Mácove firmy dlhujú vyše milióna eur, no dcére vilu určite nezávidí.

Zamestnanci podnikateľa Máca nedostali výplaty, jeho dcéra má dom za 3 milióny eur!

Mladučká dcéra podnikateľa Máca, ktorého firmy dlhujú státisíce eur na odvodoch, si kúpila vilu takmer za tri milióny eur!

Takto vyzerá úspech a šikovnosť! Iba dvadsaťjedenročná mladá dáma si kúpila exkluzívnu vilu v centre Bratislavy. Dokonca ju ani nemusela zaťažiť žiadnou ťarchou, teda kúpila ju za peniaze na drevo.

Šikovná slečna je dcérou kontroverzného podnikateľa Juraja Máca, ktorý má svoje podnikanie zaťažené množstvom starých dlžôb, nezaplatenými odvodmi a iba nedávno mu v Dubnickom Metalurgickom Kombináte štrajkovali takmer dve stovky robotníkov pre nezaplatené výplaty.

Zadlžené firmy podnikateľ Mác zlikvidoval aj pomocou konkurznej mafie. Sekeru vyše 818-tisíc eur nechal zaťatú v Sociálnej poisťovni za spoločnosť Metalurg Steel, spoločnosť Dubnický Metalurgický Kombinát, ktorú Mác nepriamo ovláda, dlhuje poisťovni už 362-tisíc eur.

Ďalšieho zhruba pol milióna k dlhu pribudne, až poisťovňa vyplatí z garančného fondu výplaty robotníkom z dubnického kombinátu. Na vilu patriacu výlučne dcére Rebecce však úrady ani ďalší veritelia pre prípadné dlhy Juraja Máca nedosiahnu.

Inteligentný dom

Budova na Červeňovej ulici 19 pod bratislavským Slavínom patrí mladučkej Rebecce Mácovej od decembra minulého roku. V liste vlastníctva je záznam o kúpnej zmluve datovanej dňa 30. decembra 2013 a nehnuteľnosť nie je zaťažená hypotékou ani iným typom ťarchy.

Dom má päť (!) podlaží, jeho celková úžitková plocha je 625 štvorcových metrov, balkóny a terasy merajú ďalších 165 „štvorcov“. Pozemok je trošku malý, má iba 529 metrov. Vila je aj preto akoby vtlačená medzi susediace stavby. Na piatich podlažiach však stavba poskytne svojim obyvateľom naozaj luxusné bývanie.

Na prvom podlaží sú tri garáže, jedna samostatná, hlavný vstup do domu, ale aj prekrásna vínna pivnica. Na druhom podlaží je hoby miestnosť, fitnes, sauna, kúpeľňa, technická miestnosť a práčovňa. Tretie podlažie ukrýva kuchyňu a jedáleň, obývačku, hosťovskú izbu, komoru, kúpeľňu, samostatnú toaletu aj balkón.

Na štvrtom podlaží sú tri spálne, dve kúpeľne, tri šatníky, opäť toaleta aj balkón. Piate podlažie tvorí penthouse, kuchyňa, kotolňa, toaleta a vyhliadková terasa. Poschodia sú navzájom prepojené výťahom. Architekti pri nedávnej rekonštrukcii vybavili vilu špičkovými zariaďovacími predmetmi a technológiami.

Súčasťou interiéru sú štyri šatníky a vstavaná skriňa, kozub, kuchyňa ikonickej značky Poggenpohl s vyše stodvadsaťročnou tradíciou, kde sa ceny začínajú pri sumách, za ktoré si môžete kúpiť slušné nemecké auto alebo menší jednoizbový byt v hlavnom meste, teda od 50-tisíc eur vyššie. Dizajnové sú aj radiátory značky Zehnder.

Miestnosti v dome osvetľuje stopäťdesiat značkových svietidiel, schodisko a kúpeľne sú obložené mramorom a travertínom, podlahy dubovými parketami a balkóny a terasy zasa exotickým drevom cumaru.

V dome je aj „vychytávka“, akou je šachta na špinavú bielizeň. Vila má tiež špeciálnu výbavu - inteligentný elektronický systém ovládajúci svetlá, žalúzie, kúrenie, ale aj bezpečnostné prvky. Vstup do domu vedie cez elektronicky kontrolované dvere.

Pri narušení objektu sa prístupové cesty do ostatných častí domu zablokujú. Budova je nonstop monitorovaná deviatimi kamerami, penthouse má klimatizáciu riešenú chladením stien. Vínna pivnica sa predávala spolu s vínnym archívom s dvesto fľašami.

Čítajte viac:

Ľudia v dubnickej fabrike nedostávajú výplaty, jej manažér sa vozí v luxusných autách

Drahý špás

Vila Z bola na predaj dlhší čas. Ako sme zistili, kupcov odrádzala cena, ktorá sa pohybovala niekde okolo 2,8 milióna eur. Pred tým, ako dom kúpila slečna Mácová, vila patrila trenčianskej firme Merum. V tejto spoločnosti v minulosti figuroval ako spoločník aj súčasný kancelár Národnej rady Daniel Guspan.

Ešte predtým bola majiteľom domu spoločnosť Z-Villa, v ktorej bol Daniel Guspan spoločníkom, potom nastúpil do štátnej správy. Práve táto spoločnosť dala vilu zrekonštruovať architektovi Ľubomírovi Závodnému. Keď ju však po rekonštrukcii chceli predať, vhodný kupec sa dosť dlho nenašiel.

Podľa kuloárov ju chcela kúpiť skupina podnikateľov, ale cena sa im zdala privysoká, a tak z kúpy zišlo. K informácii, koľko presne zaplatila za vilu mladučká Rebecca Mácová, sa nám nepodarilo dostať. Ani k informácii, aký bol pôvod tých takmer troch miliónov eur, ktoré slečna Mácová za vilu musela dať.

Pokúsili sme sa osloviť aj samotného Juraja Máca, aby prezradil, či jeho dcéra mala vlani zdanený príjem, ktorý by jej umožnil kúpu tejto nehnuteľnosti - až do uzávierky sme však od neho nedostali žiadnu odpoveď.

Vila Z

Vila na Červeňovej ulici číslo 19 má všetky atribúty, aby sa mohla označiť za „dobrú adresu“. V rokoch 1938 - 1944 si ju dal postaviť advokát a diplomat v službách fašistického vojnového slovenského štátu doktor František Jozef Zvrškovec.

Vila, ktorú postavili vo funkcionalistickom štýle, slúžila ako veľvyslanectvo Svätej stolice na Slovensku. Po skončení vojny československý štát vilu skonfiškoval a prenajímal ju zahraničným diplomatom. V deväťdesiatych rokoch dom v reštitúcii získal Bohuš Zvrškovec a bratia Peter a Igor Toscanovci. Vilu zrekonštruovali do súčasnej podoby v rokoch 2010 - 2012.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].