Na súde: Róbert Okoličány spustil na fotografa spŕšku vulgarizmov.

Zmizne za hranice? Údajného bosa Okoličányho čaká rozhodovanie o doživotí. Napriek tomu môže slobodne cestovať

Muž, ktorý bol svojho času považovaný za bosa východného Slovenska, je zatiaľ neprávoplatne odsúdený na doživotie pre vraždy. Sudca Okresného súdu Košice I. mu aj napriek tomu zrušil zákaz vycestovať z krajiny.

Zarážajúce rozhodnutie

Okoličányho pritom tento rok v auguste odsúdili na doživotie. Špecializovaný trestný súd v tejto kauze udelil až tri doživotné tresty. Odpykať si ich majú Róbert Okoličány, Róbert Nigut a Jaroslav Potuček.

Na súde: Róbert Okličány a Róbert Nigut sú dnes zatiaľ neprávoplatne odsúdení na doživotie. Pôjde Okiho syn Filip v jeho šľapajách?
Na súde: Róbert Okličány a Róbert Nigut sú dnes zatiaľ neprávoplatne odsúdení na doživotie. Pôjde Okiho syn Filip v jeho šľapajách?
TASR

V putách: Róbert Okoličány a Róbert Nigut sú neprávoplatne odsúdení na doživotie. Napriek tomu si užívajú slobodu. Foto: TASR

Ďalší člen skupiny Jozef Leško dostal úhrnný trest vo výške 25 rokov a zvyšných 12 obžalovaných tresty v rozmedzí od 12,5 roka do 3,5 roka. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný. Obžalovaní sa totiž proti verdiktu odvolali a tak sa čaká na posúdenie rozsudku Najvyšším súdom.

V prípade, že by rozsudok potvrdil, Okoličány a ďalší obžalovaní by už nemali možnosť verdikt zvrátiť.

>>Náhoda? Aj v roku 2013 sa chybou súdou dostali na slobodu veľké ryby

Aj preto je rozhodnutie o zrušení zákazu vycestovať z krajiny pre mnohých zarážajúce. Viackrát sa stalo, že takto pred spravodlivosťou ušli obžalovaní. Napríklad Karol Mello, ktorý si užíva karibské slnko v stredoamerickom Belize, alebo Róber Nigut z Okoličányho gangu, ktorý je tiež na úteku.

Zrušené doživotie

Okoličány si už v minulosti podobný verdikt s doživotným trestom vypočul. Bolo to vo februári 2009. Išlo o doteraz najväčší proces, čo sa týka počtu svedkov, aký Špecializovaný súd a neskôr Špecializovaný trestný súd riešil. V procese s Okoličánym a jeho skupinou vypovedalo takmer 200 svedkov. O rok neskôr nastal pre mnohých obrovský šok.

>>Fraška číslo 127! S gangom okoličányovcov si súd nevie dať rady

Senát Najvyššieho súdu zrušil na neverejnom zasadnutí doživotný rozsudok Okoličánymu aj tresty viacerým jeho spoluobžalovaným, ktorých odsúdil bývalý Špeciálny súd. Trestná vec okoličányovcov bola vrátená Špecializovanému trestnému súdu v Pezinku na nové prerokovanie a rozhodnutie.

Zvolali aj mimoriadnu schôdzu parlamentu

Okoličányho sa však snažili udržať za mrežami zubami nechtami. Pre možnosť, že by sa mohol dostať po uplynutí väzby na slobodu, parlament zvolal dokonca mimoriadnu schodu a schválil novelu Trestného poriadku. Vyplývalo z nej, že u páchateľov mimoriadne závažných zločinov, za ktoré možno uložiť trest odňatia slobody na 25 rokov alebo na doživotie, možno predĺžiť maximálnu lehotu väzby o jeden rok, teda až na päť rokov.

>>Obávaní Okoličányovci sú von z basy. Svedkovia sa boja o život

Ani to však nepomohlo. Odročovaním súdnych pojednávaní pre rôzne dôvody smeroval Okoličány predsa len na slobodu. „Sudca prepustil obžalovaného na slobodu, nakoľko v utorok 10. júla 2012 uplynula maximálna lehota trvania väzby, čo bolo v tomto prípade päť rokov,“ povedala hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková.

>>Košická "bejbymafia": V šľapajách Okoličányho pokračuje jeho synáčik

Pokojne si cestuje

Odvtedy je Okoličány s malými prestávkami na slobode a cestuje po svete. Týždenníku PLUS 7 DNÍ sa napríklad priznal, že bol na svetovom šampionáte hokejistov do 21 rokov. V slovenskej hokejovej reprezentácii bol totiž brankárom jeho mladší syn David.

So synom Davidom: Mladší syn Okoličányho získal na svetovom šampionáte vo hokeji do 21 rokov pre Slovensko bronz.
So synom Davidom: Mladší syn Okoličányho získal na svetovom šampionáte vo hokeji do 21 rokov pre Slovensko bronz.
Emil Vaško

So synom Davidom: Mladší syn Okoličányiho získal na svetovom šampionáte v hokeji do 21 rokov pre Slovensko bronz. Foto: Emil Vaško

Čo kladú za vinu Róbertovi Okoličánymu?

Okrem toho, že je obžalovaný ako šéf zločineckej skupiny, ktorá má na krku celkom až devätnásť trestných činov medzi, ktorými nechýbajú vraždy, vydieranie či únosy je samotný Okoličány ako vykonávateľ obžalovaný zo siedmich skutkov.

1. V priebehu roku 2000 Róbert Okoličány spolu s Robertom Nigutom podľa obžaloby postupne vytvárali štruktúru zločineckej skupiny pôsobiacu v meste Košice a jej okolí

2. Róbert Okoličány podľa obžaloby v roku 2001 v obci Veľka Bara v rodinnom dome za prítomnosti ďalších osôb zastrelil Jozefa Ferenca, ktorého potom zakopali pri obci Malá Tŕňa.

3. Róbert Okoličány a Róbert Nigut podľa obžaloby prikázali Jaroslavovi P., aby usmrtil Rudolfa Slicha. Jaroslav P. potom ako sa k nemu Slich priblížil v aute, začal strieľať zo samopalu. Slich však útok prežil a z miesta ušiel

4. Róbert Okoličány podľa obžaloby v roku 2004 vydal pokyn Robertovi Nigutovi, aby zabezpečil opätovné vyplácanie peňazí majiteľmi hracích automatov, ktorí prestali Okoličánymu platiť. Na základe toho mal Nigut zorganizovať skupinu osob, ktorá sa presunula do herní. Tam sekerami a basebalovými palicami rozbili automaty a pod hrozbou použitia zbraní prinútili personál ľahnúť na zem.

5. Róbert Okoličány podľa obžaloby v roku 2004 naviedol Róberta Niguta, aby zorganizoval útok na Kamila H. Róbert Nigut s ostatnými osobami potom prišli do obchodného centra Erika v Košiciach s kuklami na hlavách a ozbrojení, vošli do herne a fyzicky napadli Kamila H. a spôsobili mu zranenie s dobou liečenia viac ako 2 mesiace.

6. Róbert Okoličány podľa obžaloby v roku 2001 vydal pokyn Jaroslavovi P. a Robertovi G., aby usmrtili Mareka Adama. Na jeho pokyn potom obaja prišli pred bar Twister v Moldave nad Bodvou, kde Jaroslav P. Mareka Adama zastrelil.

Čítajte viac:

>>Tajomstvo bronzového hokejistu! Otec je považovaný za bosa podsvetia

>>Muž obžalovaný z viacerých vrážd sa pohybuje medzi ľuďmi

>>U Okiho

>>Úsmev a zdesenie

>>Chorľavý

>>Slušní chlapci

Viac sa dočítate v najnovšom čísle týždenníka PLUS 7 DNÍ