Nepodarok?: Nie! Funkčná, po domácky vyrobená zbraň, ktorá prestrelila smrekovú dosku. A zbraň sa dá urobiť aj z pera.

Zbrane ako z filmu: Zastreliť vás môže aj pero a vychádzková palica

Vražednú strelu nemusíte schytať len z revolvera či pušky. Poslúžia na to aj správne upravené palice, perá i sekery.

Na okraji Slovenskej Ľupče stojí nenápadná budova Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru (KEU PZ), kde balistickí odborníci skúmali viacero unikátnych zbraní. Tie najstaršie, vyše storočné, takmer umelecké diela, exempláre z vojnového obdobia, ale i najnovšie, vysokoúčinné revolvery či vražedné hračky.

Nemecká precíznosť nebodovala

Rukami expertov prešli historické bambitky, kuše, ktorých strely dokážu vyvinúť rýchlosť až sto metrov za sekundu, rôzne samopaly, guľomety, ostreľovacie pušky, „bavečky“, ktoré vôbec nevyzerali nebezpečne, ale tiež dokážu zabíjať, aj na kolene zhotovené zbrane, ktoré boli použité pri trestných činoch alebo slúžili na zastrašovanie obetí. „Mali sme tu dokonca pištole Mauser a Bergmann 1896, čo boli jedny z prvých samonabíjacích pištolí používaných aj v armádach,“ hovorí starší expert KEU PZ Mário Adamík.

Medzi exemplármi predloženými na skúmanie nemohol chýbať ruský samopal Špagin, ktorý bol toľkokrát zachytený na obrazoch s osloboditeľmi či vymodelovaný na pamätníkoch veľkej vlasteneckej vojny, ani nemecký MP40. „Špagin váži necelých päť kilogramov,“ hovorí expert. „Ak si k tomu prirátate zásobník na sedemdesiatjeden nábojov, vojaci a partizáni mali čo nosiť.“

Na druhej strane, tento ruský skvost mal proti svojmu nemeckému „oponentovi“ aj prednosti. Jeho strely boli účinnejšie a vďaka hrubému opracovaniu zvládal aj extrémne poveternostné podmienky. „V tuhých mrazoch bolo zaznamenaných množstvo prípadov, keď fašisti zahadzovali svoje MP40 a používali ukoristené sovietske samopaly,“ dozvedáme sa.

Špagin a MP40: Samopaly, ktoré v druhej svetovej vojne stáli proti sebe. Ruský výrobok, dole, bol účinnejší. Foto: Martin Domok

Každá je iná

Mário Adamík tvrdí, že človek, ktorý tu pracuje, musí mať k zbraniam vzťah. Sledovať najnovšie trendy v balistike, poznať špecifiká jednotlivých zbraní a streliva. Inak môže pri obhajovaní svojho posudku na súde nepríjemne pohorieť. Členov ich tímu prizývajú na miesta trestných činov a práve oni majú zistiť, či sa udalosť odohrala tak, ako ju opisujú svedkovia, páchatelia či preživšie obete. Skúmajú zasiahnuté predmety, nábojnice aj samotné strely. Vďaka tomu dokážu určiť, pod akým uhlom sa strieľalo, v akej polohe bola obeť, či skutočne išlo o nutnú obranu, alebo útok, o vraždu, samovraždu, náhodný výstrel, z polohy nábojníc a typu zbrane vydedukujú aj postavenie strelca.

Nevyhnutnou súčasťou ich práce je tiež určovanie konkrétnej zbrane, ktorá bola pri udalosti použitá. Každá je iná a na projektile zanechá špecifické stopy. Je to ako odtlačok prsta u človeka. „Strely a nábojnice získané zo všetkých zbraní, čo k nám prídu, sa porovnávajú so vzorkami v zbierke neobjasnených trestných činov,“ dodáva expert. Takto vedia odhaliť vražednú zbraň aj po mnohých rokoch.

Vynachádzavý pytliak a domáci terorista

Slovensko má svoje zvláštnosti. Na našom území, na rozdiel od západnej Európy, sa totiž nachádza množstvo po domácky upravených alebo vyrobených zbraní. Skutočným unikátom je sekera istého lesného robotníka, ktorý si po práci chodil pravidelne zapytliačiť. Zveri ubúdalo a policajti páchateľa nemohli vypátrať. Až si jeden vyšetrovateľ lepšie obzrel malú sekerku, ktorú muž používal, a v prednej časti našiel nenápadný naťahovací mechanizmus.

Následná expertíza odhalila, že vnútri drevorubačovho nástroja je zabudovaná malokalibrová športová pištoľ. Strelcovi stačilo odtiahnuť plechový kryt, nabiť zbraň a beztrestne loviť divinu. Ľudská vynachádzavosť a zvrátenosť nemajú hranice. Dokazuje to aj ďalší kúsok, ktorý pripomína skôr akýsi kovový nepodarok neurčitých tvarov. „Opäť sme zistili, že ide o funkčnú zbraň, z ktorej obvinený strieľal diabolky,“ hovorí Adamík. „Pri skúškach prestrelila 1,5-centimetrovú smrekovú dosku.“ Nepodarok zhabali mužovi, ktorý ho používal na týranie blízkej osoby.

Sekera: Táto v sebe ukrýva malokalibrovú športovú pištoľ. Foto: Martin Domok

Dokonale utajené

Keď sme už pri zvláštnostiach, nemožno vynechať vychádzkové palice, vyrábané pred viac ako storočím. Nosili ich hlavne ľudia obľubujúci prechádzky nočným mestom. Ulice totiž neboli osvetlené a boli rajom pre svorky túlavých psov. Strieľajúca palica sa na pohľad neodlišovala od obyčajnej. Po vybratí drevenej výplne alebo oceľového kordu zo spodnej časti sa však premenila na smrtiacu zbraň. Pochopiteľne, obeťami nebývali len zvery...

Ďalšou „hračkou“ je strieľajúce pero. Jedno z nich sa pred rokmi podpísalo pod smrť dievčaťa. Tínedžerka ho objavila v spálni rodinného domu. Netušila, o čo ide, a nie je jasné ani to, prečo bolo nabité. Pri manipulácii s ním zariadenie aktivovala a strela jej zasiahla pľúca a srdce. Tieto zbrane sa dnes už priemyselne nevyrábajú a pre tvar, ktorý skrýva ich skutočný účel, sú zakázané. Napriek tomu ich vyšetrovatelia neraz objavia vo výbave rôznych zločincov. Ako poslednú poistku.

Známy je prípad skupiny dôchodcov od Žarnovice, ktorá si na tieto „bavečky“ zriadila výrobňu aj skúšobnú strelnicu. Svoje produkty potom predávali na čiernom trhu. Do tejto kategórie možno zaradiť aj takzvané kabelkové zbrane. Veľkosť niektorých sa blíži rozmerom zapaľovača a boli určené pre dámy v ohrození. Tento typ bol v minulosti použitý aj na trestnú činnosť. Páchateľ sa ním pokúsil zastreliť istého mafiána. Hoci ho výstrely zasiahli do krku, zvládol autom uniknúť do bezpečia. Nuž, nie nadarmo sa im hovorí hrubokrkí. Svojmu osudu však neunikol. Nakoniec si ho projektil vraha predsa našiel.

Nová doba, nové zbrane

Pád železnej opony vyrobil na čelách kriminalistov mierne vrásky. Na naše územie totiž začali prenikať zbrane zo zahraničia, s ktorými mali dovtedy málo skúseností. Unikátom bola švédska Husqvarna M/07, svojho času veľmi dobrá a spoľahlivá pištoľ. V minulosti ňou zabili maďarského zubára, v hádke ho mal zlikvidovať občan bývalej Juhoslávie. Ako to už u nás býva, súd strelca prepustil na slobodu na kauciu milión korún a ani ho nevyhostili zo Slovenska. Vyslúžil si len štyri roky za bitku a nedovolené ozbrojovanie. Vyššiemu trestu nakoniec neunikol.

Po prepustení skončil zastrelený v kufri odstaveného Favorita vo Zvolene. Do expertízneho ústavu smerovali i povestné samopaly Agram 2000 vyrábané Chorvátmi podľa vzoru talianskej Beretty PM12 počas vojny za nezávislosť. Následne sa objavili na našom území, často vo výzbroji rôznych zločineckých skupín. „Na to, že ich Chorváti pre svoje oddiely vyrábali v núdzi, je to relatívne dobrá zbraň,“ hodnotí Agram expert.

Chceš zbraň? Kúp Magnum

Mário Adamík počas svojej deväťročnej kariéry experta na balistiku odskúšal množstvo zbraní. Popritom je aktívnym poľovníkom. Nedá nám teda nepoložiť mu ešte jednu otázku, hoci trochu mimo témy. Čím sa brániť proti medveďom?

„Na to sa ma pýta mnoho ľudí pri rôznych príležitostiach,“ usmieva sa. „Vždy radím nákup revolvera kalibru 357 Magnum. Je omnoho účinnejší ako napríklad deväťmilimetrový Luger. V jednom z amerických výskumov sa zistilo, že tí, ktorí sa ním bránili proti grizlymu na Aljaške, obyčajne uspeli.“

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].