Mama s otcom: „Sľúbili nám to a zrazu nič,“ nechápu manželia Zajíčkovci.

Združenie malo pomôcť chorému chlapčekovi, no peniaze si nechalo

Rodina zbierala dve percentá z dane pre chorého chlapca, no nakoniec nedostala ani cent. Združenie si peniaze nechalo.

Ak mám pravdu povedať, mne sa to zdá ponižujúce. Prosiť ľudí o peniaze, každého oslovovať. A keď povedia, nemôžem, - vzlykajúc nedopovie vetu Zdenka Janeková. Stará mama postihnutého Matúška už roky spolu so zvyškom rodiny žobronia od desiatok známych aj neznámych dve percentá z dane. Vyzbierané peniaze dovoľujú chlapcovi aspoň raz ročne absolvovať cvičenia v špičkovom rehabilitačnom centre. Práve tie, ako dúfajú rodičia, ho azda raz postavia na nohy. Tento rok sa však k chorému dieťaťu nedostal ani cent. Občianske združenie, na ktorého účet percentá z dane išli, totiž peniaze použilo na vlastnú réžiu.

Last minute

„V minulosti sme oslovovali zamestnávateľov, robila sa aj sponzorská zbierka, až potom nám napadli tie dve percentá, lebo to sú peniaze, ktoré nikoho nebolia,“ vysvetľuje Ján Janeka, strýko malého chlapca. Keďže o percentá z dane nemôžu žiadať fyzické osoby, našla sa iná cesta. Vedenie Asociácie organizácií zdravotne postihnutých občanov SR im navrhlo spôsob, akým môžu dane posielať na ich účet. „Obiehali sme ľudí, kolegov v práci, kdekoho. Ľudia nám dali potvrdenie od zamestnávateľa a ja som to posielal na daňový úrad. Združeniu sme potom zakaždým poslali informáciu, aká suma, z ktorého daňového úradu by im mala prísť. Niečo napríklad z Malaciek, niečo z Nových Zámkov. Podľa toho si to vedeli skontrolovať. Prvé peniaze sme takto dostali v roku 2010, potom v roku 2011 a teraz nič. Zrazu to už nejde. My však máme všetko, aj menné zoznamy,“ vraví strýko a vyťahuje štósy papierov.

„Najhoršie je, že nás nikto dopredu neupozornil. Pýtali sme sa ešte predtým, či to platí, a vraveli, že áno. To, že nič nedostaneme, sme zistili, až keď sa mala preplatiť faktúra,“ krčí plecami stará mama a ukazuje sumu. Oficiálna cena bez zľavy je 3 078 eur za dva týždne. V tom má Matúško Zajíček okrem špeciálneho cvičenia aj kyslíkovú terapiu, bahenné zábaly, akupunktúru či hodiny s logopedičkou, keďže v piatich rokoch nielen nechodí, ale stále ani nerozpráva. Medicínske centrum rodine vychádza v ústrety a na liečenie im dáva zľavu okolo 800 eur. To však znamená, že sú v poradovníku a na rad prídu, len keď sa náhodou počas roka uvoľní miesto. Do niekoľkých dní sa vtedy musia promptne dostaviť. Je to niečo ako last minute dovolenka.

Mama, baba

Chlapček sa narodil predčasne, no z pôrodnice ho prepustili ako zdravé dieťa. Prvé problémy sa ukázali, keď ani v piatich mesiacoch nedvíhal hlavičku. Neskôr prišla diagnóza - hypotonický syndróm, teda uvoľnené svalstvo. Dieťa zaostalo vo vývoji fyzicky aj mentálne. „Lekári mi k tomu po pôrode nevraveli nič. Len sestričky sa dohadovali, že placenta nie je v poriadku. Možno nebol dostatočne vyživovaný. Pravdepodobne je niečo aj s mozgom, ale presne nevieme. Doktorka nám nič konkrétne nepovedala. Ktovie, či sami vedia. Všetko chce vraj len čas. Stále dúfame, že to bude dobré,“ vyznáva sa mama Martina Zajíčková.

Hoci postojačky mu to ešte veľmi nejde, štvornožky opretý o zovreté pästičky chlapča lieta ako blesk. Raz sa štverá na mamu a už aj je v detskej izbe a naháňa autíčko. V spálni má svoju posteľ Matúško, jeho staršia sestra Miška aj mama s otcom. V trojizbovom byte v Nových Zámkoch býva s mladou rodinkou ešte aj chlapcova druhá stará mama. Zmestia sa akurát. Rám rodičovskej postele je však oblepený molitanom, pri nezbedných hrách neraz došlo k úrazu. Ako vraví Martina, hlavne Matúško je beťár. „Začal slabikovať. Povie mama, tata, no už mi povedal aj maminka. Hovorí baba, ale podarilo sa mu už aj babka,“ opisuje synove pokroky. „Ale rozumie všetko,“ pripomenie otec. A prognóza? „Každý povie ináč.“ Matúško napreduje, ale veľmi pomaly. Do šiestich rokov by mal začať rozprávať, ak to dovtedy nestihne, môže to byť veľký problém. „On tie liečenia potrebuje stále. Mal by to absolvovať každé tri mesiace, takto sme sa tam cez dve percentá mohli dostať raz do roka,“ prízvukuje Martina a jej muž hneď dodáva: „Sami si to nemôžeme dovoliť.“ On je živnostník v kovovýrobe, ona na predĺženej materskej.

Strýko a stará mama chorého Matúška zbieraniu dvoch percent venovali mesiace. Foto: Juraj Roščák

Zatiaľ v kočíku

Martina je vyučená krajčírka a rada by sa čím skôr vrátila do práce. Kým sa však chlapcov stav nezlepší, musí ostať doma. Matúško chodí denne na štyri hodiny do špeciálnej škôlky. „Celý deň by som to s ním už nezvládla. Stále na neho musím dávať pozor, aby si neublížil, aj variť je problém. Čo ak si otvorí balkón?“ vysvetľuje mama, kým synovi obúva ortopedické sandáliky, dôležité na spevnenie detskej nôžky. Ide sa na prechádzku. Sedemnásťkilového chlapca zatiaľ vozí v kočíku. Keď sa začne veľmi mrviť, opatrne mu pomôže vystúpiť. Matúško sa zaprie do kočíka a, čo to dá, uháňa dopredu. „Záťažový oblek, v ktorom cvičí na rehabilitáciách, je pospájaný pevnými gumičkami a drží ho vzpriamene. Našponuje mu nohy, aby nerobil veľké kroky. Lebo keď sa pokúša chodiť s našou pomocou, ide aj sedemmíľovými krokmi,“ vysvetľuje Martina. Chlapec je veľmi živý, komunikatívny, všade ho je plno. Útla žena ho len tak-tak udrží. „Ale toho na vás bude, keď začne behať,“ poznamenáme len mimochodom. „Bodaj by to už bolo,“ hlesne mama. Matúškov stav sa vždy po rehabilitáciách v špecializovanom medicínskom centre zásadne pohol vpred. „Začal sedieť, postupne štvornožkoval, po troške sa začala rozvíjať reč. Je samostatnejší, dokáže sa sám najesť, pije z pohára. A plienky! Konečne sme sa ich zbavili, to bola veľká vec.“

Na réžiu

Prečo teda tento rok vznikol s preplácaním faktúr problém? V Asociácii organizácií zdravotne postihnutých občanov SR (AOZPO) sa na jar menilo vedenie. Nová prezidentka Katarína Dekánková tvrdí, že o dohode medzi občianskym združením a Zajíčkovcami netušila. „Vyplynulo to až z postupného preberania rôznych problémov, ktoré tu boli. Ja som o tom nevedela, keď som do toho šla,“ vysvetľuje. Asociácia pomáha postihnutým občanom s doplatkami na zdravotnícke pomôcky. Hlavnou náplňou sú však sociálne a právnické poradenské služby. „Klientov máme denne. Tiež máme do dvesto žiadostí o finančnú pomoc z celého Slovenska,“ dodáva a ako dôkaz vyťahuje zo skríň hrubé fascikle. Združenie, ktoré funguje od roku 1993, však prišlo o hlavného sponzora a dostalo sa do veľkých finančných problémov.

„Základom je to, že keď človek dáva dve percentá dane, tak dáva na organizáciu. A organizácia má zo zákona a podľa stanov právo s tými peniazmi urobiť to, čo uzná za vhodné. Ja som nemala logicky inú možnosť, ako urobiť ten krok, ktorý som urobila. Bolo to nevyhnutné, inak by sme skončili. Teraz máme akú-takú nádej pokračovať,“ obhajuje svoje rozhodnutie ponechať si tento rok všetky prostriedky na vlastnú réžiu.

Pridáva sa aj bývalý prezident asociácie, za ktorého spolupráca bez problémov fungovala. „To, čo fungovalo tri roky, bolo najmä preto, že výpisy vždy prichádzali z jednotlivých daňových úradov a dalo sa aspoň teoreticky sledovať, koľko peňazí prišlo, ale dnes už to tak nie je. Dnes len daňový úrad pošle naraz celú sumu na účet a napíše, že z dvoch percent. To je všetko. Nebolo našou hlavnou činnosťou takto riešiť problémy ľudí. Mali sme dva alebo tri také prípady, no, bohužiaľ, tento rok je to takto,“ vysvetľuje Igor Kňazovický. A ako to, že rodine nedal nikto dopredu vedieť, že peniaze neuvidia? Bývalý šéf tvrdí, že v čase, keď sa podávali daňové priznania, práve z asociácie odchádzal a už to „bolo mimo mňa“. Nová prezidentka tam zas ešte nebola. Zajíčkovci sa tak údajne dostali do akéhosi hluchého obdobia.

Sklamaní

Asociácii prichádza podľa Dekánkovej v poslednom čase prostredníctvom dvoch percent dvetisíc až tritisíc eur ročne. Zajíčkovcom sa podľa ich záznamov tento rok podarilo vyzbierať vyše 2 500 eur, teda ešte viac, ako potrebovali na faktúru za rehabilitáciu. Podobne to bolo i po minulé roky. Dalo by sa povedať, že doslova vyžobrané peniaze pre chorého chlapca tak zachránili existenciu občianskeho združenia.

Rodina si uvedomuje, že ide o morálny problém, nie právny. Peniaze vymáhať nemôžu. Chlapec zatiaľ chodí každé štyri mesiace k neurologičke, užíva sirup na podporu mozgovej činnosti a to je v podstate celá liečba. Na svalstvo pomáha len cvičenie. „Samozrejme, že sme boli nahnevaní, rozčúlení. Kto by nebol? Rátali sme s tým, sľúbili nám to a zrazu nič z toho. Keby sme vedeli, že to takto dopadne, tak im peniaze nepošleme. Ešte máme nárok ísť do Kováčovej, to nám zaplatí poisťovňa, ale nedá sa to porovnať. Keďže by sa mal do šiestich rokoch naučiť rozprávať, tento vynechaný rok by bol obrovská škoda. Ak nám niekto nepomôže, nedostaneme sa tam,“ poťažkala si Martina Zajíčková. V čase našej uzávierky sme dostali informáciu, že sa na Zajíčkovcov obrátilo šťastie. Chýbajúce peniaze sa im napokon podarilo získať na charitatívnom koncerte a Matúško práve v týchto dňoch absolvuje vytúžené liečenie.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].