kde bývajú. Ľudia v dedine vravia, že išla do neba, aby mohla svoju dcérku nájsť a ochraňovať z neba. Otca, ktorý má ťažkú cukrovku, tragédia úplne položila.

Tragédia strieda tragédiu

Málokto vie, že nebohá Zuzana Gahérová mala až štyri deti. Jedno však pred rokmi krátko po pôrode zomrelo. Keď zmizla Ivana, úplne sa zosypala. Zo štyroch detí jej napokon zostali dvaja synovia. Miroslav je vojak a Ľudovít chodí pracovať do Talianska.

Ako vraví jeden z nich, s Ivankou vraj boli úplne prepojené. Bezmocnosť pri pátraní po nej ju položila. „Je vylúčené, že by Ivanka niekam odišla, neozvala by sa a neprišla by ani na mamin pohreb. Niečo sa jej určite stalo,“ zamýšľa sa nešťastný brat.

Zúfalý otec trávi celé dni doma, akoby stratil zmysel žiť. Na chvíľu vraj mysleli, že Ivanku aspoň pochovajú. Asi pred dvoma týždňami Gahérovcov navštívili policajti, aby si od otca zobrali vzorku DNA. Policajti totiž preverovali, či torzo tela nájdené bez hlavy a končatín v Bratislave nepatrí Ivane.

„Nebola nájdená žiadna zhoda, nejde teda o nezvestnú Ivanu,“ povedala trenčianska policajná hovorkyňa Elena Antalová. Možno keby systém Buldog naozaj fungoval tak, ako sa chváli Kaliňák, alebo keby záchranári z Gabčíkova prišli pripravení tak, ako sa patrí, možno mohli dnes obe žiť. Osud to však zariadil inak.

Pátranie po Ivane sa zastavilo na mŕtvom bode. Rodine zostali už len oči pre plač, čakanie na zázrak a prosba. „Ak máte akékoľvek informácie o Ivanke, zavolajte, prosím, na číslo 0903 487 783“.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].