Na druhý raz: Zmluvu podpísali až po tom, čo povolali doktorov z armády a plánoval sa prevoz pacientov inam.

Žilinským lekárom aj po dohode hrozilo ministerstvo trestným oznámením

Minulý týždeň to v žilinskej nemocnici poriadne vrelo. Po dlhotrvajúcich naťahovačkách medzi lekármi a vedením zdravotníckej inštitúcie a prepustení osemnástich lekárov, ktorí odmietli akceptovať ozdravné kroky nového riaditeľa, sa ich kolegovia rozhodli prvý decembrový štvrtok zo solidarity nenastúpiť do služieb.

Reakcia vedenia nenechala na seba dlho čakať. Povolali doktorov z armády a celú vec sa rozhodla riešiť aj ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, ktorá prerušila svoj pracovný pobyt v Bruseli. Ani jej návrat a rokovania do skorých ranných hodín nepriniesli výsledok a odborári sa tesne pred podpisom zmluvy zháčili. Ďalší deň však už mali nôž na krku.

V prípade že sa nedohodnú, prevezú pacientov do iných nemocníc a zrušia štatút žilinskej nemocnice ako fakultnej a koncovej. Minister obrany Martin Glváč dokonca hovoril, že lekári možno spáchali organizovaný zločin.

Ministerka: Odborári sa s vedením dohodli, napriek tomu ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská zvažovala trestné oznámenie. Foto: Marián Kunc

Na nohách

Zdravotníci čakajúci na výsledky rokovaní postávali na prízemí polikliniky až do večera. Nevedeli, či sa vrchnosť dohodne, alebo im zrušia nemocnicu. Na naše otázky reagovali vyhýbavo. Riaditeľ im totiž prípisom prísne zakázal komunikovať s médiami. Takže sa báli, že vyjadrenie názoru by ich mohlo stáť miesto.

„Snažia sa to postaviť do roviny, že nám ide len o peniaze,“ hovorí jeden z nich. „Ale to nie je pravda. Sami sme súhlasili s tým, že sa nám platy znížia. Čo nám prekáža, je, že nám niekto direktívne núti štyristo hodín nadčasov, že sa tu rušia oddelenia bez finančného efektu a vôbec, spôsob, akým s nami vedenie začalo komunikovať!“

Lekári nesúhlasia ani s vyhláseniami, že deväťdesiat percent príjmov nemocnice ide na ich platy. Tvrdia, že sú to náklady na príjmy všetkých zamestnancov. A tie triapoltisícové má vraj len tunajšia šľachta. „Aj so službami zarobím dvetisíc v čistom,“ hovorí jeden z chirurgov. „Zdá sa vám to veľa?“

Napriek vyhláseniam o pripravených sanitkách, ktoré majú v noci prevážať pacientov do nemocníc, lekári len krútia hlavami. „Bola by to hlúposť, služby sú predsa zabezpečené,“ tvrdia. Novinári v piatok nesmeli hovoriť ani len s pacientmi. Nepustili ich k nim. Tí však zväčša aj tak nevedeli, čo sa vlastne deje.

Ušetria

O štyri poschodia vyššie zatiaľ v riaditeľskom sektore rokovali odborári, ministerka a vedenie nemocnice. Po predošlej noci, keď odborári zmluvu na poslednú chvíľu odmietli podpísať, sa očakával podobný výsledok. Viacerých preto prekvapilo, keď okolo siedmej večer zástupca odborov Peter Blaško vyhlásil, že lekári súhlasili so znížením platov. V záujme pacientov a zachovania tohto zdravotníckeho zariadenia ako fakultnej koncovej nemocnice.

Všetko sa teda vrátilo do starých koľají, lekári do služieb a kríza bola zažehnaná. Osemnásť vyhodených lekárov dostalo naspäť svoju prácu, zrušil sa zákaz plánovaných operácií. Vďaka ústupkom vraj nemocnica mesačne ušetrí až 75-tisíc eur. Lekárski odborári však už dlho poukazujú na to, že v systé-me zdravotníctva sa stráca oveľa viac peňazí. Napríklad v investičných aktivitách, kde sa veľmi často „obstaráva“ extrémne draho.

Lekári v neistote

Napriek dohode medzi odborármi a vedením sa zdá, že príbeh sa stále nekončí. Podľa informácie predsedu Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského hrozba trestného oznámenia zo strany ministerstva zdravotníctva nad žilinskými lekármi stále visí. Ministerstvo zdravotníctva totiž aj po dohode analyzovalo, či lekári nespáchali trestný čin.

„Skutočne nechápeme, prečo po uzatvorení dohody a nájdení kompromisu ministerstvo zdravotníctva kriminalizuje nevinných lekárov,“ uvádza vo svojom vyhlásení.

Visolajský zdôrazňuje, že ministerstvo zavádzalo tvrdením o výpovedi lekárov zo služieb. Ako tvrdí, tí iba písomne oznámili riaditeľovi nemocnice, že nemajú na pracovné pohotovosti s vedením nemocnice podpísanú žiadnu zmluvu a žiaden súhlas na pracovné pohotovosti mu nedali. Teda, vychádzajúc zo Zákonníka práce, nemali na základe čoho do služieb nastúpiť. „O tom stave bola ministerka informovaná už v lete tohto roku, čo aj sama priznala,“ uzatvoril v pondelok Visolajský.