Iveta Radičová na výstave súťažila so svojím psom Oskarom, ktorého má z útulku.

Zlý vtip? Radičová na akcii pod logom extrémistov

Expremiérku Ivetu Radičovú takmer ranila mŕtvica, keď sa dozvedela, že vystupovala pod logom Slovenskej pospolitosti.

Slovenskú pospolitosť, ktorá príliš neobľubuje miešanie rás, by na výstave psích orechov čakal málokto. Ale stalo sa uplynulý víkend v Zlatých Moravciach. Extrémistickému občianskemu združeniu, ktoré pre podnecovanie nenávisti a neznášanlivosti z národnostných, rasových, náboženských a politických dôvodov takmer zakázali, sa podaril husársky výkon. Infiltrovať sa do nevinnej charitatívnej akcie s Adelou Banášovou, Janou Hospodárovou a Ivetou Radičovou! Známe milovníčky zvierat však boli na medzinárodnej výstave orieškov a čistokrvných plemien bez papierov také zaneprázdnené obdivom štvornohých miláčikov, že to vôbec nepostrehli.

Milujú zvieratá

Na zlatomoravskom štadióne sa diali veci. Desiatky psičkárov tam pricestovali so svojimi orechmi, ktorých chceli ukázať v plnej paráde. Medzi nimi sa akoby nič celé hodiny pohyboval tmavý muž v tričku s nápisom Na stráž. Išlo o najvýznamnejšieho človeka v hierarchii Slovenskej pospolitosti Jakuba Škrabáka. V marci sa snažil dostať do slovenského parlamentu na kandidátke Kotlebovej strany Naše Slovensko a len pred mesiacom ho zvolili za nového vodcu, aby priniesol „svieži vietor do plachiet Slovenskej pospolitosti“. „Škrabák má nemalé skúsenosti s čítaním prejavov na verejnosti. Pred dvoma rokmi bol po prednese jedného z nich dokonca trestne stíhaný za verejné prejavovanie sympatií k fašizmu,“ písala o ňom už v roku 2010 antifa.cz.

Na výstave psov však mladý muž okrem garderóby nebudil žiaden rozruch a len spokojne sledoval, ako pod hlavičkou pospolitosti, umiestnenej na hlavnom pódiu, šteboce Jana Hospodárová do mikrofónu, že oriešky sú inteligentnejšie než čistokrvné plemená. Adela Banášová zas so svojou Mini súťažila v kategórii sučiek a expremiérka Iveta Radičová s Oskarom v kategórii psov. Obe skončili druhé. Na akcii sa vyzbieralo vyše 2 500 eur pre potreby psieho útulku v Zlatých Moravciach. Logo Slovenskej pospolitosti tu nebolo omylom, na bohumilú vec prispela 100 eurami. Keď sme sa vodcu Škrabáka spýtali, z akého dôvodu si vybrali práve túto charitu, pobúrili sme ho. „Zaujímalo by ma, či takéto otázky kladiete všetkým sponzorom,“ napísal nám a zdôraznil, že Slovenská pospolitosť je postavená najmä na solidarite s trpiacimi a má rada zvieratá. „Veľa našich členov podporuje psie útulky súkromne, nevedieme si evidenciu. K útulku v Zlatých Moravciach sme sa dostali tak, že nás naši sympatizanti a priatelia upozornili na podujatie Orech cup 2012, preštudovali sme si, o čo presne ide, a vyzbierali sme peniaze od našich členov, aby sme tým mohli útulok podporiť,“ doplnil a odporučil nám energiu „míňať na podporu takýchto podujatí miesto toho, aby sme organizovali honbu na čarodejnice“.

Pod znakom Slovenskej pospolitosti: Iveta Radičová, druhá zľava, na výstave súťažila so svojím psom Oskarom, ktorého má z útulku. Jana Hospodárová akciu, ako vraví, spolumoderovala. Foto: Martin Chovanec

Nič netušili

Adela Banášová sa o zastúpení radikálov dozvedela až od nás. „Určite by som tam nešla, keby som vedela, že je tam akýkoľvek politický background. Myslím, že každý, čo niečo organizuje, by mal svojich hostí informovať o mimokomerčných partneroch,“ vyjadrila sa jednoznačne. „No škoda, lebo to bola milá akcia. Myslím si, že mohla byť rovna-ko milá aj bez tých sto eur. Už aby naozaj ľudia aj pri orechoch riešili politiku a ešte takúto pomerne vyhrotenú, to sa mi zdá čudné.“

Zaskočená zostala aj Jana Hospodárová. „Nechcem povedať, že mi je jedno, odkiaľ sú peniaze použité na dobrú vec. Netušila som o tom a neviem, čo už takto spätne na to môžem povedať,“ reagovala a pripomenula nám, že akciu nemoderovala, len spolumoderovala. Zato Ivetu Radičovú takmer ranila mŕtvica, keď sme jej oznámili, pod akým logom strávila sobotné poludnie. „Zdá sa mi to neuveriteľné a nechápem to,“ povedala rázne a dištancovala sa od extrémistov s tým, že nemala šancu dopredu zistiť, do čoho ide. Organizátori ju oslovili práve preto, že aj ona vlastní psa z útulku. Na oficiálnej pozvánke, ba ani na internetovej stránke psej výstavy logo Slovenskej pospolitosti nefigurovalo. Na mieste si nič podozrivé nevšimla. „Ani mi to nenapadlo! Keď ma pozývali na akciu, bolo pre mňa dôležité, že tútorom je Adela Banášová a bude to spolumoderovať s Jankou Hospodárovou. Viem, že obe robia pre útulky maximum.“

Ako sa to mohlo stať?

Na dobročinnom projekte Orech Cup 2012 pracovalo viacero dobrovoľníkov bez nároku na honorár. Ukázalo sa však, že podaktorým psičkárom zaberá práca s opustenými psami toľko času, že zrejme nestíhajú sledovať celospoločenské dianie. Bez mihnutia oka vzali príspevok aj od Slovenskej pospolitosti a čudovali sa, že sa tomu čudujeme. „Prispela sto eurami, veľa ľudí, aj veľkí podnikatelia, dávalo oveľa menej peňazí. Čiže my si to veľmi vážime. Nemali sme prečo odmietnuť, lebo každá koruna je dobrá. Vôbec sme to neriešili,“ povedala nám za organizátorov Katarína Rumanková. Priznala tiež, že nepovažovali za nutné prominentných hostí, ani Ivetu Radičovú, o zložení sponzorov dopredu informovať. „Nie, načo by jej to bolo. Dôležité bolo, že pre psov sa vyzbieralo toľko peňazí, koľko sa vyzbieralo, a politické ‚miešanice‘ sa vôbec nerozoberali.“

Slová, nad ktorými sa dá len trpko pousmiať, najvážnejšie, samozrejme, zobrala bývalá premiérka. „To mi vyráža dych dvakrát. Mrzí ma, že dobrá akcia takto dopadla. To je neuveriteľné. Ešte v sobotu som sa z toho tešila. Ja už nikam nepôjdem. To je neuveriteľné,“ opakovala zúfalým hlasom. „Vážne mám slzy na krajíčku, veľmi som z toho nešťastná. Lebo tam bola kopa dobrých ľudí, ktorí pozachraňovali psíkov,“ upozornila nás. Irena Bihariová z organizácie Ľudia proti rasizmu však celú vec nevidí tak čierno a všetkých tých, ktorí nešťastne spojili svoje meno s ultrapravicovým zoskupením, ospravedlňuje. „Keď o tom nevedeli, vinu, samozrejme, cítiť nemusia. Na druhej strane tu je riziko, že Slovenská pospolitosť bude takto z akcií odháňať slušných ľudí,“ naznačila ďalší vývoj. Nič nie je nemožné, lebo, ako „vodca“ Jakub Škrabák prisľúbil, s charitou Slovenská pospolitosť nekončí a rovnakú akciu chce sponzorovať aj na budúci rok. „A nezáleží nám na tom, či budeme spomenutí medzi sponzormi, alebo nie. Toto podujatie sme podporili nezištne, aby sme podporili správnu vec, pretože pociťujeme lásku k psom, zvieratám a prírode všeobecne.“

Snažia sa zbaviť nálepky

O pohnútkach Slovenskej pospolitosti sme sa zhovárali s Irenou Bihariovou z mimovládnej organizácie Ľudia proti rasizmu.

Slovenská pospolitosť prispela na dobročinnú výstavu psov. O čo jej šlo? Už nejaký čas sa veľmi snažia zbaviť nálepky krajnej pravice a neonacizmu. Hrať sa na záujem o spoločenské dianie a zviditeľniť sa na akciách, na ktoré chodí bežný mainstream - normálni, politicky nevyhranení ľudia. Už to nie je ako v divokých deväťdesiatych rokoch, keď mali uzavreté prostredie. Hoci to funguje dodnes, majú uzavreté enklávy v podnikoch, posilňovniach, na cvičiskách bojových športov.

Nie je rafinovanejšie a nebezpečnejšie ukazovať sa na takýchto fórach? Jasné, takto sa im oveľa ľahšie získava priazeň verejnosti. Kedysi sa štátne autority vyjadrovali o Kotlebovi ako o polobláznovi v uniforme. Dnes to už nie je predstaviteľ extrémnej pravice, ale pán Kotleba. Celkom úspešne sa im darí hrať to práve na angažovanosť v celospoločenských témach. Keby sme si však rozmenili na drobné všetkých tých ľudí, ktorí za tým chlapcom stoja, vždy je tam etnický, rasový, náboženský prvok.

Ako je možné, že ľudia, ktorí propagujú čistú rasu, zrazu podporujú orechy? Nešli proti svojmu presvedčeniu? To je skôr taká recesia. Naozaj dnes vo svojej rétorike nepoužívajú typické rasové kategórie a už dávno nehovoria o árijcoch. Toto je príklad toho, že chcú mať alibi. Veď my podporujeme orechy, ako by sme my mohli byť rasisti. Ale sám osebe to nie je dôkaz. Treba si všimnúť ľudí, ktorí za tým stoja, ich pozadie a agendu, ktorú tlmočia.

Angažovali sa aj v iných, rovnako nevinných súvislostiach? O aktivitách so psičkármi počujem prvý raz, ale nové cestičky si hľadali na výletoch do hôr s mládežou, kde to hrali na zdravý patriotizmus. Boli to výlety na Kriváň a hlavne športové aktivity s mladými. Pospolitosť je pritom formálne povolené občianske združenie… Áno, z právneho hľadiska tam nie je nič zlé.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].