Baby v bare: Aj zmyselné tanečnice sú jedným z lákadiel Starého Mesta

Zatvoríme srdce Bratislavy? Spory o večierku v centre mesta sa stupňujú

Ulice Starého Mesta v metropole Slovenska lákajú cudzincov neopakovateľnou atmosférou. Všetko však môže zabiť nezmyselná večierka o desiatej

Nočné centrum Bratislavy je plné života. Ulicami sa presúvajú početné skupiny domorodcov, turistov, študentov. Svetlá barov, reštaurácií aj stánkov s rýchlym občerstvením žiaria do tmy ulíc, rachot električiek a áut sa mieša s hudbou, hlučnou vravou či so smiechom.

Okolo nás znie slovenčina, nemčina, angličtina, miestami čeština i ázijské jazyky. Letné víkendové večery v našom hlavnom meste majú svoje špecifické čaro, za ktorým sem cudzinci radi prichádzajú. Keď prejdeme popod Michalskú vežu, akoby sme sa ocitli v dovolenkovom rezorte, kde sa na malom priestore sústreďuje dávna história, ponuka zábavy či rozvoniavajúcich našich i zahraničných špecialít.

Živá hudba: Kapela Wooders rozospievala jeden z podnikov. Ich spevák si myslí, že problémom sú skôr opilci v uliciach než otvorené puby.
Živá hudba: Kapela Wooders rozospievala jeden z podnikov. Ich spevák si myslí, že problémom sú skôr opilci v uliciach než otvorené puby.
Foto: MICHAL SMRČOK

Foto: Michal Smrčok

Terasy podnikov sú aj po desiatej večer plné zákazníkov a nezdá sa, že by niekoho trápil nočný pokoj. Po neschválenom všeobecne záväznom nariadení (VZN) o zatváracích hodinách tu platí akési status quo. Zatiaľ. Kým sa staromestskí poslanci nerozhodnú inak...

Sami proti sebe

Posledné záchvevy leta zaplnili Staré Mesto azda viac, než býva v tomto období zvykom. Teplota sa aj hodinu pred polnocou pohybuje pri hranici dvadsiatich stupňov, stoly v baroch i na ulici sú zaplnené štamgastmi. V jednom vidíme poslanca Juraja Drobu, trochu ďalej znudene sa tváriace tanečnice pri barovom pulte. Tie aj v dave zaznamenajú objektív nášho fotografa.

Jedna svižne zoskočí na zem a zaútočí naňho hrsťou ľadových kociek, ktoré sa roztrieštia na dlažbe. Neubránime sa smiechu a v dobrej nálade pokračujeme dolu ulicou. Zastavia nás až tóny živej hudby za oknami ďalšieho podniku. Unpluggedová kapela Wooders rozospievala hostí niekoľkými skladbami od Elánu, trojica čašníkov sa obracia, ako vládze, a na rozhovor čas nemá.

Nenechal sa rušiť: Spiaci bezdomovec na rušnú pešiu zónu rozhodne nepatrí.
Nenechal sa rušiť: Spiaci bezdomovec na rušnú pešiu zónu rozhodne nepatrí.
Foto: MICHAL SMRČOK

Foto: Michal Smrčok

Len ich šéfka nám k hrozbe predčasnej večierky povie pár slov. Tvrdí, že by sa vedeli prispôsobiť navrhovaným opatreniam - postaviť dvojité dvere či zabezpečiť vzduchotechniku. Ale zatvoriť úplne? Myslí si, že mesto by takýmto rozhodnutím išlo samo proti sebe. „Hlavný nápor hostí sa začína o desiatej večer. Ak by sme vtedy skončili, čo potom? Kam sa pôjdu turisti baviť? Oni nebudú hľadať podniky mimo centra. Vymrelo by to tu.“

Pokračuje, že sama býva nad barom, a hoci je z dediny, nezdá sa jej, že by hlučnosť presahovala mieru. „Ja mám dokonca okná rovno pri nočnej diskotéke. V prvé dni sa mi zaspávalo ťažko. Je to vec zvyku.“ Priznáva, že polícia ich z času na čas navštívi. Ale sťažuje sa vraj hlavne jeden večne nespokojný sused a konkurencia, ktorej sa nepáči ich návštevnosť.

Fľašu kúpia hocikde!

Medzičasom si Wooders dávajú prestávku, tak sa dáme do reči aj s nimi. Skupina hráva vo viacerých podnikoch už zhruba dva roky. „Väčšinou do druhej ráno, pričom najviac ľudí príde po jedenástej v noci,“ hovorí spevák Jakub. Podľa neho je u nás aj vo svete úplne normálne, že sa ľudia bavia hlavne v centre. Za problém pokladá skôr opilcov v uliciach.

Herecké duo: Richard Stanke a Alexander Bárta sa zhodujú, že nočný život patrí ku koloritu mesta a mal by sa zachovať.
Herecké duo: Richard Stanke a Alexander Bárta sa zhodujú, že nočný život patrí ku koloritu mesta a mal by sa zachovať.
Foto: MICHAL SMRČOK

Foto: Michal Smrčok

„Tu na Sedlárskej sa koncentrujú britskí turisti, ktorí robia najviac problémov. S tým treba niečo robiť a nie zatvárať zariadenia, kam chodia slušní ľudia. Ak vonku niekto huláka či rozbíja fľaše, nesúvisí to so zatváracími hodinami. Fľašu vodky si môže kúpiť hocikde. O poriadok v uliciach by sa mala starať mestská polícia.“ Dodáva, že do Starého Mesta chodieva od štrnástich rokov, ale za celý ten čas tu videl hliadku len dvakrát. Aj to v poslednom období, keď sa v médiách začalo hovoriť o kontroverznom VZN.

Je presvedčený, že ochrancovia poriadku by mali kontrolovať ulice v pravidelných intervaloch a nie prenášať zodpovednosť na majiteľov prevádzok.

Istejší v dave

Sem vložte text

Čas letí, atmosféra graduje a okrem príjemnej zábavy registrujeme negatíva. Či už je to žobrák s hlavou položenou na dlaždiciach, bezdomovec so psom spiaci pár krokov od jednej z terás, či podivuhodná dvojica počerných narkomanov, od ktorých sa šíri vôňa marihuany. Na malé občerstvenie sa zastavujeme v pube na Uršulínskej ulici.

Od barmana sa dozvedáme, že po opakovaných sťažnostiach terasu vo dvore po desiatej radšej zatvárajú. „Kolega dostal pokutu za rušenie nočného pokoja,“ hovorí David, kým čapuje pivo. Nevie si predstaviť, ako by malo centrum za nových podmienok fungovať. „Mládež pobehujúca s fľaškami alkoholu dokáže narobiť riadny bordel, ale to nie je vec nočných prevádzok.“ K jednému zo stolov zasadne partia mladíkov z Česka.

„V Kolíne sa to mestu podarilo presadiť,“ hovorí Tomáš. „Napriek tomu, že v centre bývajú hlavne sociálne slabší, ktorí rozhodne ráno nevstávajú. Je úplne od veci, keď nás o desiatej vyháňajú z podnikov alebo ženú dovnútra.“ Veď na terasách obvykle nikto nevyvádza. A tým, ktorí sa za lacný peniaz predzásobia v nonstop obchodoch, je jedno, či je polnoc, alebo štyri ráno.

Povestné pivo: Podľa zahraničných turistov centrum mesta láka aj prijateľnými cenami.
Povestné pivo: Podľa zahraničných turistov centrum mesta láka aj prijateľnými cenami.
Foto: MICHAL SMRČOK

Foto: Michal Smrčok

Pražan Zdeněk si spomína, že predčasnú večierku chceli zaviesť aj ich poslanci. Neprešla. „Je pekné, keď v noci stretávate zamilované páriky, bežcov, výletníkov, keď sledujete ľudí na terasách, osvetlené podniky. V každom hlavnom meste by mal byť priestor, kde sa žije aj v noci.“ Bratislavu pokladajú za príjemnú a bezpečnú. Podotýkajú, že pocit istoty sa pre nich zvyšuje práve množstvom ľudí v uliciach. „Ak by sa podniky zatvárali o desiatej, asi by sme sem ani neprišli,“ dodávajú.

Šokovaní cudzinci

Pokračujeme v potulkách nočnou Bratislavou a oslovujeme našich i cudzincov. Trojica Rakúšanov z Linzu reaguje na iniciatívu staromestských poslancov zhrozene. „Čooo? O desiatej?“ Musíme chvíľu počkať, aby novú informáciu rozdýchali. Chvíľku polemizujú o tom, či by sa niečo také mohlo stať u nich. „Nie! To by nebolo normálne,“ smeje sa Jacquelin. Dodá, že do Bratislavy ich láka hlavne koncentrácia ľudí z najrôznejších krajín a je tu bohatá ponuka podnikov všemožných zameraní.

Jej kamarát Stefan zase hovorí o príjemnej pohode, ktorá v centre vládne. „Hlučnosť? Nemyslím, že je väčšia ako v iných veľkých mestách.“ Španielski a talianski medici, ktorí sú na ročnej stáži v Martine, sú tiež zaskočení. Bratislava im imponuje cenami aj dobrým pivom. Kedy si ho však dať, ak nie večer? „U nás zatvárajú zväčša o druhej,“ hovorí Matteo z mesta pri Miláne. Paloma z Malagy sa pridá s tým, že Španielsko je benevolentnejšie. „Mnoho zariadení, hlavne klubov, končí až o šiestej ráno.“ Pri jednom z podnikov stretávame dvojicu známych hercov.

Nočný život: Kaviarničky, puby a reštaurácie prispievajú k atmosfére pohody v uliciach Starého Mesta.
Nočný život: Kaviarničky, puby a reštaurácie prispievajú k atmosfére pohody v uliciach Starého Mesta.
Foto: MICHAL SMRČOK

Foto: Michal Smrčok

Nebránia sa krátkemu komentáru. „Kaviarne, bary či reštaurácie k centru neodmysliteľne patria. Sú dôležité pre turistický ruch aj atmosféru,“ hovorí Richard Stanke. „Ľudia, ktorí sa tu rozhodnú žiť, s tým musia rátať. Nerozumiem, prečo niekto prišiel s iniciatívou zatvárať o desiatej. Je podľa nich slabou pridanou hodnotou, že práve za touto atmosférou chodí do Bratislavy množstvo turistov?“ Tvrdí, že sa tu nestretol s výtržnosťami ani s nadmerným hlukom. Rovnako to vníma jeho kolega Alexander Bárta.

„Nemyslím si, že je to také drsné, a nedokážem si predstaviť, že by sa všetko zrazu zatvorilo a bolo by tu mŕtvo. Nočný život patrí ku koloritu každého mesta a mal by sa zachovať. Ide len o toleranciu a rozumnú hranicu.“

Nezáujem

Blíži sa polnoc, mierne sa ochladzuje, viacero terás balí, tie, čo zostávajú otvorené, sú poloprázdne. Hlavne mladšie ročníky mieria do tanečných klubov. Pred jednou z diskoték stretávame jej manažéra Ľuba Šišku. Situáciu vidí realisticky. Pravda totiž je, že po tom, čo Najvyšší súd zrušil osobitný prevádzkový čas v bratislavských podnikoch, oficiálne platí pre všetkých „zatváračka“ o desiatej.

„Ľudia si neuvedomujú, že pol roka všetci fungujú bez povolenia a nikto nemá platnú výnimku. Ak teda niekto nahlási rušenie nočného pokoja, príde mestská polícia a rozdáva pokuty. Tie môžu narásť na niekoľko tisíc. Práve preto sme na odhlučnenie klubu použili jedenásťtisíc ton špeciálnych tehál.“ Napriek tomu, že s ďalšími opatreniami by splnili podmienky, ktoré poslanci v neschválenom VZN navrhli, manažér si myslí, že touto cestou by sa metropola uberať nemala. „Treba prijať opatrenia, aby obyvatelia netrpeli hlukom, na druhej strane, centrum nie je Koliba. Kto chce ticho, môže ísť na dedinu, ale aj tam ho budú rušiť psy a kohúty.“ Myslí si, že skôr sa treba starať o poriadok v uliciach. Prijal by viac policajných hliadok, ktoré by namiesto pokutovania prevádzkarov strážili ľudí a pomáhali im.

Z turistickej pohody jemne ubúda. Koše sú preplnené a odpadky sa kopia aj okolo nich, z diaľky zaznieva opilecký spev, akýsi muž močí na stenu domu priamo na pešej zóne, zakopávame o rozbité kvetináče pohodené na dlažbe. Pri McDonald’s, na križovatke Rybárskej brány a Hviezdoslavovho námestia neveriacky hľadíme, ako skupina mužov vytrhne zo zeme kovový stĺp zabraňujúci vjazdu vozidiel a ťahá ho niekoľko metrov. Oproti nej prichádza policajt v uniforme a minie ju ledva o meter.

Keď sa pýtame, prečo nezasiahol, odpovie: „Čo s nimi, keď majú tri promile? Ja idem z ambasády a teraz mám prestávku...“ Nuž, za toto naozaj nemôžu prevádzkovatelia podnikov. V uliciach, zvlášť v historickej časti centra, by sa o poriadok mali starať predovšetkým policajti. Počas našej exkurzie sme však stretli len jediného. Aj ten mal, ako na potvoru, prestávku...

Ako situáciu vidia policajti?

Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (PZ) v Bratislave Lucia Mihalíková nesúhlasí s tým, že by boli strážcovia zákona v uliciach Starého Mesta málo aktívni. Vo svojej reakcii uvádza, že v historickej časti Bratislavy pravidelne hliadkujú členovia niekoľkých útvarov PZ a počas víkendov sa ich počty zvyšujú. Do jednotlivých lokalít hliadky zaraďujú na základe aktuálneho vývoja bezpečnostnej situácie, trestnej činnosti a predpokladov jej výskytu.

Zároveň uvádza konkrétne policajné zásahy v deň, keď sme mapovali situáciu v meste. Riešili sťažnosť cudzinca na taxikára, dopravné priestupky, bitku na Kollárovom námestí, zadržali dve osoby podozrivé z krádeže. „Do všetkých lokalít centra mesta je nasadený dostatočný počet hliadok Policajného zboru,“ uzatvára hovorkyňa a dodáva, že v prípade potreby tiež spolupracujú s mestskou políciou pri zabezpečovaní verejného poriadku.

K našim otázkam sa vyjadrila aj hovorkyňa Mestskej polície hlavného mesta SR Bratislavy Ľubomíra Miklovičová. „Na okrskovej stanici Staré Mesto pôsobí viac ako šesťdesiat policajtov. Od júla im pomáhajú aj príslušníci z iných staníc. V uliciach je teda denne niekoľko desiatok príslušníkov.“ Od začiatku roka do konca septembra riešili v Starom Meste takmer 22-tisíc udalostí a počas „nášho“ víkendu zasahovali pri desiatkach prípadov.

Medzi nimi boli porušenia VZN o čistote a poriadku, rušenie nočného pokoja, obťažovanie alebo nedodržiavanie prevádzkových hodín. Približne polovicu odhalili pešie hliadky a motohliadky, prípadne dispečing prostredníctvom kamerového systému. Na zvyšok upozornili občania.

„Odmietame tvrdenia, že sa zameriavame na vyberanie pokút,“ reaguje hovorkyňa MsP na výhrady našich respondentov. „Dôkazom je aj to, že približne 77 percent zistení súvisiacich s porušením VZN o pravidlách času predaja v obchode a času prevádzky služieb postupujeme na riešenie mestskej časti.“ Zároveň upozorňuje, že výnosy z pokút nie sú príjmom mestskej polície.