Demografický pokles: Hoci prvákov začína pribúdať - tento rok ich nastúpi do škôl vyše 52 500 -, celkový počet detí v školách stále klesá. Odchádzajúce ročníky sú totiž početnejšie ako nastupujúce.

Vypočítali sme, koľko stojí školák. Náklady sa vyrovnajú kúpe bytu

Minimum za vstup prváka do školy je sto eur. Za to, čo dáte na potomka do osemnástky, možno mať bežný byt v meste.

Dieťa ako investícia? Citlivejšie povahy by zrejme namietli, že hovoriť o ratolesti v ekonomických súvislostiach nie je správne. Veď ako možno vyčísliť lásku, ktorú dostaneme?

Pragmatici by kontrovali - Prečo nie? Vedieť, koľko potrebujete, znamená byť pripravený. Fakt je, že hoci dieťa nie je tovar, od narodenia až po dovŕšenie osemnástky stojí pár desiatok tisíc eur.

Šok pre rozpočet

Zaťažkávacou skúškou je po narodení potomka nástup do školy. Pre nič netušiacich rodičov môže ísť o finančný šok. Ak plánujú kupovať „iba“ školskú tašku, zošity, perá, papuče a ďalšie „drobnosti“, mali by si pripraviť minimálne sto eur. V prípade, že budúci prvák nemá písací stôl, stoličku ani skrinku na odkladanie školskej agendy, treba počítať aspoň so stovkou navyše.

Keď zoberieme do úvahy, že priemerná hrubá mzda na Slovensku bola v prvom štvrťroku necelých osemsto eur a minimálna čosi viac ako tristo, deviaty mesiac v roku môže poriadne zatriasť nejedným rodinným rozpočtom. A to sme iba na začiatku školského roka. Ďalšie desiatky eur si treba pripraviť na nepovinný príspevok do takzvaného ZRPŠ, družinu, obedy a cestovné, nehovoriac o poplatkoch za krúžky, šport i učebnicu cudzieho jazyka.

Deti z chudobnejších rodín majú nárok na dotáciu na školské pomôcky v maximálnej výške 33,20 eura na rok. Štát tiež prispieva na stravu do jedného eura na deň, pričom rodič dopláca prípadný rozdiel - väčšinou pár desiatok centov.

Na obidve formy pomoci ide každoročne z našich daní zhruba pätnásť miliónov eur. Dotácia na stravu pomôže vyše sedemdesiatim tisícom detí, príspevok na pomôcky si rozdelí viac ako osemdesiattisíc poberateľov.

Zdroj: PARTNERS GROUP SK, INTERNET Pozn. redakcie: V súpise uvádzame orientačné ceny vybraných pomôcok v eurách, ktoré nemusia pokrývať všetky požiadavky školy. Foto: profimedia.sk

Za prváka aj stovky eur

V prípade, že ste si na september nechali okrem hektického nákupu pomôcok aj zariaďovanie izby, vstupné náklady na prváka vyčíslili odborníci zo spoločnosti Home Credit a Partners Group SK minimálne na dvesto eur. Naozaj luxusná výbava vyjde na stovky eur.

Najväčšiu položku v rozpočte prváka predstavuje zvyčajne školská taška. „Ceny sa pohybujú od pätnásť do šesťdesiat eur v závislosti od kvality, ergonómie či dokonca obľúbeného obrázka,“ hovorí analytik Home Credit Michal Kozub. Hitom zostáva Spiderman a mačička Hello Kitty. Populárne sú aj motívy Pirátov Karibiku, Šmolkov či animovaných hrdinov z filmu Autá. Zošity, perá, ceruzky, nožnice, výkresy, výtvarné potreby, úbor na telesnú, prezuvky a mnoho iných drobností zaokrúhlia túto sumu na sto až stopäťdesiat eur. Hoci ide o eurové položky, pri celkovom súčte ide o desiatky eur.

Hlbšie do peňaženky budú musieť načrieť rodičia ľavákov. „Rozdiely medzi ľavákmi a pravákmi sú síce v neprospech ľavákov, no nepredstavujú veľkú sumu,“ poznamenáva Dag Bajtala z Partners Group SK. Kozub dopĺňa, že ak dá výrobca na tovar ceduľku „ergonomický“, často si účtuje niekoľkonásobne viac. Ide napríklad o hrubšie hranaté ceruzky, ktoré sa najmä deťom s problematickou jemnou motorikou držia lepšie ako okrúhle. „Prípadne majú pogumovaný povrch a vtedy ich cena raketovo rastie,“ dodáva Kozub.

Prinajmenšom stovku, no nezriedka i niekoľko sto eur si treba pripraviť na zmenu detskej izby pre škôlkara na školácku. Dostatočne veľký stôl a správna stolička uľahčia zaťažkávaciu skúšku nervov v podobe písania. To už sme na minime dvesto eur.

Obedy a družina vyprázdnia vašu peňaženku mesačne o ďalších pár desiatok eur. Po pripočítaní desiatej, dopravy a symbolického vreckového by ste sa mohli mesačne zmestiť do päťdesiatich eur. Výsledok? Ak ste si na september nechali aj zariaďovanie izby, po zaplatení všetkých účtov skončíte pri sume 250 eur. A to hovoríme o spodnej hranici. V prípade, že sa rozhodnete pre krúžok, najlacnejšie sú tie na školách, kvalita však môže kolísať.

V centrách voľného času je ponuka bohatšia a ceny sú prijateľné - poplatok za dramatický alebo zoo-chovateľský na školský rok sa pohybuje od desať do dvadsať eur, športové krúžky sú spravidla drahšie o eurá až pár desiatok eur. Štát vám z vašich daní podaruje dvadsaťdeväť eur vo forme vzdelávacieho poukazu, ktorý môžete použiť pri platbe vami vybraného krúžku.

Nemusí to byť len v škole, kde bude chodiť váš potomok. Summa summarum - za necelé tri stovky by ste mohli zabezpečiť všetko, čo bude váš potomok potrebovať do školy.

Kde nájsť peniaze

Hoci sa to môže zdať priveľa, ceny v porovnaní s vlaňajškom zostávajú podľa oslovených odborníkov v zásade rovnaké. Posun nahor je vraj najciteľnejší pri doprave a jedle. Ani táto relatívne optimistická správa však nepomôže tým, ktorí pozabudli na zadné vrátka.

Ak patríte medzi nich, Bajtala odporúča začať s nákupom postupne. Treba nájsť hoci aj páreurovú medzeru v rozpočte a farby či voskovky prikupovať podľa potreby. Analytik Kozub radí nakupovať cez internet. „Elektronické obchody ponúkajú spravidla lepšie ceny ako kamenné a hlavne možno rýchlo porovnať ceny,“ dôvodí.

Ďalším riešením môže byť podľa Bajtalu dodatočné odkladanie prídavku na dieťa, ktorý je v súčasnosti 23,10 eura mesačne. Poviete si, ani veľa, ani málo, ale o to ide. „Ak by ste si peniaze odkladali rok pred nástupom dieťaťa do školy, mali by ste minimálne 277,20 eura plus drobné zhodnotenie,“ uvádza na ilustráciu. Za tri roky by to bolo 831,60 eura plus spomínané, hoci symbolické zhodnotenie s výslednicou okolo deväťsto eur.

Dobre zarábajúci rodičia podľa Bajtalu nepocítia nástup detí do školy ani tak v peňaženke ako v dennom harmonograme, čo platí aj pre tých menej majetných. Ráno dopraviť dieťa do školy, popoludní vyzdvihnúť, nehovoriac o krúžkoch. A medzitým si nájsť čas na učenie - niektorí prváci to zvládnu za hodinu, iným to môže trvať pokojne aj dve, hoci je to podľa časti odborníkov priveľa.

Škola nie je zadarmo

Slovenská ústava síce zaručuje každému právo na bezplatné vzdelanie - minimálne počas desaťročnej povinnej dochádzky, no realita je o čosi tristnejšia. A to nielen v septembri. Po ňom totiž prídu ďalšie mesiace a tie poriadne prevetrajú vašu peňaženku.

Odhady, koľko stojí desaťmesačné vzdelávanie prváka, sa síce líšia, no bez ohľadu na autorov prepočtov ide rádovo o stovky eur. „Ak by sme mali vyčísliť celý rok s tým, že rodič nemá nič pripravené vopred, nenechá dieťa robiť si úlohy na jedálenskom stole ani nedovlečie nejakú zdedenú starožitnosť, prvý rok školskej dochádzky stojí od päťsto do tisícpäťsto eur,“ naznačuje možné mantinely Bajtala. Vo väčších mestách to bude viac, na dedinách spravidla menej.

Garsónka, auto, dieťa

Darmo, dieťa je drahý špás a vzdelávanie nezaplatíte približne z osemsto tridsiatich eur, ktoré od štátu dostávajú prvé tri deti v rodine pri narodení. Prakticky ladení jedinci vám to povedia rovno - radšej investujú do luxusného auta alebo bežného bytu v okresnom meste ako do potomka, ktorého výchova od narodenia až po dospelosť vyjde podľa našich prepočtov na päťdesiat- až šesťdesiattisíc eur.

Vychádzame pritom z viacerých údajov na čele s nedávno zverejnenými odhadmi spoločnosti Profi Credit, podľa ktorých Slováci investujú do detí mesačne zhruba 260 eur (či ide o jedno, alebo viac detí, sonda neuvádza, pozn. redakcie).

Výsledná suma tiež zodpovedá skorším výpočtom Českého štatistického úradu, podľa ktorého vyjde osemnásťročná starostlivosť o potomka približne na päťdesiattisíc eur. Neskôr zverejnené odhady rôznych spoločností kolíšu od šesťdesiat- do necelých vyše sedemdesiattisíc eur.

Oslovení odborníci nemali dostatok údajov na to, aby vedeli povedať konečné číslo, ich odhady sa však pohybovali v desaťtisícoch eur. Bajtala odhadol spodnú hranicu základných výdavkov na 25,52 eura. Nepočítal však výdavky na športové krúžky, súkromné a jazykové školy a podobne. Zároveň zdôraznil, že záľuby detí, respektíve nezriedka nenaplnené ambície rodičov, môžu byť z finančného hľadiska veľmi rozdielne. „S pravidelným aktívnym športovaním a vzdelávaním sa suma môže zvýšiť aj násobne,“ upozornil.

Experti sa zhodli, že najdrahší sú tínedžeri. „Ak rodičia novorodencov nepodľahnú panike a nenakúpia kočíky za stovky eur, k tomu elektrické hojdačky a ďalšie vymoženosti, platí, že s vekom dieťaťa rastú i náklady,“ konštatuje Kozub. Na záver by sa zrejme žiadalo dodať niečo optimistické.

Možno postačí pripomenúť, že už dnes odborníci varujú, že úbytok detí, alias neskorších pracujúcich, a nárast dôchodcov môžu v budúcnosti spôsobiť kolaps. Na dôchodky dnešných tridsiatnikov jednoducho nebude mať kto robiť.

Ak nemáte hlboko do vrecka

Väčšina prvákov si nepotrpí na luxusné pomôcky, chytrý mobil či notebook prídu na rad neskôr. Existujú však výnimky, hoci zvyčajne ide skôr o priority rodičov. Ak túžite vytiahnuť sa, „školské tašky“ má v ponuke aj Louis Vuitton. Retro z hnedej kože vyjde takmer na dve tisícky, no nehodí sa pre deti. Praktickejšou a nepomerne lacnejšou voľbou sú školské kufríky na kolieskach, ktoré si pomaly kliesnia cestu na Slovensko. Farebný hit posledných rokov od značky Samsonite kúpite za cenu od osemdesiat eur vyššie.

Ak ste presvedčení, že vaše dieťa by malo mať aj pero potvrdzujúce status výnimočnosti, môžete siahnuť po exkluzívnych značkách ako Montegrappa, S.T. Dupont, Parker či Namiki. Ceny plniacich pier sa začínajú zvyčajne za hranicou sto eur a šplhajú sa až k niekoľkým tisícom. Deti však ocenia perá, ktorými zmažú chybný text a na rovnaké miesto napíšu správny. Ich cena je niekoľko eur.

Horúcou novinkou na trhu je digitálne pero Lernstift. Vibráciou upozorní na gramatickú chybu a nečitateľne napísaný výraz. Zatiaľ dokáže robiť korekcie v angličtine a nemčine. So sériovou výrobou by sa malo začať v roku 2014, predávať sa bude za čosi vyše 140 eur. V rámci kampane na Kickstarteri ho však dnes možete mať aj za stovku.

Hitom je i elektronické pero Croco Pen, ktoré slúži na výučbu angličtiny. Po dotyku s knihou dokáže „prečítať“ označený text. V balení, ktorého cena začína na 69 eurách, sú aj knihy, karty so slovíčkami, karta, nálepky a návod s prekladmi.

Štátna podpora

  • Nárok na vzdelávací poukaz v hodnote 29 eur na rok má každý žiak základnej a strednej školy. Školy by ich mali rozdať do 10. septembra.
  • Dotáciu na pomôcky v maximálnej výške 33,20 eura na rok môžu získať deti z rodín, ktoré poberajú dávky v hmotnej núdzi alebo s príjmom pod hranicou životného minima. Školské pomôcky kupujú školy alebo rodiča po dohode so školou.
  • Dotáciu na stravu - obed, desiata, olovrant - vo výške jedného eura na deň dostávajú zriaďovatelia škôl na deti z chudobných rodín, ktoré sa v danej škole učia i stravujú. Rodič dopláca prípadný rozdiel, spravidla ide o pár desiatok centov.

(Zdroj: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR)

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].