Kritik aj volič: Starosta Bošáce Daniel Juráček bude asi voliť súčasného župana Bašku. Zároveň ho však kritizuje za kumulovanie mandátov.

ŽUPNÉ VOĽBY Trenčiansky kraj: Ľudia voliť nepôjdu, lebo od župana nič nečakajú

Čo najviac trápi obyvateľov v trenčianskej župe? Je toho veľa, no neveria, že to politici vyriešia.

„Vôbec nič. Pre našu dedinu nič,“ vraví dôchodca Paľo, ktorý posedáva s kamarátmi a dvoma kamarátkami na pive v „hornej“ krčme obce Trenčianske Bohuslavice. Nik z partie nepôjde 4. novembra voliť. „Len zdražovanie očakávame,“dodáva inak nie veľmi zúčastnený štamgast spoza stola.

Cesty a cestičky

Najviac ľudí, ktorých sme na pochôdzke týmto západoslovenským krajom stretli, sa sťažuje na stav ciest. „Od nás na Nové Mesto nad Váhom je vozovka hrozná. Choďte sa previezť a uvidíte,“ vyzýva nás Paľo. Nám sa cestné komunikácie až také strašné nezdajú. Vidíme upravené krajnice, pred voľbami aj pokosiť trávu okolo ciest stihli. Cesty „látajú“, vravia tunajší, ale že by riadne opravovali, to nie. Štatistiky sú zaujímavé. Župa hlási, že ročne opraví priemerne 20 kilometrov ciest II. a III. triedy, o ktoré sa má starať. Pred štyrmi rokmi bolo v havarijnom stave 32 kilometrov, dnes je to 33. Jednu opravia, druhá sa rozbije. Večný boj.

Mýlia sa: Pani Tamara nemá jasno v kompetenciách primátora a župana. Nie je jediná.
Mýlia sa: Pani Tamara nemá jasno v kompetenciách primátora a župana. Nie je jediná.
Foto: Dávid Duducz

Župan? Čo on robí?

Hoci o cestách či stredných školách sa veľa rozpráva ako o doménach, kde majú hlavné slovo kraje, ani po 16 rokoch územného usporiadania na osem vyšších územných celkov nie je všetkým jasné, čo robia. Lepšie, málokto vie, čo majú v kompetencii. Tamara je z Trenčína a pri otázke o problémoch kraja sa rozrozprávala o „mačacej hlave“, dlažbe, ktorú stavajú na námestí v meste Matúša Čáka. „Zdôvodňujú, že je to historické, ale nenechajú asi súvislý pás, aby sa centrom dalo prejsť v opätkoch,“ povedala nám, čo ju najviac rozčuľuje. Rybníček alebo Baška, primátor či župan, politikov je podľa ľudí priveľa. A veľa nádeje do každodenného života neprinášajú.

Sľuby boli a budú

„Z ekonomického hľadiska treba kraje zrušiť,“ozve sa ešte od stola v Bohuslaviciach. Rovnaký názor má starosta vraj najkrajšej obce v celom chotári Daniel Juráček (nezávislý) z Bošáce. „Župy boli možno dobre myslené, ale podľa mňa nie sú veľmi opodstatnené,“ vraví. Práve do Bošáce sa minulý víkend vybral aktuálny predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja a poslanec NR SR v jednom Jaroslav Baška. „S pánom županom máme dobré vzťahy, asi ho budem voliť,“ vraví starosta. „Čo sa našej obce týka, väčšinu sľubov splnil,“ spomína si Daniel Juráček. A čo ešte nesplnil, možno sa podarí v ďalšom volebnom období, dodáva. Veď napokon, oni z Bošáce veľké očakávania nemali.

Sľuby verzus realita
Sľuby verzus realita
Foto: Plus 7 dní

Výsledky aktuálneho predsedu

„Najvážnejším nesplneným sľubom pána Bašku je, že kraj stagnuje a nehýbe sa ani o milimeter, práve naopak,“ kritizuje súčasného smeráckeho župana jeho vyzývateľka z opozície Renáta Kaščáková. Aj ona sedí v parlamente. „Zatiaľ nie je vybudovaný ani jeden kilometer cyklotrasy, ktorá bola vlajkovou loďou jeho programu spred štyroch rokov,“ menuje konkrétne. Baška sa bráni, že projekt je v pokročilom štádiu a dokončiť sa stihne v ďalšom volebnom období. Kaščáková vyčíta svojmu kolegovi z parlamentu aj stav nemocníc v kraji. „Sú na konci rebríčka v hodnotení. Len sa hasí dlhodobo chátrajúci stav.“ „Každý robí, čo sa dá,“zastal sa župana starosta Bošáce. Na druhej strane však priznal, že „ak chce robiť dobre svoju robotu“, mal by sedieť len na jednej stoličke. „Nemá šancu stíhať súčasne poslaneckú prácu aj prácu župana,“zaznela výčitka, ktorá netrápi len Trenčiansky kraj, ale aj mnohé ďalšie. Aj predsedovia Banskobystrického a Žilinského kraja sedia na dvoch stoličkách, ale o nich nabudúce.