Záhada Bucovho zmiznutia: Kto bol a ako dopadol prvý slovenský mafián?

Domov

Týždenník PLUS 7 DNÍ získal informácie, ktoré by mohli odkryť okolnosti zmiznutia zrejme prvého slovenského mafiána. Jeho meno je Tibor Pútik, prezývaný Buco.

Domov

Meno Tibora Pútika dnes už na Slovensku nepozná skoro nikto. V porevolučných rokoch, keď sa v našej malej krajine skloňovalo viac slovo demokracia ako zákon, stál práve tento muž, prezývaný Buco, na čele skupiny vagabundov, z ktorej sa postupne formovalo niečo, čomu sa na Slovensku nadnesene hovorí mafia. Na svojom blogu o ňom svojho času písala novinárka Júlia Mikolášiková.

Tej rôzni svedkovia doby, ktorá je už, našťastie, za nami, vyrozprávali rôzne historky o jeho fungovaní aj zmiznutí. Tibor Pútik je totiž od roku 1993 nezvestný. Jednoducho zmizol a viac o ňom nikto nepočul ani slovíčko. Niektoré informácie hovorili, že ušiel, iné zase, že ho zavraždili v Nemecku. Týždenníku PLUS 7 DNÍ sa však podarilo získať informácie, ktoré jeho zmiznutie opisujú detailnejšie a ktoré by mohli viesť k objasneniu jeho nezvestnosti.

Prvý „mafián“

Informácií o ňom nie je veľa. Bol vysoký, svalnatý, mal silnejšiu postavu, hrubý krk, tmavé krátke vlasy a hnedú pleť. Nosieval klobúk v štýle talianskej mafie, dlhý kabát, špicaté lakované topánky a okolo krku mal zlatú reťaz. Takto ho opísal novinárke Júlii Mikolášikovej zdroj. Meno tohto muža je Tibor Pútik a narodil sa v roku 1955. Ľudia, ktorými sa obklopil, dostali spolu s ním prívlastok mafiáni. Pomyselnú základňu mali v hoteli Fórum.

Alojz Házy: Podľa výpovedí svedkov stojí práve on za likvidáciou zakladateľa „mafie“ na Slovensku Tibora Pútika, prezývaného Buco.
Alojz Házy: Podľa výpovedí svedkov stojí práve on za likvidáciou zakladateľa „mafie“ na Slovensku Tibora Pútika, prezývaného Buco.
Ingrid Timková

Alojz Házy: Podľa výpovedí svedkov stojí práve on za likvidáciou zakladateľa „mafie“ na Slovensku Tibora Pútika, prezývaného Buco. Foto: Ingrid Timková

Buco bol priekopníkom, prvým vodcom skupinky a formujúceho sa podsvetia. Ich trestná činnosť nebola nijako sofistikovaná. Orientovali sa najmä na vydieranie a hrubý nátlak v centre hlavného mesta. Do jeho družiny sa neskôr pridal aj prišelec z basy Vladimír Daniš, prezývaný Tuti. Skupina navštevovala aj vtedajší hotel Junior na Štrkovci a tiež vysedávali v niekdajšom hoteli Kyjev. Okolo Buca sa pohyboval i neskôr známy „podnikateľ“ vekslák Peter Steinhübel, alias Žaluď.

Jedného dňa však Tibor Pútik, Buco, zmizol. Túto situáciu na svoj rast do podoby „mafiána“ využil Vladimír Daniš, prezývaný Tuti, a život išiel ďalej. Z času na čas niekto špekuloval, čo sa s ním stalo, ale boli to len akési reči.

Navyše viacerí muži z tohto obdobia, ktorí by o Bucovom zmiznutí mohli čo-to vedieť, postupne pomreli. Jedným z nich bol napríklad spomínaný Vladimír Daniš, ktorý sa stal spolu s bratom obeťou verejnej popravy. Patril k nim aj Ivan Trančík, ktorého vo vchode na Sibírskej ulici zastrelili a dobodali. Taktiež Peter Steinhübel, alias Žaluď, ktorého zastrelil ostreľovač v bratislavských mraziarňach, a Jozef Svoboda - toho zastrelili tesne po tom, ako vyšiel zo stávkovej kancelárie.

Obeť: Peter Suržin sa podľa výpovedí stal obeťou Alojza Házyho.
Obeť: Peter Suržin sa podľa výpovedí stal obeťou Alojza Házyho.
Archív P.S.

Obeť: Peter Suržin sa podľa výpovedí stal obeťou Alojza Házyho. Foto: Archív P.S.

Aj preto sa dnes po dlhých rokoch o Bucovi, vodcovi formujúceho sa podsvetia, hovorí ako o chlapíkovi, ktorý sa objavil a potom zmizol a ostal zabudnutý.

Domov