Zabudnutá: Informatívna tabuľa dnes už neslúži nikomu.

Z Ukrajiny sa pašuje ruská droga krokodíl aj tabletky na vyvolanie infarktu

Pašovanie cez hranicu s Ukrajinou sa vraj deje s požehnaním najvyšších.

Drobných pašerákov na slovensko-ukrajinskej hranici vytláčajú veľké organizované skupiny, ktoré údajne operujú s tichým požehnaním tých najvyšších a najkompetentnejších. „Je to uzatvorená skupina vyvolených. Kto sa im nepáči, ide z kola von. Či je to policajt, colník, alebo radový pašerák,“ sťažuje sa Ukrajinec, ktorého z tohto lukratívneho biznisu odstavili.

Podľa jeho slov už nemá čo stratiť. Ako tvrdí, drobným pašeráctvom si chcel zarobiť na život na vysnívanom Západe. Teraz však ostáva na Zakarpatsku a iba sa smutne pozerá na hranicu, ktorú má len pár stoviek metrov od svojho domu.

Biznis

„Tak ako na našej ukrajinskej strane, aj na vašej o pašovaní vedia aj tí najvyšší. Tajná služba na oboch stranách všetko monitoruje, ale nerobí proti tomu nič. Iba z toho profituje. Poplatky tým správnym ľuďom sú vysoké. Nemyslite si, že úplatní sú len naši na Ukrajine. Dokázať to je však skutočne nemožné. Kým bude existovať schengenská hranica, pašovať sa bude. A všetko,“ prezrádza bývalý pašerák Jurij.

On sám predtým roky prenášal tovar cez zelenú hranicu pri Zabridi a Ubli. Ešte pred dvoma rokmi podľa neho stačilo odviesť „poplatok“ správnym ľuďom. „Dnes je to iné. Neodvádza sa nič ani neinkasuje, zaplatené dostanú len tí, čo patria do správnej prevádzačskej skupiny, ostatní sú mimo hry,“ hovorí Jurij.

Za pravdu mu dáva ďalší ukrajinský prevádzač Andrej. „Točia sa tam obrovské peniaze,“ tvrdí. Ako príklad uvádza nedávny presun veľkej skupiny utečencov cez hranicu. „Štandardne je cena tisíc eur na hlavu. Za posledné tri mesiace prešlo asi päťsto ľudí. Sú to všetko osoby na objednávku, ktoré majú istotu, že hranicu bezpečne prejdú,“ vysvetľuje. Ako dodáva, najčastejšie ich prevádzajú v severnej hornatej časti východnej hranice cez Strihovské sedlo.

„Smerujú k Remetským Hámrom a odtiaľ ich potom bezpečne prevezú na západ,“ konkretizuje spôsob práce súčasných prevádzačov Andrej. Cena je taká vysoká vzhľadom na „správne poplatky správnym ľuďom“, aby ich polícia nezachytila.

Pohraniční policajti strážia hranicu 24 hodín denne, no podľa pašerákov pri správnom poplatku sa vedia pozerať opačným smerom. Foto: Július Dubravay

Ruka v ruke

Prevádzači a pašeráci presne vedia, kde je cesta bezpečná. „Vedia kto, kde a kedy na hranici slúži. Poznajú časy a presné trasy obhliadok hranice. Informácie majú rovno od hraničiarov a colníkov. Iba pred troma mesiacmi dali pašeráci hraničiarom poriadnu lekciu."

"Pri prevádzaní sa stretli s hliadkou, ktorá nebola správne ‚informovaná‘. Dostali bitku a bolo vybavené. Veď prechod mali dopredu riadne zaplatený,“ smeje sa až z absurdnej historky Ukrajinec Jurij. Podľa neho hraničiari iba čušali a báli sa niečo povedať nadriadeným, aby neprišli o miesta.

Polícia popiera, že by sa niečo podobné stalo. „Opísaná udalosť sa podľa dostupných informácií nestala,“ hovorí Baloghová, ale vyťahuje iný incident. „Pred dvoma týždňami však došlo k použitiu zbrane proti policajtom. Zatiaľ nestotožnené osoby nereagovali na výzvu hliadky a opakovane na policajtov vystrelili, našťastie, nedošlo k zraneniu policajtov. V súčasnosti je začaté trestné stíhanie vo veci útoku na verejného činiteľa. Doposiaľ nebol nikto obvinený,“ konštatuje Denisa Baloghová.

Ochrana východnej hranice podľa pašerákov nie je ani zďaleka taká nepriestrelná, ako deklarujú politici. „Detektory pohybu často zaznamenávajú prechod sŕn či diviakov a hlavne v severných častiach toto signalizačné zariadenie vôbec nie je,“ vysvetľuje Slovák z okolia Ulíča, ktorý hory na hranici dôverne pozná. Polícia, naopak, tvrdí, že ochranu hranice stále vylepšuje.

„Na južnom úseku od Čiernej nad Tisou po Vyšné Nemecké je vybudovaný súvislý kamerový reťazec, ktorý je doplnený ďalšími systémami. Ten dokáže v dostatočnej miere signalizovať nedovolené prekročenie hranice,“ spresňuje policajná hovorkyňa Baloghová.

Zároveň nepriamo priznáva, že na severe nie je hranica zabezpečená tak silno ako na rovinatom juhu. „V severnom úseku sú využívané najmä mobilné systémy, miestami doplnené stacionárnymi technickými systémami. V okolí hraničného priechodu je postavené oplotenie doplnené kamerovými systémami až do päťsto metrov na oboch stranách priechodu.“

Podľa nej hraničná a cudzinecká polícia stále postupne dopĺňajú technické systémy v severnej časti hranice. Tiež potvrdzuje Andrejove slová, že najviac utečencov sa pokúša prejsť menej zabezpečenou časťou hranice. Najviac migrantov chytia totiž práve tam. „Informácie o presných trasách, ktoré sú nám známe, nie je možné z taktických dôvodov poskytnúť,“ dodáva Baloghová.

Na východnej hranici sa dá speňažiť všetko. Napríklad povolenie na pobyt na Slovensku. „Veď teraz u vás žije okolo päťdesiattisíc Ukrajincov na falošné doklady. Každý mal vložiť do pasu tomu správnemu človeku sto eur, čo je päť miliónov eur. Mená viem, ale nepoviem. Je to moja poistka,“ vysvetľuje bývalý prevádzač Jurij.

Slovenská polícia korupciu na východnej hranici nevie potvrdiť, ale ani vyvrátiť. „Bol zriadený špecializovaný tím na vyšetrovanie a dokumentovanie trestnej činnosti príslušníkov Policajného zboru,“ upresňuje hovorkyňa Baloghová. Ako sa im darí odhaľovať skorumpovaných kolegov, však nespresnila.

Nová droga?

Nielen migranti sú lukratívnym tovarom na pašovanie. Cigarety si stále držia prvenstvo. „Veď len za posledné tri mesiace preniesli cez zelenú hranicu na pleciach náklad z troch kamiónov. To by nešlo bez toho, aby nevedeli, kedy je hranica ‚voľná‘ a môžu pokojne chodiť,“ prezrádza ďalej Jurij.

Nepáči sa mu však, že sa viac rozmohlo pašovanie drog, čo bola predtým výsada len pár jednotlivcov. Teraz je to podľa drobných pašerákov dobre rozbehnutý biznis. „Opäť je to vždy na konkrétnu objednávku. Väčšina ide z Moskvy a smeruje priamo do Prahy. Ide o drogu s takým smiešnym názvom - Krokodíl, je vo forme kapsuly alebo tabletky. Keď si ju človek vezme, tak ho to úplne vygumuje, vyvoláva halucinácie. Krokodíl sa volá preto, že keď drogu človek nemá, je agresívny ako hladný krokodíl.“

Ďalším hitom sú tabletky na vyvolávanie infarktu na princípe prudkého zvýšenia krvného tlaku. Hoci to znie ako zo zlého filmu, tak viacerí pašeráci tvrdia, že skutočne existujú a fungujú. Jed pochádza z Ruska. „Výhodou je, že ani pri pitve nie je šanca, aby súdny znalec dokázal prítomnosť podaného lieku. Vždy sa skonštatuje smrť v dôsledku infarktu,“ vysvetľuje ukrajinský pašerák.

Nepotrestaný tunel

Pred rokom polícia objavila pašerácky cezhraničný tunel medzi Vyšným a Nižným Nemeckým. „Ide o prípad veľmi podobný, ako vystrihnutý z filmu z mexicko-americkej hranice,“ uviedol vtedy minister financií Peter Kažimír. Polícia odhalila viac než 13-tisíc kartónov cigariet a podľa Kažimíra bol pri tuneli pohyb sledovaný dva- až trikrát týždenne. A čo sa stalo po roku? Nikto nie je potrestaný.

Na Slovensku síce súdili Tomáša Vagašiho, ktorý dostal zatiaľ neprávoplatnú podmienku za zločin porušenia predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru, lebo v areáli jeho firmy našli naložený kamión plný cigariet s ukrajinskými kolkami. Nik mu však prepojenie na tunel nedokázal, aj keď podnikal na pozemku svojej sestry, kde tunel našli.

Na Ukrajine je situácia podobná. Pôvodná majiteľka pozemku je mŕtva. Jej dvaja bratia tvrdia, že s tunelom nemajú nič spoločné. „Naše právo na Ukrajine ani nepozná taký trestný čin, akým je vykopanie a prevádzkovanie nelegálneho tunela. Nikomu nevadí že iba dvesto metrov od domu v Užhorode, kde tunel ústil, majú pohraničníci hliadkovací bod, z ktorého dobre vidieť nielen na dom na ukrajinskej strane, ale aj na firmu, kde sa mal tovar na slovenskej strane vykladať."

"To nik z hraničiarov si za celý rok nevšimol čulý ruch, keď sa cigarety privážali a na Slovensku odvážali? Jednoducho, keď niekto nechce vidieť, tak nevidí,“ pokrčil plecami bývalý prevádzač Jurij.

Dôležité však je, že v Bruseli majú o slovenskej práci na východnej hranici dobrú mienku. „V júli bolo vykonané opätovné schengenské hodnotenie pozemnej hranice. Pri komunikácii s komisiou bolo pozitívne hodnotené, ako Slovenská republika plní úlohy pri kontrole pozemnej vonkajšej hranice Európskej únie,“ uzatvára Baloghová.

Rušná hranica

V celej EÚ colníci a pohraničníci zachytia za rok pašovaný tovar v hodnote až jednej miliardy eur. Najviac sa pašujú cigarety (31 percent) pre vysokú spotrebnú daň v únii. Na slovenskej východnej hranici zachytia takmer každý týždeň niekoľko pokusov o pašovanie práve cigariet a alkoholu. Občas chytia aj nejakého toho nelegálneho migranta. Tu je zopár príkladov z posledného obdobia.

10. augusta - Zachytených 1,7 milióna kusov nelegálnych cigariet. Spolu s kontrabandom zadržali aj skupinu 19 Ukrajincov, ktorí cigarety cez hranice pešo pašovali.

6. augusta - Počas kontroly nákladného auta odhalili colníci na slovensko- ukrajinskom hraničnom priechode Vyšné Nemecké skrytých 1 540 000 kusov cigariet.

5. augusta - Prešovskí colníci našli pri kontrole osobného vlaku na trase Vranov nad Topľou - Prešov 18 000 kusov cigariet bez kolkov. Pomohol im pri tom pes. Ľudia, ktorí ich mali pri sebe, tvrdili, že im nepatria.

22. júla - Takmer 170 000 kusov cigariet našli colníci v Michalovciach. Ukryté boli v dodávke. Šofér sa k vlastníctvu cigariet nepriznal. Mal ich vraj iba prepraviť na určené miesto.

16. júla - Colníci na priechode Vyšné Nemecké odhalili nelegálny dovoz 65 640 kusov cigariet. Našli ich pri kontrole osobného auta, keď služobné psy ihneď hlásili prítomnosť tabaku - 328 kartónov s ukrajinskými kolkami bolo skrytých v dutinách auta - vo dverách, v podlahe, blatníkoch, prednom aj zadnom nárazníku.

26. júna - Pohraničníci chytili deväť cudzincov. Skoro ráno kamerový systém pri Vyšnom Nemeckom hlásil pohyb na hranici. Hliadka hraničnej polície zadržala dvoch občanov Moldavska bez cestovných dokladov. V ten istý deň zároveň ďalšia hliadka kontrolovala pri obci Zboj, okres Snina, šiestich štátnych príslušníkov Eritrey. Tiež bez dokladov. Muži prekročili hranicu evidentne neoprávnene. Nakoniec podvečer policajti našli na autobusovej zastávke vo Vyšnom Nemeckom štátneho príslušníka Srbska. Rovnako bol bez dokladov.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].