Bonaparte: Byt v ňom má prenajatý aj premiér. Na malej snímke Ladislav Bašternák na svadbe Braňa Zahradníka.

Záhadný developer: Kto je muž, ktorý prenajal luxusný byt premiérovi?

Kto je muž, ktorý sa stal verejnosti známym najmä „vďaka“ prenájmu luxusného bytu premiérovi?

Mali by ste písať o ľuďoch, ktorí niečo dokázali, o lekároch či vedcoch - snažil sa odpútať od seba pozornosť Ladislav Bašternák, developér, ktorý sa dostal do povedomia širokej verejnosti najmä tým, že prenajal luxusný byt v novopostavenom objekte Bonaparte nad bratislavským Hradom predsedovi vlády Robertovi Ficovi. Tento úspešný podnikateľ s nehnuteľnosťami sa vždy rád obklopoval známymi ľuďmi. Priatelí sa s Mariánom Kočnerom, Borisom Kollárom i ministrami Martinom Glváčom či Jánom Počiatkom.

Zatĺkal

História miesta, kde sa nachádza objekt, v ktorom teraz býva aj predseda vlády, siaha až do roku 1809. Vtedy si strategické miesto vyhliadol sám francúzsky cisár a po úspešnom boji pri Wagrame si stadiaľto obzeral dobyté územia. Odvtedy vŕšku nad Hradom domáci nepovedia inak ako Napoleonov. Plány zastavať pamätné miesto sprevádzali koncom 20. storočia protesty obyvateľov. Susedom sa nepáčilo, že v roku 1997 predala mestská časť pozemok developérom za 14 miliónov slovenských korún (vyše 460-tisíc eur), a to „potichu“, bez súťaže. Sny o pokojnom parku a malej hvezdárni medzi rodinnými domami sa tým rozplynuli, mala tu vyrásť viacpodlažná opacha.

Bonaparte: Byt v ňom má prenajatý aj premiér. Foto: Michal Smrčok

Prvý raz sa o ňu Robert Fico zaujímal v roku 2010, keď úrady odložili jej kolaudáciu, lebo stavba bola akosi väčšia, než pôvodne povolili. „Bol si pozrieť nebytové priestory a mal záujem o prenájom kancelárií alebo nejakých priestorov na advokátsku kanceláriu. Máme tu nebytový priestor, apartmány aj byty. Vy si z ktoréhokoľvek tohto priestoru môžete spraviť kanceláriu,“ tvrdil nám v apríli 2011 konateľ stavebnej spoločnosti Ladislav Bašternák. Premiér sa tam napokon, ako sám potvrdil, nasťahoval aj s rodinou. Z najvyššieho poschodia komplexu Bonaparte bude mať ešte lepší výhľad na dobyté územia ako svojho času Napoleon. Podľa toho, čo sme sa dozvedeli, pri výbere bytu mu išlo predovšetkým o reprezentatívne priestory.

„Môžem len povedať, že byt spĺňa základnú podmienku, ktorú mal pán premiér, a to veľkú reprezentačnú halu - asi 170 štvorcových metrov - na prijímanie zahraničných politických kolegov,“ vysvetľoval Ladislav Bašternák, prečo premiér stavil práve na apartmán s rozlohou 377 štvorcových metrov, s terasou veľkou 101,5 štvorcového metra s výhľadom na Hrad, Slavín, Kamzík i Petržalku.

Dobrí susedia

Pre Bašternáka, ako tvrdí, je prenájom nehnuteľností predmetom jeho podnikania a v prípade klientov, akým je premiér, „vecou prestíže“. Potešilo by ho, keby išlo o tradíciu a v byte by býval aj ďalší premiérov nástupca. „Pána Fica som osobne nepoznal. Zoznámili sme sa, až keď prejavil ako klient záujem o jeden z bytov, ktoré vlastním,“ rozpráva o komplexe, v ktorom sa stretla „vybraná klientela“. Byt si tu zaobstaral už aj minister dopravy Ján Počiatek, bývalý viceprimátor Bratislavy Milan Cílek či niekdajší šéf dopravného podniku Branislav Zahradník.

Podľa fotografií, ktoré Robert Fico poskytol médiám, je jeho apartmán vybavený luxusným talianskym nábytkom a vydláždený mramorom. Nie náhodou. „Podnikám s talianskym prírodným kameňom a s pakistanským ónyxom. Hlavným odberateľom sú moje stavby a dodávam materiál spolu s jeho kladením pre interiérové časti a kuchynské štúdiá,“ priznal Bašternák a presviedča nás, že premiér sa na výbere materiálov, čo sa týka podláh a sanity, nepodieľal. Netrval ani na bazéne, ba ani fitnescentre, hoci je známy svojím pozitívnym vzťahom k športu.

Megavila pod Slavínom: Bašternák si ju stavia už niekoľko rokov. Foto: Norbert Grosz

Pokiaľ ide o zabezpečenie budovy, nepoužili vraj žiadne neštandardné postupy. Pritom na otázku, či by si trúfol ubytovať aj prezidenta, podnikateľ Bašternák odpovedá: „Ktoréhokoľvek.“ Premiér medzičasom vyhlásil, že v jeho prípade ide len o dočasné riešenie. A tak bude musieť z rodinných príjmov platiť každý mesiac nájomné 2 650 eur a k tomu približne 200 eur za energie.

Hoci sa to niekomu môže zdať veľa, v skutočnosti to je pomerne veľkorysá ponuka od majiteľa Bašternáka, ktorý si mohol za nájom vypýtať aj viac. Investícia do bytu v objekte, kde jeden štvorcový meter predávali za 4 200 eur, sa mu totiž v prípade prominentného nájomníka zaplatí za viac ako 60 rokov. „Táto teória je absurdná. Výšku nájomného predsa určuje trh - teda ponuka a dopyt, rozloha bytu a lokalita, v ktorej sa nachádza. Vzhľadom na tieto kritériá je výška nájomného za tento byt štandardná. V tejto lokalite prenajímam ďalších päť bytov s podobnými parametrami za porovnateľnú cenu. Navyše, tento byt môžem po ukončení nájomného vzťahu predať, a to komukoľvek,“ obhajuje sumu, ktorú Ficovi vytýčil, developér, ktorý, ako vraví, postavil niekoľko bytových a rodinných domov v Bratislave a blízkom okolí.

Známy už z minulosti

Prvý raz sa developér Bašternák výraznejšie zviditeľnil ešte v roku 2004, keď jeho stavbu na Tupého ulici označili za najväčšiu nepovolenú čiernu stavbu za posledných dvadsať rokov v Bratislave. Bol vtedy konateľom spoločnosti, ktorá stavbu začala realizovať bez stavebného povolenia a výzvy úradov na zastavenie prác nerešpektovala. Na počudovanie, lebo stavebné povolenie by vtedy získali, len oň nepožiadali. „Sme ochotní zaplatiť všetky pokuty,“ povedal Bašternák, keď sa o kauzu začali zaujímať médiá. Dnes k stavbe, v ktorej podľa susedov dennodenne vídať ministra obrany Martina Glváča, dodáva: „Je to legálna stavba. Bolo to síce náročné obdobie môjho života, ale úspešne som ho zvládol, o čom svedčí vyše 250 spokojných majiteľov bytov.“

O pár rokov sa podnikateľ o pozornosť prihlásil znova, a to kurióznym spôsobom. Svojím tátošom značky Bugatti Veyron za asi 1,1 milióna eur, ktorému v centre Bratislavy nasadili policajti papuču. Najdrahšie sériovo vyrábané auto, ktorých je na svete asi 300 kusov a na Slovensku ho vlastní už iba Zoroslav Kollár, stálo s policajnou ozdobou na Hviezdoslavovom námestí niekoľko hodín. Nebol to však ojedinelý prípad. Na internetovej stránke parkujemakodebil. blogspot.com sa k parkovaniu tohto hnedo-čierneho skvostu vyjadrujú nahnevaní občania. Pridelili mu dokonca vlastnú zložku podľa EČV.

Raz podnikateľov luxusný športiak vyfotili, ako zaparkoval na dvoch parkovacích boxoch, inokedy Bašternákovo Bugatti stálo v odbočovacom pruhu na Kazanskej ulici. „Keďže toto nie je jediný prípad, keď si tento vodič myslí, že Bratislava patrí jemu, tak som sa rozhodol zverejniť aj túto fotografiu. Myslím si, že polícia by už mohla zakročiť, lebo keď si niekto nechá zaparkované auto na blikačkách vyše hodiny v odstavnom pruhu a polícia dokonca aj prejde okolo, tak by aspoň to odtiahnutie mohla zabezpečiť,“ reagovali okoloidúci.

Nepraktický Veyron: Podľa Bašternáka, ktorý je zberateľom áut, s ním ťažko v Bratislave správne zaparkovať. Foto: Marián Kunc

Ladislav Bašternák nás zasvätil, čo za jeho veselým parkovaním vlastne je. „Málokto vie, že šírka auta je 2,30 metra, po otvorení dvier tri metre a parkovacie boxy v Bratislave sú prevažne dvojmetrové,“ posťažoval sa nám s trampotami so slávnym autom Veyron Invalid, ako mu podaktorí Bratislavčania začali hovoriť. Pred istým bratislavským nákupným centrom ho vídať parkovať na mieste vyhradenom pre invalidov. „Predovšetkým nejde o žiadnu aroganciu z mojej strany, taký človek ja nie som. Má to objektívnu príčinu,“ prekvapil nás svojou otvorenosťou. Svoj Veyron má pri priestupkoch vždy perfektne nablýskaný. V bytovom komplexe na Kolibe, v ktorom Ladislav Bašternák údajne teraz býva, má poruke autoumyváreň.

„V zime s Bugatti asi nejazdí, ale v lete si ho dáva čistiť aj trikrát do týždňa. Vždy predpoludním. Z garáže mu ho ten autoumývač vyberie, vyčistí a zase mu ho zaparkuje v garáži. A on s ním potom len odíde,“ dodali obyvatelia domu. Okrem Veyrona vídať Bašternáka i na čiernom terénnom Mercedese typu G, ktorý je v špeciálnom vyhotovení. Čierny lak na jeho vyše stotisíceurovom „géčku“ je matný. Nemeckej automobilke je verný a v garáži ukrýva aj typ „meďáku“ CL. Cena čierneho tátoša sa začína na stodvadsaťpäťtisíc eurách. Nielenže si dopraje exkluzívne kúsky, on si ich ešte k tomu aj označkuje rovnakým evidenčným číslom.

Dom aj pre seba

Kým v parkovaní to nie je bohviečo, v biznise sa Bašternákovi zjavne darí. Po viacerých developérskych projektoch sa rozhodol pre svoju rodinu postaviť päťpodlažný rodinný dom v tej najluxusnejšej časti hlavného mesta, na Slavíne. Pozemok má rozlohu vyše tisícšesťsto štvorcových metrov, na ktorom megavilu podnikateľ stavia približne štyri roky a ešte stále nie je dokončená. Podnikateľove plány zrejme pozdržali aj orgány, ktoré na podnet susedov prešetrovali, či je v súlade so zákonom. „Slavín je chránená oblasť. V územnom pláne na túto zónu sú určené nejaké konkrétne pravidlá. Zastavanosť môže byť dvadsať percent pozemku a musí byť zachovaných sedemdesiat percent zelene. On zabetónoval kompletne celý pozemok. To nie je môj osobný problém, ale porušovanie verejného záujmu,“ konštatuje rozhorčený sused Milan Kňažko.

Obrátil sa na súd, Úrad boja proti korupcii, dokonca napísal list samotnému premiérovi Robertovi Ficovi. „Odpovedal mi riaditeľ jeho kancelárie pán Határ s tým, že pán premiér nemôže zasahovať do autonómnych rozhodnutí jednotlivých inštitúcií. Ale že sa môžem obrátiť presne na tie úrady, o ktorých som mu písal, že sú paralyzované a nefungujú,“ opisuje svoj zatiaľ márny boj Kňažko.

Známosti

Bašternákovými priateľmi sú aj mnohí známi ľudia. Považuje sa zaňho napríklad podnikateľ Marián Kočner. „Poznáme sa,“ prezradil stručne Bašternák. S ďalšími prominentmi sa pred pár týždňami veselil na svadbe Braňa Zahradníka na Donovaloch. Prítomný bol Martin Glváč, Fedor Flašík, Monika Beňová, ale najmä najznámejší otec na Slovensku. S Borisom Kollárom sa obaja zabávali na daroch pre mladomanželov, ktoré vymysleli.

Priateľstvo oboch mužov pretrváva aj napriek udalostiam spred pár rokov, keď sa Kollár priatelil s Bašternákovou bývalou manželkou Beatou, inak vnučkou známeho herca Leopolda Haverla, s ktorou sa poznal už predtým. Na galavečer OTO 2006 si vzala okrem Borisa Kollára aj šaty, ktoré mala na sebe po polnoci na svadbe s Bašternákom. „Len aby jej hviezda svietila toľko, koľko mne vydržia zimné gumy na aute,“ komentoval vtedy jej snahy presadiť sa v šoubiznise Bašternák. Čas mu dal za pravdu a Kollár Haverlovú čoskoro nahradil inou. Bašternák s exmanželkou dnes, ako nám povedal, nie je v kontakte, ale s Borisom áno.

Malou záhadou z Donovál je aj vzťah Ladislava Bašternáka a Jána Počiatka. Bašternák tam podľa katastra, ktorý je prístupný na internete, vlastnil dve susediace luxusné chaty, hodnota každej sa odhaduje na státisíce eur. Viacerí z prominentov, ktorí majú na Donovaloch chaty, však boli presvedčení, že jedna z nich, ktorej interiér vraj vkusne dekoruje trojmetrový vypchatý medveď, patrí Počiatkovi, ktorý tam aj často chodieva.

Keď sme sa Ladislava Bašternáka spýtali, či teda dal chatu ministrovi dopravy do prenájmu, odpovedal: „Vlastním chatu na Donovaloch, ktorá je v mojom vlastníctve a užívam ju každý víkend s mojou úžasnou rodinou.“ Vraj okrem Fica žiadnemu inému predstaviteľovi Smeru nič neprenajíma. O ostatných prominentoch, ktorí bývajú v jeho nehnuteľnostiach, mlčí. „Nepovažujem za vhodné niekoho spomínať, lebo by to mohol byť už zásah do súkromia týchto ľudí,“ hovorí a dodáva, že v súčasnosti sa zaoberá dokončovaním niekoľkých bytov v komplexe Bonaparte. Podľa aktuálneho výpisu z katastra nehnuteľností sa 12. septembra tohto roku stal vlastníkom spomínanej chaty na Donovaloch Ján Počiatek.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní