Kladenie vencov videli len vyvolení, bežní ľudia sa do areálu nedostali.

Z osláv 70. výročia SNP sa stal zraz papalášov

Organizátori osláv SNP hlásia spokojnosť. Pozrieť sa prišlo možno až pätnásťtisíc ľudí. Či si odniesli aj čosi z ducha SNP, nevedno.

Stáli pred hlavným vstupom do areálu Pamätníka SNP v Banskej Bystrici a nechápali. Starí, mladí, deti, ba dokonca aj ťažko zdravotne postihnutí, ale ďalej ako k bráne sa nedostali.

Oficiálna časť osláv 70. výročia SNP, za ktoré daňoví poplatníci zaplatili temer pol milióna eur, nebola prístupná len tak pre hocikoho. Kde limuzíny dovezú desiatky papalášov, tam plebs nemá čo robiť. A tak sa ľudia museli uspokojiť s lúkou pod pamätníkom.

Tam, dôkladne ohradení od elity, si mohli na veľkoplošnej obrazovke vychutnať priebeh osláv, ktoré podľa riaditeľa Múzea SNP Stanislava Mičeva rozhodne neboli robené pre politikov, ale pre obyčajných ľudí a ešte žijúcich pamätníkov Povstania.

Stop verejnosti

Staručký manželský pár sa márne snaží pochopiť, prečo ich, preboha, policajti nechcú pustiť do areálu pamätníka. Veď predsa pozrieť na to, ako „vyštafírovaní“ vojaci kladú vence, sa chodia každý rok. A v správach počuli, že teraz to bude ešte krajšie, lebo je to okrúhle, sedemdesiate výročie.

„Vraj tam nemôžeme. Máme ísť dookola pod pamätník. Ale veď odtiaľ nič neuvidíme… No, nevadí. Ideme domov. Tak, pekný deň,“ pustí sa do debaty s nami starček, ktorého vek možno odhadnúť na dobrých 90 rokov. Podopiera svoju manželku, ktorá si pomáha paličkou.

Podobne ako rodiny s deťmi. Prišli sa pozrieť na všakovaké „atrakcie“, ktoré múzeum na tento veľký deň sľubovalo. Napríklad na historickú vojenskú nemocnicu či pravý partizánsky bunker. To všetko v areáli Pamätníka SNP pripravené skutočne bolo, ale herci a dobrovoľníci navlečení v dobových kostýmoch čakali na svojich divákov márne.

Počas dňa, keď si ich predstavenie mohli vychutnať tisícky ľudí, sa len tak ponevierali a potešili sa každému, aj najmenšiemu záujmu. Hoci aj novinárskemu. Z pozvanej štátnickej elity sa totiž pri nich za celý čas nepristavil nikto.

Oficiality

Zatiaľ čo herci čakali na svojich divákov, ľudia penili nad chaosom. Policajti statočne odrážali ich občas až útočné správanie. Naša vrchnosť z pódia vykladala o dôležitosti SNP. Prezident Andrej Kiska zdôraznil, že Povstanie je významnou udalosťou v dejinách štátu, ktorú nemožno opomenúť. No, samozrejme, nielen o SNP sa na pódiu rečnilo.

Spomenuli sa aj sankcie voči Rusku, s ktorými sa premiér Robert Fico nevie stotožniť. Podporu extrémizmu zasa Stredoslovákom vytkol predseda Národnej rady SR Pavol Paška, čím narážal na zvolenie Mariana Kotlebu za predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. Toho organizátori osláv na oficiality nepozvali.

A hoci polícia bola pripravená, ak by si Marián Kotleba provokáciu ujsť nenechal, medzi ľudí napokon neprišiel. Podarilo sa mu však zviditeľniť transparentom, ktorý v ten deň vlastnoručne umiestnil na sídlo župy v centre Banskej Bystrice. Nápis Yankees go home! Stop NATO! počas spoločného obeda zjavne zaujal i českého a poľského prezidenta - Miloša Zemana a Bronislawa Komorowského.

Marian Kotleba rozhodne nelenil. Odvahu postaviť sa zoči-voči priamym účastníkom SNP, ktorí ho vyzvali, aby im osobne povedal, že sú vrahovia a zradcovia národa, síce nenazbieral, no hrdinsky sa spolu s mladučkou manželkou Frederikou vybral do nitrianskej mestskej časti Dražovce, kde sa so spolupartajníkmi pred desiatkami tamojších občanov rozrečnili o zhubnom vplyve SNP na slovenské dejiny.

Rozruch

O poriadny rozruch však oficiálne oslavy SNP neboli ukrátené. Namiesto Kotlebu sa o to postaral už spomínaný poľský prezident Bronislaw Komorowski. Do Banskej Bystrice totiž prišiel s niekoľkohodinovým meškaním, čo ospravedlnil zmenou pracovného programu. Otvorene sa začalo hovoriť, že odmietol zúčastniť sa na oficiálnom programe pre prítomnosť ruského ministra obrany Sergeja Šojgua.

Komorowski úvodnú časť osláv jednoducho nestihol a do Bystrice prišiel až na obed, po ktorom položil vence pri Pamätníku SNP. Čo sa týka ruského ministra, žiadne rozsiahle oficiálne debaty s ním sa nekonali. A to napriek vyhláseniam slovenského ministra zahraničia Miroslava Lajčáka, že Sergej Šojgu absolvuje aj oficiálny rozhovor s predstaviteľom slovenskej vlády týkajúci sa situácie na Ukrajine.

Lajčák zrazu zhodou okolností musel odcestovať do Talianska a Šojgu tak zostal na starosti slovenskému ministrovi obrany Martinovi Glváčovi, zo strany ktorého rozhodne hrozilo menšie nebezpečenstvo káravého tónu voči Rusku.

Šéf rezortu obrany tajomne prezradil, že so Šojguom hovoril o svetle na konci tunela. Možno tým svetielkom Šojgu myslel žiariace oči stoviek ruských vojakov dovolenkujúcich so samopalmi na východnej Ukrajine.

Všetko v poriadku

Napriek všetkému organizátori osláv hlásia spokojnosť. Pozrieť sa prišlo možno až pätnásťtisíc ľudí. Či si odniesli aj čosi z ducha SNP, nevedno. Určite sa im však páčilo vystúpenie ruského súboru Alexandrovovci či slovenského SĽUK-u.

Fajn boli aj stánky s občerstvením či atrakcie v parku pripravené slovenskou armádou. Mnohí návštevníci si však povzdychli, že mohli radšej zostať doma pri televízore. Lebo to najdôležitejšie bolo pripravené len pre papalášov.

Ficovo SNP

Ešte aj oslavy SNP zneužil premiér Robert Fico na politickú propagandu a zopakoval svoju tézu o nezmyselnosti sankcií Európskej únie voči Rusku.

„Namiesto ponaučenia však v Európe prijímame opatrenia, ktoré len zvyšujú napätie a spôsobujú obrovské hospodárske škody a oslabujú Európu ako región. Vždy som bol kritický a skeptický k sankciám, či už zo strany Európskej únie, Ukrajiny, alebo Ruskej federácie. Sú často veľmi kontraproduktívne,“ tvrdil pred oslavujúcimi.

Podľa neho treba hľadať politické riešenia, ako sa dostať zo závozu, a nie uvažovať o nezmyselných sankciách. Dodal, že vláda sa nemieni riadiť propagandou, dezinformáciami či záujmami iných krajín.

Hanobenie Slovenského národného povstania

Ak komunisti krivili 40 rokov historický význam SNP a uzurpovali si ho pre seba, tak ľudáci a kolaboranti, proti ktorým bolo namierené, ho hanobili. Zaujímavá je logika hanobenia Povstania.

V prvých týždňoch po vypuknutí ho ešte aj samotní ľudáci dokonca v sneme nazývali Povstaním. Pojem sa zmenil až na popud rozzúreného prezidenta Jozefa Tisa. Z rozsiahleho protifašistického boja sa tak stal „puč hŕstky židoboľševikov“, „zrada na národe“ alebo „sprisahanie banditov“.

Frázy o špinavom Povstaní opakovali po vojne členovia ľudáckeho exilu, po páde železnej opony si ich rétoriku osvojili nacionalisti. Napríklad Matica slovenská v roku 1993 usporiadala seminár, kde jej členovia hanili antifašistický odboj ako nešťastný deň.

Nechýbali známi propagátori vojnového štátu Milan Ďurica a František Vnuk, k nim sa pridali vysokí matiční činitelia Ján Bobák, Peter Mulík a historik Róbert Letz.

Najnovšie neonacisti organizujú v Tisovom rodnom dome v Bytči prednášky odsudzujúce odboj a okrem propagačných videí s hudbou z gardistických pochodov vytvorili aj vlastnú internetovú stránku, vulgárne opisujúcu odboj a Povstanie.

Za aktivitami sú účelové združenia ako Spoločnosť pre zachovanie tradícií nacionalistu Stanislava Pánisa či združenie Nové slobodné Slovensko, ktoré sa podieľalo na fakľových pochodoch s Kotlebom. Šéfuje mu prešovský hasič Radovan Novotný.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
  • jb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
  • pg
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].