Bez rešpektu: Pokuty u našich západných susedov sú síce priemerne nižšie než u nás, zato vodiči musia bojovať s nekompromisným bodovým systémom.

Vysoké pokuty pre vodičov? V zahraničí by ste platili oveľa viac

V Dánsku za jazdu pod vplyvom alkoholu prídete o sumu rovnajúcu sa jednému vášmu mesačnému platu, vo Švédsku bude vo výške 40-násobku vašej priemernej dennej mzdy a vo Fínsku v jej 15-násobku.

Pokuty u nás nie sú najnižšie, najmä vzhľadom na priemernú mzdu. Ich výška však už priniesla pozitívny efekt v podobe zníženia nehodovosti, preto vláda začiatkom minulého mesiaca schválila zmeny v zákone o premávke, ktoré by mali vstúpiť do platnosti na jeseň a začiatkom budúceho roku.

Zmeny na Slovensku

Jednou z tých podstatných je zníženie hornej hranice pokút za menej závažné priestupky zo 60 na 50 eur. Týka sa to napríklad nezapnutých bezpečnostných pásov, mierneho prekročenia rýchlosti (do 20 km/h v obci a do 30 km/h mimo obce), otáčania a cúvania tam, kde je to zakázané a podobne.

V praxi by to malo vyzerať tak, že na 50 eur klesne maximálna pokuta takmer pri všetkých priestupkoch, pri ktorých bola doteraz podľa sadzobníka horná hranica 60 eur. Zároveň by sa mali sprísniť sankcie pri niektorých priestupkoch, ktorých sa vodič dopustí opakovane.

Európske porovnanie

Napriek tomu si mnohí myslia, že pokuty sú u nás privysoké. Napríklad ak sa ručička tachometra vo vašom aute pri jazde na diaľnici bude pohybovať niekde medzi hodnotami 185 až 190 kilometrov za hodinu, budete ľahší o 650 eur. O rovnakú sumu prídete aj pri prekročení rýchlosti v obci o 55 až 60 km/h. Vo Francúzsku a v Nórsku však za podobný priestupok zaplatíte 1 500 eur, v Rakúsku vás prehnaná radosť z jazdy môže vyjsť až na 2 180 a v Británii v prepočte temer na 2 900 eur.

V prípade jazdy pod vplyvom alkoholu do jedného promile sa u nás vodič dopúšťa priestupku, za čo možno uložiť pokutu od 200 do 1 000 eur a zákaz činnosti do päť rokov, v prípade jazdy nad jedno promile ide už o trestný čin, za ktorý hrozí až ročné väzenie. V správnom konaní sa pokuta môže vyšplhať až na 1 300 eur.

V Dánsku však za jazdu pod vplyvom alkoholu prídete o sumu rovnajúcu sa jednému vášmu mesačnému platu, vo Švédsku bude vo výške 40-násobku vašej priemernej dennej mzdy a vo Fínsku v jej 15-násobku. Tento systém by bol možno spravodlivejší, pretože by viac postihoval pirátov na luxusných autách, ktorí síce so svojimi daňovými priznaniami dokážu čarovať, no to tiež ide len do určitej miery.

My a susedia

Pozrime sa však aj na priemerné výšky pokút tak, ako ich na tento rok zverejnil nemecký ADAC. Zoberme si ako príklad našich najbližších susedov - Česko, Poľsko, Maďarsko a Rakúsko. Priemerná bloková pokuta v týchto krajinách je za prejazd na červenú 144 eur, u nás je to 150. Za prekročenie rýchlosti o 50 km/h u našich susedov zaplatíte priemerne 620 eur, u nás 530.

V tomto prípade však údaje skresľuje extrémne vysoká pokuta v Rakúsku, ktorá môže presiahnuť dvetisíc eur. Ak by sme ho nahradili Nemeckom (240 eur), priemer by bol 185 eur. Pokiaľ ide o parkovanie na zakázanom mieste, priemerná pokuta u našich susedov je 33 eur a u nás 60. Za nezapnutie pásov je v okolitých krajinách priemerná pokuta 48 eur, u nás je to 60 eur.

Oproti susedom možno máme pokuty skutočne o niečo vyššie a niekomu sa to nemusí páčiť. Čo by však taký človek hovoril napríklad v Nórsku, kde by musel zaplatiť za prekročenie povolenej hranice alkoholu 770 eur, za prekročenie rýchlosti o 50 km/h 1 500 eur, za jazdu na červenú 670 eur a za parkovanie na zakázanom mieste 80 eur?


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].