Dvadsaťjedenročný Tomáš sa chváli šoférovaním na diaľnici s nohami vystrčenými von oknom a pri rýchlosti vyše sto kilometrov za hodinu. Vpravo podliatiny na tele jednej z jeho obetí.

Výrastok z Banskej Bystrice sa vozí na audine s nohami von oknom a mláti na ulici ľudí!

Chlapec z dobrej rodiny sa stáva postrachom Banskej Bystrice. Na sociálnu sieť vešia fotky, na ktorých je na diaľnici s nohami vystrčenými von oknom, alebo hrdo oznamuje, kto práve od neho dostal nakladačku.

Starostlivá mama pracuje na notárskom úrade, otec je výtvarník, istý čas zastával funkciu riaditeľa galérie. Obaja sú považovaní za slušných ľudí a snažia sa, aby sa o výčinoch ich dvadsaťjedenročného syna dozvedelo čo najmenej ľudí.

Asi netušia, že mladý muž si imidž ťažkého frajera cielene buduje. Na sociálnu sieť vešia fotky, na ktorých na diaľnici s nohami vystrčenými von oknom alebo s tachometrom ukazujúcim vyše sto kilometrov za hodinu šoféruje audinu. Takisto tu svetu hrdo zvestuje, kto práve od neho dostal nakladačku.

Hlavou do nosa

„S partiou sme šli po námestí, keď niekto zakričal moje meno. Obzrel som sa, kto na mňa volá. Ráznym krokom sa ku mne blížil úplne neznámy chlapec. Pýtal som sa: Čo je? Ten neznámy provokačne odpovedal: Čo, čo, čo je! A bez akéhokoľvek vysvetlenia na mňa zaútočil päsťou. Snažil som sa brániť, chytil som mu ruky. Vtedy mi dal hlavičku. Čelom prudko vrazil do mojej tváre."

"Zlomil mi nos a vybil dva predné zuby. Bránil som sa, ako som vedel, nenechal som sa obtĺkať. V kuse som sa ho pýtal, o čo ide. Prečo ma mláti. On nič nevysvetľoval, iba úplne nakoniec mi výhražne povedal: Ešte raz napíšeš Lucii a uvidíš!“

Takto opisuje nečakaný útok Tomáša K. priamo na banskobystrickom námestí dvadsaťdvaročný Ján. Ako dedukuje zo spomínanej vyhrážky, dôvodom zrejme bola jeho komunikácia s kamarátkou na sociálnej sieti. Dievčiny sa pýtal, či si s ním niekam nevyjde.

Jednému z Tomášových kamarátov sa to asi nepáčilo a Tomáš sa rozhodol pseudoproblém riešiť fyzickým atakom. Mladý muž sa v takejto situácii ocitol prvýkrát, netušil, čo má po útoku robiť. Zhodou okolností cez námestie práve prechádzali tri policajné autá.

Mladík so zakrvavenou tvárou si vydýchol. Bol presvedčený, že policajti mu pomôžu. „Kýval som na nich, aby zastali. Prvé auto prešlo vedľa mňa, druhé takisto. Keď to vyzeralo, že ma bude ignorovať aj tretie, vošiel som mu rovno do dráhy. Policajti síce zastavili, ale povedali mi len toľko, aby som si zavolal sanitku, lebo budem potrebovať lekársku správu. Napadnutie mám na polícii nahlásiť na druhý deň.“

Zaplatil až pod hrozbou väzenia

Prípad bitkára Tomáša K. sa dostal na súd ako prečin ublíženia na zdraví a prečin výtržníctva. Podľa hovorkyne Krajského súdu v Banskej Bystrici Niny Spurnej bol Tomáš trestným rozkazom odsúdený na šesť mesiacov odňatia slobody podmienečne, proti čomu podal odpor.

Na verejnom pojednávaní sa ku skutku priznal a trest za úmyselné ublíženie na zdraví mu bol zmenený na oveľa miernejší - na stopäťdesiat hodín povinnej práce. Ako náhradu škody mal Jánovi zaplatiť necelých tisíc eur.

„S rozsudkom som spokojný nebol. Tomáš naťahoval vyšetrovanie jeden a pol roka, priznal sa iba pod ťarchou dôkazov. Veď na Facebooku sa sám chválil, že som od neho dostal nakladačku. Nemyslím si, že niečo oľutoval. Priamo na súde sa mi smial do očí, rukou ukazoval na krk,“ opisuje Ján Tomášovu aroganciu, ktorá sa nezmenšila ani po vynesení rozsudku.

Trest povinnej práce, aspoň podľa správy probačného a mediačného úradníka, vykonal Tomáš v domove sociálnych služieb, ale škodu poškodenému Jánovi v stanovenom termíne neuhradil. „Na základe uvedeného súd vytýčil verejné zasadnutie na 20. 1. 2014, kde malo byť rozhodované o premene trestu povinnej práce,“ informuje hovorkyňa Krajského súdu v Banskej Bystrici Nina Spurná.

Až v úplne poslednej chvíli, teda presne v deň, keď už mal súd vyrieknuť oveľa tvrdší verdikt a s najväčšou pravdepodobnosťou poslať nespratníka do väzenia, Tomáš peniaze poslal Jánovi poštovou poukážkou. „Súd preto termín pojednávania zrušil,“ vysvetľuje hovorkyňa súdu, „a o premene trestu nerozhodol.“ Tomáš sa však zrejme nepoučil.

Odtrhnutá sánka

V čase, keď súd riešil Tomášovu ignoráciu právoplatného rozsudku, polícia už vyšetrovala ďalšiu bitku, ktorej bol aktérom. Súrodenci Lukáš a Michal po nej skončili v nemocnici.

„Odchádzali sme z diskotéky, keď nás napadla skupina asi desiatich chalanov. Traja zaútočili na brata, ostatní na mňa. Zvalili ma na zem, jeden z nich si na mňa kľakol a trieskal ma päsťou do hlavy. Neskôr som zistil, že to bol známy bitkár Tomáš K. Dovtedy som ho nepoznal a myslím si, že ani on nepoznal mňa,“ rozpráva Lukáš.

„Bol som presvedčený, že Tomáš mi vybil zuby, lebo som ich nedokázal zatisnúť. Až v nemocnici mi povedali, že mám odtrhnutú celú sánku, operovali mi ju dve a pol hodiny. Podľa lekárov takéto zranenie - obojstrannú zlomeninu sánky s posuvom - nemôže spôsobiť holou rukou žiadny človek, ani samotný Kličko."

"Útočník podľa nich musel mať v ruke nejakú zbraň, boxer alebo niečo podobné. Ale to som ja vnímať nestíhal, všetko sa odohrávalo veľmi rýchlo. Našťastie sú pred diskotékou kamery, ktoré celý incident zachytili.“ Len čo sa partia násilníkov vybúrila, Lukáš s Tomášom volali políciu. Privolaná hliadka prišla na miesto činu.

„Ani nevystúpili z auta. Iba stiahli okienko a povedali nám, aby sme sa dali ošetriť a celú vec nahlásili na druhý deň. Vraveli sme im, že páchatelia sú neďaleko, môžeme ich ukázať, ale policajti nemali záujem. Odišli preč a o nás sa viac nestarali, hoci si nemohli nevšimnúť, že brat krvácal. O chvíľu okolo nás prechádzalo Audi, v ktorom sedeli útočníci, šoféroval Tomášov brat."

"Zrejme videli, že sme hovorili s policajtmi a tí nič neriešili. Tomáš na nás zakričal: Čo kok..., nestačilo vám?! A vystúpil z auta. Obával som sa, že si zase nedá pokoj a pre istotu som všetko nahrával na mobil. Tomáš sa pýtal nejakého dievčaťa: Títo dvaja ťa zbili? Dievča si potiahlo z cigarety a povedalo: Ja neviem, kto to bol. Nevšimla som si.“

Napriek tejto odpovedi Tomáš opäť zaútočil. „Brata zvalil na zem, teleskopickým obuškom ho udrel po tvári, natrhol mu ucho a potom ho mlátil tak, že mal podliatiny na celom tele. Pridal sa aj Tomášov brat. Do brata ležiaceho na zemi kopal.“

Lukáš znovu volal policajtov a tentoraz aj sanitku. Až v priebehu vyšetrovania sa zbití bratia dozvedeli, že dôvodom útoku mohla byť pomsta za drgnutie dvoch dievčat pri tanci, pričom jedno z nich spadlo na zem. Podľa výpovede Tomášovej priateľky Marianny však ona sama netuší, kto presne do nich nechtiac strčil. Možno aj preto, že v tom čase nebola celkom triezva.

Nádejný vysokoškolák

Prípad napadnutých bratov ešte nie je uzavretý, polícia dvojetapovú bitku stále vyšetruje. Oslovili sme preto aj Tomáša K., aby mohol predostrieť svoju verziu fyzického konfliktu s neblahými následkami. Chlapec si vyžiadal desať minút na rozmyslenie a potom sa nám ozval jeho otec. Že on je Tomášov právny zástupca, a tak, aj keď je chlapec dospelý, hovoriť bude iba on.

„Odporúčam vám toto nechať tak, píšte o inom,“ spustil ostrým tónom. Vo výhražne znejúcom monológu pospomínal okrem iného aj sudcov, s ktorými hráva futbal, a potom začal brnkať na citlivejšiu strunu: „Keby mal syn na rováši množstvo trestných činov, nepoviem nič. Ale on bol odsúdený iba raz. Pokiaľ ide o druhú bitku, no áno, bohužiaľ, bol tam. Ale tú odtrhnutú sánku - to nespravil môj syn. To spravil niekto iný."

"Môj syn je inteligentný človek. Má veľmi vysoké IQ, len je popudlivý. Mali sme dlhú debatu, nemyslite si. Aj chcel odtiaľto odísť, aby sa zbavil zlej povesti, ale my, jeho rodičia, nemôžeme dopustiť, aby mu ten kalich horkosti, ktorý musí vypiť, pokazil celý život. Mladý muž chce teraz ísť na vysokú školu, tak mu neutnite všetky nitky na základe vymyslených vecí. Nedávajte ho na pranier.“

Na pripomienku, že do života iných ľudí brutálne zasahuje práve jeho syn - veď Jánovi zlomil nos, Lukáš má pre pretrhnutý nerv stále necitlivú peru a sánku mu až do smrti budú držať kovové platničky -, Tomášov otec cynicky odpovedal: „Tí bratia sú predsa starší, vysoké školy majú spravené.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].