Vľavo fotografia spred pár rokov: Na súde v Banskej Bystrici bol ešte plný optimizmu. Vpravo: Pobyt vo väzení znáša ťažko, bývalý elitný policajt za ilavskými múrmi badateľne chradne.

Z agresívneho expolicajta Jacka spravilo väzenie trosku

Vyhrážky bývalého elitného policajta, ktorého obete sa nevedia spamätať z jeho až úchylných praktík, zburcovali prokuratúru.

Aj pred pár rokmi predvádzala Miroslava Jacka na súd po zuby ozbrojená eskorta kukláčov, aj vtedy mal ruky spútané želiezkami, ale bol to iný Jacko. Spupný, útočný, sarkastický a ostražitý ako sup.

Na Okresnom súde v Trenčíne už v zovretí kukláčov kráčal strhaný, výrazne vychudnutý muž vyhýbajúci sa akémukoľvek očnému kontaktu s okolostojacimi ľuďmi. Slová súdneho znalca, podľa ktorých je Jacko abnormálne neprispôsobivá osobnosť, asi neboli ďaleko od pravdy, keď niekdajší elitný policajt so špeciálnym výcvikom takto chradne za múrmi ilavskej väznice. Trinásťročný trest za brutálne lúpežné prepadnutia znáša o to ťažšie, že mu hrozí ďalších pár rokov navyše za vyhrážanie fyzickou likvidáciou prokurátorky Generálnej prokuratúry Evy Mišíkovej.

Prokurátorka Eva Mišíková sa významne podieľala na odhalení a usvedčení takzvaného policajného gangu, ktorého členom bol aj Jacko. Foto: Juraj Roščák

Za hranicou normálnosti

Z Jackovho znaleckého posudku je zrejmé, že ide o veľmi nebezpečeného zločinca. Hovorí sa tu o ňom ako o egocentrickom človeku bezohľadne sa riadiacom vlastnými potrebami či o ambiciózne sebeckom asociálovi s vratkým charakterom a o citovo naštrbenej, manipulatívnej osobnosti, u ktorej možno predpokladať maskované formy agresívnych prejavov. Podobne Jacka charakterizujú aj jeho spoluväzni, u ktorých možno ťažko predpokladať, že by sa dostali k spomínanému znaleckému posudku. Pravdepodobnejšie asi bude, že vychádzajú z vlastných skúseností. Jeden z nich opisuje Jacka ako agresívneho manipulátora so sklonmi k sadizmu.

Pred pár rokmi: Na súde v Banskej Bystrici bol ešte plný optimizmu. Foto: archív

Možnú sadistickú úchylku u Miroslava Jacka naznačovali aj obete jeho lúpežných prepadnutí z rokov 2004 a 2005. Nešlo len o pálenie cigariet na koži bezmocných, profesionálne spútaných ľudí, ale aj o nechutné, úchylné praktiky, ktorých opis sa s ohľadom na obete nedostal ani priamo do obžaloby. Za pripomenutie stojí tiež to, že pred súdom boli schopní o vyčíňaní Jackovho gangu vypovedať iba muži. Ženám, ktoré útoky prežili, zdravotný stav podľa psychiatrov vôbec nedovoľoval vracať sa k spomienkam na hodiny hrôzy.

Za hranicou normálnosti - aspoň tak, ako ju vníma bežný človek - bolo aj zastrašovanie mladíka, s ktorým si Jacko vybavoval osobné účty ešte v roku 1995. Spolu s desiatimi kumpánmi ho vtedy najprv zmlátili takým spôsobom, že sa mu na tele doslova rozpadli veci, ktoré mal oblečené, a potom ho takmer nahého prinútili kopať si vlastný hrob. Následky na psychike toho mladého muža sú doživotné.

List z basy

Vzhľadom na takúto minulosť Miroslava Jacka vyvolal list od jedného z väzňov v Ilave odoslaný na Generálnu prokuratúru SR poriadny rozruch. Písalo sa v ňom o tom, ako sa Jacko - odpykávajúci si práve v tejto väznici trinásťročný trest - zastrája, že znesie zo sveta prokurátorku Evu Mišíkovú.

Nenávisť Jacka voči Mišíkovej bola zjavná už počas súdnych pojednávaní v prípade ozbrojených lúpeží, kde Mišíková zastupovala štát ako žalobkyňa a obžalovaného Jacka napokon súdy uznali za vinného. Ale že by zašiel až tak ďaleko a hovoril o jej smrti? Nechcel si azda niektorý z väzňov na prokuratúre iba prihriať polievočku alebo nevybavuje si dotyčný osobné účty s Jackom takýmto spôsobom?

„Informácie o vyhrážaní odsúdeného fyzickou likvidáciou kohokoľvek nemôžeme podceňovať, vždy ich treba prešetriť,“ povedal nám vtedy Peter Šufliarsky, riaditeľ odboru osobitného určenia Generálnej prokuratúry SR. „Pri Jackovi sme obzvlášť obozretní. Vzhľadom na závažnosť trestnej činnosti, za ktorú bol odsúdený, a tiež vzhľadom na jeho kontakty, sa prípadom začal zaoberať Úrad boja proti organizovanej kriminalite v Trnave.“

Následné vyšetrovanie preukázalo, že Jacko si nedával pozor na jazyk pred viacerými spoluväzňami. Jeho desivé vyhrážky ako akt pomsty voči prokurátorke Mišíkovej potvrdilo až šesť odsúdených. S tým Jacko určite nepočítal. V minulosti sa totiž našlo vždy dosť Jackových kamošov, ktorí boli ochotní prípadných svedkov proti nemu zastrašovať a zrazu akoby ho nechali plávať v problémoch. Prečo práve teraz?

Svedkovia: Až šesť spoluväzňov potvrdzovalo Jackove vulgárne vyhrážky o likvidácii Mišíkovej. Foto: Juraj Roščák

Výhoda pre Hrbáčka

Kľúčom k tejto záhade môže byť práve prokurátorka Mišíková. Ona bola dozorujúcou prokurátorkou aj v prípade prepadu advokáta Kozovského, z ktorého bol spolu s Jackom obžalovaný aj bývalý siskár a stále obávaný muž Michal Hrbáček.

Pamätníci si isto spomenú, ako Hrbáčkov bratislavský advokát Filip prišiel osobne na pojednávanie do Banskej Bystrice v inom prípade policajného gangu, kde si z miesta určeného pre verejnosť vypočul iba záverečnú reč Mišíkovej a potom sa pobral preč. Nikdy predtým sa prokurátorke Mišíkovej ani ďalším osloveným prokurátorom nestalo, aby si ich slová prišiel vypočuť obhajca obžalovaného v inej trestnej veci dozorovanej tým istým prokurátorom.

Nemožno teda vylúčiť, že Hrbáčkov advokát vyhodnotil Mišíkovú ako mimoriadne silného protivníka, ktorého nie je dobré mať na mieste žalobcu. Takže len čo sa prevalilo, že Jacko má problémy s Mišíkovou, Hrbáček mohol iba zatlieskať. Za týchto okolností predsa rázna Mišíková nemohla vystupovať v prípade prepadu Kozovského, veď by bola považovaná za zaujatú voči Jackovi. Na jej miesto preto musel prísť iný prokurátor.

Ako to s Hrbáčkom dopadlo, už vieme. Výpoveď korunného svedka vystupujúceho proti Hrbáčkovi obhajoba rozmetala na kusy a prítomní prokurátori len ticho sedeli. Hrbáčka súdy spod obžaloby oslobodili, hrdo odkráčal domov a Jacko, jeho sused z lavice obžalovaných, sa pobral naspäť do väznice, kde chudne a chudne.

Súd plný väzňov

Šiesti Jackovi spoluväzni teda zotrvali pri výpovediach o jeho rečiach ohľadne zabitia Mišíkovej a Okresný súd v Trenčíne vydal trestný rozkaz, ktorým uznal Jacka za vinného z prečinu útoku na verejného činiteľa. Vymeral mu trest odňatia slobody na desať mesiacov.

Prokurátor považoval trest za neprimerane nízky a podal proti trestnému rozkazu protest. Protestom reagoval aj Jacko. Ten tvrdí, že ide o komplot jeho spoluväzňov, on sa smrťou Mišíkovej nikdy nevyhrážal, a preto sa cíti nevinný.

Trestný rozkaz bol preto zrušený a na súde teraz prebieha trochu zvláštny súdny proces, na ktorom sú svedkovia oblečení rovnako ako obžalovaný Jacko v modrých väzenských mundúroch a rovnako ako on majú pri predvádzaní na rukách želiezka. Sudkyňa z procesu vylúčila verejnosť, a tak sa o tom, čo sa dialo v súdnej sieni, dozvieme len z rozsudku.

Prokurátorka Eva Mišíková nechce prípad vôbec komentovať, ale ako sa cíti ona a čo prežívajú jej najbližší, si možno ľahko domyslieť. Veď či už skôr, alebo neskôr, Jacko raz z väzenia von vyjde. A ako sa píše v Jackovej obžalobe, vyhrážky proti prokurátorke Generálnej prokuratúry SR Mišíkovej „boli spôsobilé vzbudiť dôvodnú obavu z ich reálneho uskutočnenia“.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].