DANIEL BROGYÁNYI, fotograf a výtvarník

Výtvarník Brogyányi: Košický múr chráni práva ľudí, ktorí chcú slušne žiť

Opýtali sme sa našich osobností, aký majú názor na vyjadrenie eurokomisára Andrula Vassiliu o zbúraní múru v Košiciach na sídlisku Západ?

Eurokomisárka Andrula Vassiliu požaduje, aby v Košiciach okamžite zbúrali múr, ktorý oddeľuje sídlisko Západ od rómskeho geta na Luníku. Súhlasíte s názorom, že jeho výstavbou boli porušené ľudské práva?

Anton Srholec, rímskokatolícky kňaz

NIE Je to tak na hrane. Verejný priestor podobne ako sloboda je pre všetkých. Kto však tieto hodnoty kontaminuje, zneužíva, má byť vylúčený. Neslobodno trestať kolektívne. Ťažko oddeliť vinníkov od postihnutých.

Miroslav Cipár, výtvarník

? Je pozoruhodné, že pani eurokomisárku vzrušil práve tento košický múr. Takých je po celom svete veľké množstvo a ľudské práva sa porušujú vo veľkom a nielen múrmi. Nie je to v poriadku, ale neviem poradiť.

Katarína Zavacká, historička práva

? Postavenie múra je nešťastné riešenie zúfalých ľudí, čo sa nemôžu domôcť od štátu zabezpečenia svojich ústavných práv, ku ktorým patrí aj povinnosť štátu chrániť ich život, zdravie a majetok. No za stav polície a súdnictva u nás sú zodpovední ľudia spoza iných múrov. Tam treba začať s búraním.

Zuzana Wienk, pôsobí v mimovládnom sektore

NIE Po pohľade na mapu táto stena žiadnu segregačnú stenu nepripomína, sídliská sú oddelené frekventovanou cestou a sú od seba dosť ďaleko. Aký je rozdiel medzi touto ochranou majetku a plotmi bohatých, ktorými uzatvárajú svoje pozemky? V tomto prípade nejde navyše ani o celkové oplotenie. Zdá sa mi, že reakcia médií a únie prišla bez zistenia situácie.

Daniel Brogyányi, fotograf a výtvarník

NIE Tento múr ochraňuj e ľudské práva občanov, ktorí chcú slušne žiť na rozdiel od našich neprispôsobivých občanov v rómskom gete. Práve jeho zbúraním by došlo k diskriminácii ľudí, ktorí nechcú žiť na smetisku, v špine, ani s výhľadom naň.

Miroslav Kusý, politológ

ÁNO Z mysel múrov bielych proti Rómom nie je v príležitostnom porušovaní ľudských práv, ale v stanovení hraníc ich platnosti. Najdokonalejší múr má koncentrák. V jeho rámci už neplatia žiadne ľudské práva.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].