Odmenený: Exšéf železničnej spoločnosti Pavel Kravec s peknými novými vláčikmi. Skutočnosť pre cestujúcich je však veľakrát oveľa prozaickejšia.

Zlaté padáky v štátnych podnikoch sú dlhodobým problémom

Nie právnik ani lekár, ale manažér štátneho podniku bude zrejme už čoskoro vysnívaným povolaním detí túžiacich po dobre zabezpečenom živote.

Človeku pracujúcemu za priemernú mzdu vyrážajú dych legálne zarobené peniaze končiacich šéfov štátnych firiem po každých parlamentných voľbách. Vláda Ivety Radičovej síce vyhlásila koniec zlatým padákom, no v mnohých prípadoch sa pekný zámer o hodný kus minul s praxou. Súčasní smerácki ministri sa však márne pohoršujú pred kamerami nad zlatými padákmi odchádzajúcich štátnych manažérov - ani ich nominanti po skončení prvej vlády Roberta Fica nekončili s prázdnymi vreckami.

Stotisíc sem, stotisíc tam

Zlatou baňou na odstupné sú podniky spadajúce pod ministerstvo dopravy. Nominanti bývalého šéfa rezortu Jána Figeľa v troch štátnych spoločnostiach si mali prísť spolu na neuveriteľných 1,5 milióna eur. Bývalá šéfka Slovenskej pošty Marcela Hrdá odišla po štrnástich mesiacoch s balíkom 178-tisíc eur. Samotné odstupné z toho predstavovalo 7 600 eur, čo je bežná čiastka aj v oveľa menších štátnych podnikoch. Zvyšok tvorí trinásť mesačných platov za konkurenčnú doložku, podľa ktorej sa rok nemôže zamestnať v žiadnej firme na poštovom trhu, no najmä odmena 140-tisíc za hospodársky výsledok. Dodnes pritom nie je jasné, či tento výsledok nevylepšilo iba rozpustenie štvormiliónovej rezervy z minulosti, určenej na medzičasom vyhratý súdny spor.

Hrdá pritom rozhodne nie je na tieto peniaze z vrecák daňových poplatníkov odkázaná - podľa majetkového priznania za rok 2011 okrem 25 347 eur z výkonu verejnej funkcie zarobila neuveriteľných 642 199 eur. Ďalším manažérom štedro odmeneným za odchod z funkcie je bývalý šéf stratovej Železničnej spoločnosti Slovensko (ŽSSK) Pavel Kravec s odstupným 170-tisíc eur. Člen predstavenstva tej istej firmy Pavol Tarcala sa porúčal so sumou 107-tisíc eur.

Po zemetrasení, ktoré tieto horibilné sumy vyvolali v ich rodnom KDH, sa obaja rozhodli z hnutia vystúpiť a peniaze vrátiť, čo však nie je také jednoduché, keďže za nich už zamestnávateľ zaplatil dane a od vody. Zoznam štedro odmenených manažérov dopĺňa ďalší podpredseda predstavenstva ŽSSK Jaroslav Paulický s odstupným 135-tisíc eur a bývalý šéf nákladného dopravcu Cargo Pavol Ďuriník, ktorý si prilepšil o 96-tisíc eur. Hoci sa nový minister dopravy Ján Počiatek verejne pohoršuje nad Figeľovým hospodárením, mal by sa porozprávať aj so svojím straníckym kolegom Ľubomírom Vážnym, ktorý bol ministrom dopravy pred Figeľom. Sumy vyplatené jeho nominantom totiž v ničom nezaostávajú za tými Figeľovými. Bývalý predseda predstavenstva a riaditeľ Carga Matej Augustín dostal na cestu 154-tisíc eur, podpredseda predstavenstva Jozef Pavúk odišiel so 130 tisícmi.

Poštárka: Bývalej šéfke pošty Marcele Hrdej určili odstupné vo výške 178-tisíc eur za štrnásť mesiacov práce.Foto: TASR

Okolo 110-tisíc eur mal dostať ďalší manažér Carga Ján Šimčo. Exriaditeľ ŽSSK Milan Chúpek sa musel „uskromniť“ so sumou 54-tisíc eur. A aby bol výpočet železničných firiem úplný, riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Štefan Hlinka si odniesol takmer 28-tisíc eur plus odmenu takmer 13 500 eur. Aj o bývalých riaditeľov Slovenskej pošty sa postarali daňoví poplatníci. Ján Ptačin, ktorý bol vymenovaný ešte za Dzurindovho ministra Pavla Prokopoviča, dostal odstupné 132-tisíc eur, hoci iba presedlal z miesta predsedu na podpredsedu predstavenstva. Jeho nástupca Libor Chrást mal odstupné nastavené ako sedemnásobok odmeny predsedu predstavenstva, čo v jeho prípade znamenalo 21-tisíc eur.

Politicky sa zlaté padáky zosypali najmä na Figeľovu hlavu. Ten sa bráni tvrdením, že nominanti Ficovej vlády dostali odstupné bez ohľadu na hospodárske výsledky, hoci najmä Cargo odovzdali takmer zruinované. „Naši nominanti dosiahli vynikajúce manažérske výsledky. Cargo zlepšilo hospodárenie už za prvý rok nášho pôsobenia o 120 miliónov eur. Žiaľ, nominanti v železničných firmách si sami schválili v predstavenstve manažérske zmluvy, ktoré im zabezpečili takéto odstupné, a nemuseli o tom informovať ministerstvo ako akcionára. Považujeme to za neospravedlniteľné,“ povedal nám Figeľov poradca Martin Krajčovič.

Dojné kravy

Podnik, ktorý sa v posledných rokoch najviac „preslávil“ zlatými padákmi, je nepochybne košická tepláreň TEKO. Tento rok sa zo závratného odstupného môže tešiť napríklad riaditeľ pre informatiku a ľudské zdroje Viliam Beňo, opäť nominant KDH. Mal by dostať až 120-tisíc eur, hoci svoj post zastával len devätnásť mesiacov. Medzičasom sa už stihol vyjadriť, že celú čiastku nechce, považuje ju za neprimeranú a požaduje bežné trojmesačné odstupné. Nárok na odstupné vo výške 40-tisíc eur má aj bývalý šéf teplárne Miroslav Nosál, ktorého do funkcie vyslala SaS. Manažéri tohto košického zlatého teľaťa za vlády Ivety Radičovej si mali napriek krátkemu času strávenému na čele podniku odniesť desaťtisíce eur - finančný riaditeľ Martin Borovský za SaS po štyroch mesiacoch 50-tisíc, Ivan Zich za SaS po štyroch mesiacoch 90-tisíc a Ján Podhorský za SDKÚ 90-tisíc eur za štyridsať dní práce!

Ešte pred nimi sa z odstupného 38-tisíc tešil nominant Smeru a dnes opäť šéf teplárne Ladislav Koch. Odmeňovalo sa aj v rezorte pôdohospodárstva. Bývalý šéf Lesov SR Igor Viszlai dostal v roku 2010 ročnú odmenu z podielu na zisku takmer 9-tisíc eur a v roku 2011 až 44-tisíc eur. Čiastky boli určené vo výške 0,3 percenta zo zisku po zdanení. Bývalý minister pôdohospodárstva Zsolt Simon si za odmenami stojí, aj keď priznáva, že by mali mať stanovenú hornú hranicu. Za Viszlaia však podľa neho hovoria jasné hospodárske výsledky, aké jeho predchodcovia nemali. Práve preto mal tento manažér zinkasovať odmenu, na odstupné totiž Viszlai ani jeho predchodcovia nemali na základe svojich zmlúv nárok.

Ministerstvo hospodárstva kontroluje viaceré štátne podniky, konkrétne sumy odstupného však zatiaľ nezarezonovali. Exminister Juraj Miškov nám povedal, že pri preberaní rezortu po prvej Ficovej vláde dosahovali zlaté padáky enormné sumy.

Ján Počiatek a Tomáš Malatinský: Prvého pohoršujú zlaté padáky, druhý tvrdí, že odstupné vo výške dvanástich mesačných platov je v poriadku.Foto: Sita

„Bežné boli 24-násobky mesačného platu,“ tvrdí Miškov. Vo viacerých prípadoch vraj preto znižovali odstupné na bežné trojmesačné. Pracovníci súčasného šéfa ministerstva Tomáša Malatinského zatiaľ neobjavili zmluvy, ktoré by naznačovali vyplácanie zlatých padákov.

„V spoločnostiach, ktoré patria do pôsobnosti ministerstva hospodárstva, zatiaľ nebolo vyplatené neprimerané odchodné ani odmeny,“ povedal nám hovorca ministra Stanislav Jurikovič. Zatiaľ však neprebehli výmeny na všetkých postoch, a preto konkrétnejšie informácie rezort poskytne o niekoľko týždňov, ak, samozrejme, nebudú spadať pod ochranu osobných údajov. Mimochodom, bol to práve Malatinský, kto vyhlásil, že za primerané považuje manažérske odstupné od troch do dvanástich mesačných platov. Napokon, boli aj prípady, keď manažér napriek výborným výsledkom odmenu nedostal. Riaditeľ Sociálnej poisťovne nominant SaS Ľuboš Lopatka sa vzdal navrhovanej odmeny vo výške 55-tisíc eur po nátlaku zo strany opozície aj vtedajšej premiérky Radičovej. Pod Lopatkovým vedením poisťovňa ušetrila 163 miliónov eur.

Chýbajú pravidlá

Gabriel Šípoš z Transparency International Slovensko je presvedčený, že spôsob odmeňovania a výška odstupného by mali mať jasne stanovené pravidlá, ktoré by poznala aj verejnosť. „Prvou vecou je transparentnosť. Navrhoval by som, nech sú manažérske zmluvy stopercentných štátnych firiem všetky povinne zverejňované, tak ako zmluvy a faktúry na internete. Zo zmlúv by sme videli nielen výšku platov a možných odmien, ale aj aké odstupné je zazmluvnené,“ hovorí Šípoš. Dôležité by pritom bolo, že tieto informácie by sa mohol dozvedieť každý prostredníctvom internetu už pri nástupe manažéra, nie dávno po tom, čo skončil a dostal aj peniaze. Už dnes sa však stáva, že k niektorým informáciám o výške odstupného majú problém dostať sa aj ľudia z ministerstiev, pod ktoré podnik patrí. Odvolávajú sa totiž na ochranu osobných údajov. „Viacerí štátni úradníci už sú verejní funkcionári a tí musia tak či tak zverejňovať svoje príjmy aj majetok každý rok.

Bol by som za to, aby tak robili úplne všetci. Vo vyspelých krajinách je bežné, že tieto údaje sú uvedené vo výročných správach firiem,“ tvrdí Šípoš. Druhou vecou sú limity odstupného. „Viaceré európske štáty majú limity pre štátne firmy zvyčajne od šiestich do dvanástich mesačných platov.

Odporúčal by som ich aj u nás. Konkrétna výška by mohla závisieť od dôležitosti firmy pre štát, dĺžky pôsobenia manažéra či výsledkov hospodárenia firmy,“ dodáva šéf TIS. Na Slovensku majú niektorí manažéri popri niekoľkomesačnom odstupnom nárok aj na odmenu zo zisku podniku podľa dohodnutého percenta. Práve tak sa veľakrát stalo, že niekto, kto bol vo funkcii len niekoľko mesiacov, odchádzal s desaťtisícmi eur bez ohľadu na jeho prínos pre podnik.

Padáky a padáčiky

Štátny podnikNominanti Radičovej vládyNominanti prvej Ficovej vládyCargoPavol Ďuriník, 96-tisíc eurMatej Augustín, 154-tisíc eurŽSSKPavel Kravec, 170-tisíc eurMilan Chúpek, 54-tisíc eurSlovenská poštaMarcela Hrdá, 178-tisíc eurLibor Chrást, odhadom okolo 21-tisíc eurVodohospodársky podnikDaniel Kvocer, 24-tisíc eurŠtefan Borušovič, 10-tisíc eur (s odmenou za 2011)Vodohospodárska výstavbaLadislav Gáll, bez odstupnéhoMarián Hvizdoš, 8-tisíc eurFond národného majetkuAnna Bubeníková, 14-tisíc eurPavol Krištof, 21-tisíc eur

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].