V Užhorode: Na konci pozemku je jazero, do ktorého pašeráci odčerpávali podzemnú vodu.

Za pašeráckym tunelom vraj stojí vysoký armádny pohlavár

Za pašeráckym tunelom v Užhorode má stáť vysoký armádny pohlavár a jeho príbuzný. Polícia sa už zaoberá ďalším, tentoraz v Malých Slemenciach.

Na slovensko-ukrajinskej hranici je v posledných dňoch poriadne horúco. Zatiaľ čo prvý pašerácky tunel medzi Užhorodom a Vyšným Nemeckým je priam dokonalý, odhalenie z minulého týždňa nie je také jednoznačné. Policajti najskôr našli iba jeho vstup na ukrajinskej strane v dedinke Malé Slemence. Celý tunel bol vo väčšej miere zatopený vodou a v mnohých častiach zavalený. Ak by sa potvrdilo, že aj medzi Malými a Veľkými Slemencami je podzemné spojenie, bol by to zo strany pašerákov husársky kúsok. Tunelom by sa ilegálny tovar pašoval doslova len pár metrov od slovensko- ukrajinského hraničného priechodu, kde colníci denne hľadajú kontraband, ktorý sa snažia ľudia preniesť na naše územie načierno. Nové informácie sa objavujú aj v súvislosti so známym tunelom v Užhorode, kde sa pašovaný tovar vozil v špeciálnych vagónoch po koľajniciach. Ten je zaujímavý aj tým, kto by mal za jeho výstavbou a prevádzkou stáť. Podľa neoficiálnych informácií z ukrajinskej polície totiž preverujú skutočne tých najvyšších. „Podozrivým má byť generál ukrajinskej armády a jeho príbuzný, plukovník SBU (Služba bezpečnosti Ukrajiny), obaja žijúci na Zakarpatsku,“ prezrádza náš dobre informovaný zdroj z ukrajinskej polície.

Hraničný priechod Malé Slemence - Veľké Slemence funguje len pár rokov. Je určený výlučne pre peších. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Prepadnutá zem

Ďalší tunel v Malých Slemenciach objavili Ukrajinci po tom, ako im dali echo miestni obyvatelia. Mnohým sa totiž prepadá zem v záhradkách a praskajú im múry v domoch. Príčiny hľadali nielen vo vysokej podzemnej vode, ktorá túto lokalitu trápi, ale aj v rôznych kanáloch či starých zabudnutých šachtách. Začínať mal v nanovo vybudovanom obchode Európa. Ukrajinská polícia tam objavila šachtu a hasiči sa od štvrtka snažili v tomto tuneli odčerpávať vodu, aby sa dalo určiť, kam smeruje. „Dom je nový, vybudovali ho pred rokom. Dali vysoké pletivo a nik nevie, čo sa tam deje, a tak som si nikdy nič nezvyčajné nevšimla. Neviem o tom, že by tam niekto niečo kopal,“ krčí plecami dôchodkyňa žijúca hneď vedľa. Len čo polícia objavila podozrivú šachtu, obchod s rozličným tovarom a požičovňou svadobných šiat zatvorili. Pri pohľade na okolité domčeky, ponúkajúce tiež rôzny tovar, je tento skutočne honosný. A nielen názvom Európa. Preto sa niet čo čudovať, že mnohým kole oči.

„Pozrite, ako tu žijeme biedne. Nemáme poriadne z čoho vyžiť a oni, taký domisko postaviť! Odvtedy, ako ho stavali, mám problémy s mojím domom a pozemkom. Prepadá sa mi tu zemina, a nie málo. V záhrade mám pomaly poldruhametrové prepadliská, dom mi vlhne, praskajú steny,“ ukazuje svoje obydlie Alica Stepanovna. Tak, ako aj ostatní obyvatelia prihraničnej ulice, so záujmom sleduje celé dianie naokolo. Za posledných pár dní sa tam totiž premlelo viac vojakov a policajtov ako za posledné roky dokopy v celej oblasti. „Aj môj pozemok prezreli, niečo merali a išli ďalej,“ ukazuje miesto, kadiaľ by mal údajný tunel viesť k slovenskej hranici. Dom je od hraničného priechodu vzdialený necelých sto metrov, na slovenskej strane by teda mohol ústiť buď do niektorých domov pri hranici, alebo neďalekého kukuričného poľa. „No ak chceli mať pokoj, potiahli to na cintorín. Ten je hneď vedľa,“ smeje sa obyvateľ slovenských Veľkých Slemeniec. Slováci totiž úvahám o pašeráckom spojení príliš neveria. „Veď tu chodili a monitorovali hranicu a nič nenašli. Navyše, tu je taká vysoká spodná voda, že by museli kopať buď príliš hlboko, alebo by im tunel stále zalievalo,“ tvrdí ďalší dôchodca žijúci pri hranici. Polícia sa snažila najprv celý tunel zmapovať po povrchu, bagrom kopali na rôznych miestach aj priamo na hranici, no bez väčšieho úspechu. Dokonca prišli i potápači, aby zmonitorovali objavenú časť. Na koniec údajného tunela sa však dlho nemohli dostať.

Až po niekoľkodňovom intenzívnom pátraní polícia prišla na to, že sedemdesiat metrov dlhá šachta síce smeruje na Slovensko, no končí sa približne dvadsať metrov od štátnej hranice. „Stavba bola vyhotovená klasickým banským spôsobom, realizovaná na amatérskej úrovni,“ skonštatovala hovorkyňa Policajného prezídia SR Denisa Baloghová. Účel stále nie je známy, polemizuje sa s myšlienkou, že ide o drenážnu šachtu spodnej vody. Miestni však krútia hlavou nad jej dĺžkou a smerovaním na Slovensko. Nik zatiaľ nevyvrátil, že to nie je ďalší pokus o novú pašerácku cestu, ktorá len jednoducho nie je dokončená. Prílišnú horlivosť ukrajinských policajných zložiek pri odhalení tohto tunela si mnohí vysvetľujú po svojom. „Všetci miestni pohlavári, čo mali čokoľvek do činenia s hranicou, prídu o svoje fleky. Už sú podpísané protokoly o ich odvolaní - s dátumom 24. augusta. Možno i preto sa snažia stoj čo stoj odhaliť pašerákov, aby ukázali, že nie sú skorumpovaní a robili si robotu poctivo,“ prezrádza ďalej náš zdroj z ukrajinskej polície. Podľa prvých vyhlásení policajného prezidenta Tibora Gašpara za tunelom stojí zločinecká organizácia, ktorá pravdepodobne kopala podobné podzemné cesty pod celou schengenskou hranicou, teda aj v Maďarsku a Poľsku.

Zbabraný?: Šachta sa skrývala v obchode Európa. Tunel sa končil tesne pred hranicou. Foto: Plus 7 Dní/ukrajinská polícia

Zatiaľ mlčia

Ani viac ako mesiac po bombastickom odhalení prvého, užhorodského tunela nie je jasné, kto je skutočným majiteľom tohto sedemsto metrov dlhého transportu imigrantov, cigariet a ďalšieho lukratívneho tovaru z východu do Európskej únie. Kompetentní mlčia, z Prezídia Policajného zboru SR prišla jasná odpoveď - z taktických dôvodov nie je možné poskytnúť žiadne informácie. Šepká sa, že slovenská polícia tunel objavila vďaka tichému „bonzu“ z Ukrajiny, kde si takýmto spôsobom mali priekupníci riešiť konkurenčný boj. Polícia zatiaľ odmieta poskytnúť informácie, či už zaistila a obvinila i ďalších podozrivých, okrem údajného slovenského organizátora Tomáša V. z Bratislavy a vodiča kamióna Štefana H. zo Šale. Ukrajinská strana síce začala trestné stíhanie, no iba vo veci a neobvinila žiadneho konkrétneho človeka. Tunel vedie miernym oblúkom z domu na Záporožskej ulici v Užhorode do podnikateľských priestorov blízko dediny Vyšné Nemecké. V nich mala sídliť firma zaoberajúca sa drevárstvom. Jej názov nie je známy. Slovenská časť tunela je opustená. Zatiaľ čo pred pár týždňami tam neustále pracovali policajti, dnes je firma zatvorená a zmizlo odtiaľ i auto Tomáša V., ktoré tam po jeho zatknutí niekoľko dní stálo. Práve Tomáš V. z Bratislavy mal byť organizátorom pašerákov. Muž s rovnakým menom v minulosti v hlavnom meste vlastnil firmu, ktorá mala široký rozsah činností od prieskumu trhu cez kúpu a predaj tovaru, služby v stavebníctve, prenájom strojov až po živočíšnu výrobu. Spoločnosť sme na adrese uvedenej v Obchodnom registri nenašli. Podľa rovnakého zdroja by mal mať Tomáš V. trvalé bydlisko v takzvanom Pentagóne, bratislavskej bytovke, známej najmä pre hustú koncentráciu drogovo závislých. No v súčasnosti tam byt nevlastní.

Obyvatelia vo Vyšnom Nemeckom i po týždňoch tvrdia, že si nič podozrivé nevšimli. „Bol to slušný človek, ktorý dal ľuďom zarobiť. Nikto netušil, že tam je tunel na Ukrajinu. Každý, kto tu išiel, robil buď niečo s drevom, alebo strážil objekt pred zlodejmi,“ dozvedáme sa od miestnych. Dom na ukrajinskej strane nonstop strážia policajti. Vyšetrovatelia tam už vraj neboli niekoľko dní. No diera pred cestou, cez ktorú sa ukrajinské úrady k tunelu snažili dostať a ktorá bola pred pár týždňami zaliata vodou, je ešte viac prehĺbená a odhaľuje zrejme akúsi kovovú časť pašeráckej cesty. „Tunel mal problém s vodou. Na slovenskej strane je vraj vlhké podložie a napĺňal sa vodou. Pred tým, ako tadiaľ posielali tovar, ju museli odčerpať. Keďže na slovenskej strane nebol na to priestor, prečerpávali ju na Ukrajinu a za domom sa z vody vytvorilo jazero,“ vysvetľuje dobre informovaný zdroj z oblastnej polície. Práve pre problémy s vodou Ukrajinci uvažujú o jeho zatopení po ukončení vyšetrovania.

Na kolene?

Dodnes nie je známe, kto tunel vyhĺbil a ako dlho to trvalo. Podľa odborníka zo špecializovanej fi rmy zaoberajúcej sa stavbou mikrotunelov, ktorý si neželá byť menovaný, to však nemusel byť technicky až taký náročný problém. „Ako vidieť aj z uverejnených fotografi í, razili ho z ukrajinskej strany. Vŕtacia technológia sa nemusela voziť na niekoľkých kamiónoch, ale stačila jedna dodávka,“ upresňuje svoj odhad odborník s dvadsaťročnou praxou. Vzhľadom na geologické podmienky v danej lokalite podľa neho nebol nutný žiaden geodet ani banský merač. „Nemyslím, že to bola kompletná dodávka špecializovanej firmy, práve naopak. Stačil na to jeden šikovný technický inžinier alebo technik s dlhoročnou praxou v oblasti vŕtacej techniky, dvaja zámočníci a zo šesť fyzicky zdatných chlapov, z ktorých aspoň jeden má skúsenosti z baníctva alebo tunelárstva,“ vecne objasňuje možnosť vyhotovenia. Podľa tohto odborníka mohla trvať výstavba tunela pol roka až rok. „Zo zverejnených fotiek vidieť presne kruhové ostenie pažené z bieleho plastu, nie z ocele. Ukladali ho postupne.“ Je presvedčený, že horizontálne riadené vŕtanie, ktoré by sa naozaj pre takýto priemer a dĺžku hodilo, tu nepoužili. Navyše, technika na takúto prácu sa dováža aspoň na troch kamiónoch, čo by asi neuniklo pozornosti okolia. „Pri tejto technológii sa najprv zhotoví bentonitový, teda bahenný tunel, do ktorého sa zatiahne pripravené celé potrubie produktovodu alebo chráničky. Neviem si predstaviť, ako by mohol niekto pripraviť sedemstometrové potrubie na teréne na ukrajinskej alebo slovenskej strane pred vstupom do mikrotunela bez toho, aby si nikto nevšimol, ako je pozvárané, pripravené na zatiahnutie a následne zatiahnuté do vrtu,“ vyvracia túto nákladnú techniku vybudovania tunela.

Hľadajú ďalej

Nik nevylúčil existenciu ďalších podobných tunelov z Ukrajiny na Slovensko. Ukrajinskí pašeráci rovno spomínajú ďalšie, ktoré majú byť kratšie. „Tu u nás, aj keby priam o nich kompetentní vedeli, nepovedia a neodhalia ich. Sú totiž zabezpečení finančnými čiastkami od pašerákov, aby nič nevideli. Skutočne idú chýry o tom, že objavenie tunela bolo vyslovene pomstou konkrétnej vetvy prevádzačov, ktorí odmietli poslušnosť a nechceli sa dohodnúť s ďalšími existujúcimi klanmi. Ak by sa mali ďalšie tunely odhaliť, tak to musíte jedine vy, zo strany Európy,“ zasvätene vysvetľuje jeden pašerákov z Veľkého Berezného na Ukrajine. Podľa našich informácií poskytla Východoslovenská vodárenská spoločnosť slovenským kriminalistom techniku na hľadanie podobného zariadenia po celej dĺžke našej východnej hranice a jej pracovníci už spolu s políciou územie aktívne kontrolujú. Práve ich technika totiž pomohla odhaliť aj tunel pri Vyšnom Nemeckom. „Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky v súčasnosti skúma využiteľnosť techniky slúžiacej na odhalenie takýchto typov stavieb na uvedenom úseku štátnej hranice. O ďalších posunoch vo vyšetrovaní budeme verejnosť informovať,“ skonštatoval hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Odborník na mikrotunely však radí jednoduchý postup. „Z celospoločenského hľadiska je dôležité urobiť presný georadarový prieskum celej ukrajinskej hranice v opakovaných, aspoň polročných cykloch, ktorý by odhalil ďalšie hotové alebo práve realizované pašerácke tunely,“ odporúča špecialista.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].