Prominentný pár: S Martinkou z Turca sa spoznali na plese v opere.

Z Kotlebu urobili bojovníka za ľudské práva a dali ho dokopy s Martinkou z Turca

Šéf banskobystrického kraja Marian Kotleba a jeho Ľudová strana Naše Slovensko sú na smiech. Autori parodickej stránky z neho urobili bojovníka za toleranciu a ľudské práva.

Starý mládenec Marian Kotleba si našiel priateľku. Je ňou Martinka z Turca. Vyvrátil tak dohady o svojej orientácii. Hlása to parodická stránka na Facebooku, ktorá si z vodcu Ľudovej strany Naše Slovensko robí žarty. A nielen z neho.

Na mušku si berie aj iné organizácie. Parodická stránka sa volá Naše Slovensko a dokonca má podobné logo ako Kotlebova strana. Namiesto dvojkríža je však v zelenom logu srdce.

Na pláž!

Okrem Kotlebu však nechýbajú na stránke obrázky drsne sa tváriacich vyholencov z polovojenskej organizácie Akčná skupina Vzdor Kysuce, o ktorých týždenník PLUS 7 DNÍ nedávno informoval. Miesto vlka z vycerenými zubmi však „pózujú“ s jednorožcom a dúhou. Fašistický pozdrav Na stráž! nahradili tvorcovia vtipným Na pláž!

„Tieto heslá sú buď slovnými hračkami, alebo prevrátenými parodizovanými tvarmi nacionalistických hesiel,“ vysvetľuje autor parodickej stránky.

„Prvotnou ideou bolo ísť trochu iným smerom než bežné vtipy a paródie. To znamená prevrátiť myslenie, vyjadrovanie a konanie nacionalistov, fašistov, neonacistov a rasistov úplne na hlavu. Vytvoriť z nich akýchsi idealizovaných bojovníkov za toleranciu a ľudské práva, intelektuálov, umelcov, mysliteľov."

"Ľudí, ktorí síce stále hlásajú slová o tom našom hrdom Slovensku, ale o Slovensku pre všetkých. Bez ohľadu na pôvod, farbu pleti, sexuálnu orientáciu či čokoľvek iné. Už len samotné zobrazenie som pokladal za mimoriadne vtipné a úderné,“ pokračuje autor vtipov. Svoju identitu však nechce prezradiť. Dá sa tušiť prečo.

Vyhrážali sa

Podľa vlastných slov na stránke pracuje sám s občasným prispením priateľky, s ktorou má podobný štýl humoru. „A, samozrejme, považujeme sa za antifašistov, organizujeme aj verejné podujatia či kultúrne akcie,“ dopĺňa. Takmer okamžite, ako sa stránka rozbehla, ju objavili aj priaznivci Kotlebu. Tí sa v komentároch povzbudzovali, aby stránku nahlásili vedeniu Facebooku.

„Vyhrážok bolo, samozrejme, niekoľko, padli aj hrozby trestného oznámenia, ale nevidím ich úspech reálne a pochybujem, že by sa nimi niekto vôbec vážnejšie zaoberal. Ani zo strany administrátorov som nezaznamenal nejaké problémy, ani na ne nevidím dôvod. Zaznamenali sme tiež snahy o zrušenie, ale evidentne boli neúspešné,“ prezradil autor stránky.

Ako dodáva, samotný predseda Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba na paródiu nereagoval vôbec.

Môže to zabrať

Podľa politológa Jána Baránka, nejde v tomto prípade o krádež identity, a preto treba stránku brať ako politickú karikatúru. „Nie je to zamerané len na Kotlebu. Sú tam karikované aj iné subjekty vrátane cirkvi. Autori zrejme považujú tieto tendencie za nebezpečné, ale mnohí iní to tak vidieť nemusia,“ tvrdí.

Ako dopĺňa, je jasné, že autori stránky majú vyhranený liberálno-socialistický svetonázor. „Ak sa bavíme o neonacizme, tam sú okrem karikatúry k dispozícii aj účinnejšie metódy. Ale v tomto prípade sa o tom nebavíme, lebo Kotleba aj jeho strana sú tolerovaní. To, čo môže byť pre socialistu nebezpečné, je pre konzervatívca potrebné. Je to vyslovene vec svetonázoru,“ vysvetľuje Baránek.

Podľa Petra Weisenbachera, aktivistu a šéfa Inštitútu ľudských práv, núti parodický spôsob, akým je stránka spravená, ľudí zamýšľať sa nad témami, ktoré by im inak nenapadli.

„Máme veľmi vážnu situáciu, lebo v slobodných a demokratických voľbách sa dostal na úrad predsedu samosprávneho kraja Marian Kotleba, v minulosti predseda politickej strany, ktorá bola rovnako právoplatne rozpustená,“ tvrdí Weisenbacher. Najvyšší súd rozpustil v roku 2006 Kotlebovu Pospolitosť, lebo porušovala ústavu nabádaním na rasovú či národnostnú neznášanlivosť.

„Na komunikovanie s verejnosťou o nebezpečenstve tých myšlienok a riešení však neexistuje len jeden vážny politologický spôsob, ale aj takýto parodický,“ hovorí Wiesenbacher.

Zosmiešňovali aj v Nemecku

„Napriek tomu, že niektoré z karikatúr by som napríklad ja takto neformuloval, myslím si, že je to zdravá spoločenská reakcia,“ hodnotí Wiesenbacher počin pozitívne.

Podobné pokusy o zosmiešnenie neonacistov sa objavili aj v zahraničí. Keď v Nemecku v deväťdesiatych rokoch narastali preferencie neonacistickej strany, viaceré mimovládne organizácie začali antikampaň postavenú práve na ich parodovaní.

Až notoricky známe sa stalo video s názvom Miluj svojho nácka, ktoré až dokumentárne vážnym spôsobom opisuje vážne životné problémy moderného neonacistu. Pri pozdrave s vystretou rukou mu napríklad hrozí okrem iného aj jej odtrhnutie vo výťahu. Ale na konci sa pomoc nájde a dvaja neonacisti sa úspešne začlenia do spoločnosti - ako držiaky na bielizeň.

„Podobné snahy ako táto stránka sa teraz dejú v Británii, kde mnoho ľudí pomocou sociálnej siete zosmiešňuje lídra Britskej strany nezávislosti (UKIP) Nigela Faragea,“ dodáva Weisenbacher. Napríklad parodická stránka Upik tips mala istý čas viac sledujúcich ako oficiálny profil strany.

Takto parodujú

Cirkev: „Konferencia biskupov Slovenska dnes predstavila svoju novú kampaň s názvom Ochrana pre rodinu. V rámci rozsiahlej akcie chce KBS podporiť sexuálnu výchovu na školách, bojovať s prípadmi sexuálneho zneužívania detí v radoch cirkvi či rozšíreným alkoholizmom v takzvaných tradičných rodinách.“

„Aj Panna Mária je proti homofóbii.“

Kotlebu: Mnohí z vás sa pýtali, prečo sa náš Vodca neukazuje na verejnosti so žiadnou partnerkou. Mnohí už začali váhať aj nad sexuálnou orientáciou Ing. Mgr. Kotlebu. V kuloároch sa však pošuškáva o novom celebritnom páre. Zoznámiť ich mal začiatkom tohto roka Štefan Skrúcaný na Plese v opere, kde si títo dvaja zrejme poriadne padli do oka. Zaľúbencom gratulujeme!

„Nasadnime do jednorožcoch a vybudujme veľké tolerantné Slovensko! Za spoločnosť bez predsudkov a neznášanlivosti.“

„Náš Vodca počas meditácie so Silviou Šuvadovou. Počas ich spojenia s vesmírom a vysielania vĺn tolerancie sa na oblohe objavila dúha.“

„Pred parlamentom vejú dúhové zástavy! Vyvesil ich tam náš Vodca na protest proti včera schválenej novele ústavy o ochrane manželstva, ktorá je v skutočnosti iba prostriedkom na oklieštenie práv neheterosexuálov. Rovnosť a tolerancia je viac než národ!“

Akčnú skupinu Vzdor: „Nedávno sa v Hnúšti uskutočnil antirasistický futbalový turnaj o pohár generála Viesta. Zúčastnili sa na ňom naši členovia z celého Slovenska aj tímy našich spriatelených organizácií. Sprievodný program vydareného podujatia moderovala bývalá moderátorka RTVS Kristína Kormúthová.“

„Naši priatelia z hnutia Akčná skupina Vzdor Kysuce pomáhajú pri stavbe útulku pre utečencov. Jednorožec je viac než národ!“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].