Tomáš Lacko a Aurel: Momentálne podľa neho vedci nemajú z čoho čerpať granty, aby zaplatili za plný výkon superpočítača.

Vypnú Aurela? Na prevádzku superpočítača za milióny nie sú peniaze

Žiaden minister vám nedá toľko, čo vám nasľubuje Peter Pellegrini. Sľúbil peniaze na počítač, no nakoniec nebudú.

Je to irónia. Aj s najvýkonnejším počítačom na Slovensku sa kompetentní prepočítali. Jednoducho zle spočítali peniaze potrebné na jeho prevádzku. Superkomputer Aurel mal byť pýchou našej vedy. Samotný stroj stál osem miliónov a kompletný projekt na jeho spustenie vyšiel takmer na 26 miliónov eur z eurofondov.

Slovenská akadémia vied kúpila túto mašinu v roku 2012 a minulý rok ju za ďalšie peniaze vylepšila. No už teraz nemá na jej prevádzku peniaze. Ministerstvo školstva, ktoré europrojekt schválilo, financovanie necháva len na akadémiu.

Jediný

Superpočítač Aurel, ktorý pomenovali po slávnom konštruktérovi Stodolovi, je jediný svojho druhu na Slovensku. V čase, keď ho akadémia kúpila, patril medzi päťsto najvýkonnejších počítačov na svete. Vlani dokonca zvýšili jeho výkon.

Superpočítače sa používajú na výpočty a simulácie, ktoré nemožno spraviť v realite alebo by na bežnom počítači trvali stovky rokov. Môžu na nich pracovať nielen matematici, chemici či medicínski biológovia, ale aj ekonómovia a vojenskí stratégovia. Napríklad môžu robiť simulácie chemických reakcií a hľadať tak zlúčeniny vhodné na liečenie chorôb oveľa efektívnejšie ako v laboratóriu.

Aurel má momentálne výkon ako viac než štyritisíc „normálnych“ počítačov. Musí sa chladiť vodou. S extrémnym výkonom sa však spája vysoká spotreba. Fyzika nepustí.

Čítajte viac:

Slovenskí vedci sa pýšia superpočítačom: Aurel je opäť výkonnejší

Menší rozpočet

A práve tu nastal problém. „Ročná prevádzka superpočítača Aurela stojí približne 455-tisíc eur a takzvaní predskokani, teda výpočtové systémy inštalované v Žiline, ktoré slúžia na doplnenie alebo plné rozvinutie požadovaných výpočtov na Aurelovi, si vyžadujú energie v cene asi 80-tisíc eur,“ vraví šéf výpočtového strediska SAV Tomáš Lacko.

Doteraz náklady platila akadémia zo svojho rozpočtu. Ten je však čoraz nižší a niekde treba škrtať. Napríklad na Aurelovi. „Pôvodné rozhodnutie predsedníctva SAV podporovať projekt padlo v roku 2009. Od toho času sa veľa zmenilo a rozpočet akadémie sa začal znižovať. Prejavilo sa to aj na podpore superpočítača,“ vysvetľuje Lacko.

Z čoho zaplatia?

Akadémia vied začala hľadať iné riešenia. Podľa predsedu SAV Pavla Šajgalíka na prevádzku počítača by mali prispievať všetci vedci, ktorí na ňom robia výpočty. „Aj prevádzka iných vedeckých infraštruktúr sa rieši spolufinancovaním používateľov,“ argumentuje Šajgalík.

Podľa šéfa IT v SAV Tomáša Lacka je však ťažko pravdepodobné, aby takýto systém financovania spoľahlivo fungoval. „Nebránime sa spolufinancovaniu, ale v súčasnom stave to bude možné iba čiastočne. Na plynulú prevádzku Aurela treba zabezpečiť zdroj financií, ktorý pokryje jeho spotrebu. O Aurela budú potom jeho používatelia súťažiť,“ hovorí Lacko.

Problém je totiž v tom, že súčasné vedecké granty z ministerstva školstva a vedy sú príliš malé a vedcom by nepokryli ani náklady na Aurela, a nie ešte aj niečo iné. Ak sa to nezmení, môže sa stať, že projekt za 26 miliónov eur skončí v šrote, lebo nebude na elektrinu.

Ruky preč?

Ešte vlani, po protestoch pracovníkov akadémie proti kráteniu rozpočtu, sľuboval vtedajší minister školstva Peter Pellegrini (Smer), že plánuje presunúť osem miliónov eur do grantovej agentúry.

„Podporené budú napríklad projekty VEGA Slovník slovenského jazyka, superpočítač či Encyklopédia Beliana,“ hlásal vtedy Pellegrini. Ministri sa však vystriedali a Pellegrini išiel na hradný kopec do parlamentu. Pod novým ministrom Jurajom Draxlerom však rezort školstva dal od sľubu podporiť superpočítač ruky preč.

Podľa rezortu sa SAV zaviazala zabezpečiť jeho fungovanie aj po skončení zmluvy. „Rovnako bol potvrdený záväzok na zabezpečenie vlastných zdrojov na úhradu nákladov za elektrickú energiu,“ reagovalo ministerstvo.

Kde na to vedci zoberú, je nejasné. V tejto súvislosti vyznieva o to zaujímavejšie, že štát dáva napríklad iba na rekonštrukciu trnavského futbalového štadióna 13 miliónov eur.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].