Vpravo zosnulý oceliarsky magnát Alexander Rezeš a vľavo jeho dcéra Eva Varholíková-Rezešová.

Zničili Varholíkovú otcove peniaze?

Eva VarholíkováRezešová spôsobila tragickú nehodu po návšteve exmilenca. Čo sa tam stalo?

Zapĺňa titulky zahraničných a slovenských médií. Všetci polemizujú o jej čine. Nechcená popularita zasiahla Evu VarholíkovúRezešovú, dcéru nebohého exministra dopravy a jedného z najznámejších privatizérov Alexandra Rezeša.

Varholíková uháňala rýchlosťou dvesto kilometrov za hodinu. Foto: ZSARU MAGAZIN

Okolnosti, ktoré sprevádzajú nehodu na maďarskej diaľnici M3, ľudí desia. Nečudo. Luxusný tmavý tereniak BMW X5, ktorý šoférovala, sa po diaľnici rútil vyše dvestokilometrovou rýchlosťou, keď zozadu vpálil do Fiatu idúceho pred ním. Auto narazilo do zvodidiel a vzbĺklo. Zaživa v ňom zhoreli traja ľudia, štvrtá obeť podľahla ťažkým popáleninám o dva dni v nemocnici. Po nehode sa v aute slovenskej vodičky našla fľaša vodky a policajti jej v krvi namerali 1,5 promile alkoholu. Neskôr zistili dokonca aj stopy po opiátoch. Tieto informácie zmrazili aj posledné ná znaky súcitu s vodičkou bavoráka. Košická smotánka i kamaráti Rezešovcov sa k celej tragédii odmietajú vyjadrovať. Od známej ženy dávajú ruky preč. Nehodu nechceli komentovať ani Mojsejovci, ktorým bola Varholíková svedčiť na svadbe. Dokonca ani Braňo neprezradil, ako on vníma, keď si niekto sadne za volant pod vplyvom alkoholu.

Varholíková, úplne vľavo, bola svedčiť Mojsejovcom na svadbe. Nora sa k nej už nehlási. Foto: Archív

V cele

Hneď po nehode ostala Eva Varholíková v rukách maďarskej polície. Sudkyňa nemala zľutovanie a nebrala do úvahy žiadosti jej právnikov. Maďarský obhajca sa pokúšal dostať Varholíkovú von na kauciu, ďalšou možnosťou mala byť domáca väzba. Jeho prominentná klientka by si vraj v Maďarsku prenajala nehnuteľnosť, pričom maďarské médiá neskôr informovali, že by ostala bývať v budapeštianskom hoteli Hilton. Ani jedna z alternatív sa však neujala. Podľa prokurátora Gábora Kallaia totiž v jej prípade hrozí nebezpečenstvo úteku alebo skrývania.

Súd rozhodol o tridsaťdňovej väzbe, pričom tá sa môže predĺžiť až na tri mesiace. Podľa maďarských médií má spoločnú malú celu s ďalšou spoluväzenkyňou. Každý deň môže ísť na hodinovú prechádzku na čerstvý vzduch, dvakrát týždenne sa smie sprchovať. Väzni majú k dispozícii aj malú televíziu, slovenské programy však nenaladia. To mladej Rezešovej až tak prekážať nemusí, pretože maďarčinu ovláda. Strohá väzenská cela nie je to, na čo bola táto mladá žena od malička zvyknutá. Žila totiž v luxu se a bohatstve. Jej nákladné výlety a luxusné dovolenky sú zatiaľ minulosťou.

Na pojednávanie ju priviedli v putách. Foto: TASR

Zlatá mládež

„Kde je začiatok jej trápenia či vyčíňania? Holdovala omamným látkam alebo alkoholu už oveľa skôr? To vedia len jej najbližší a tí veru nikdy nič nepovedia. Navonok sa dostávali len omrvinky, z ktorých sa nedá poskladať celá mozaika jej povahy. No možno ju zničili otcove peniaze,“ prezradil nám dobre informovaný zdroj z blízkosti milionárskeho klanu Rezešovcov. Eva VarholíkováRezešová spolu s bratom Júliusom vďaka svojmu otcovi veľkoprivatizérovi a blízkemu Mečiarovmu spolupracovníkovi Alexandrovi Rezešovi ostala mimoriadne dobre zabezpečená aj po jeho smrti. O jej živote ako tínedžerky sa nikdy veľa nepísalo, na to bol jej otec mimoriadne citlivý a dokázal svojím vplyvom neželanú publicitu obmedziť. Eva nikdy nemala nejaké vážne pracovné povinnosti. Zatiaľ čo jej brat po skončení vysokej školy nastúpil do Východoslovenských železiarní Košice, ona si skôr užívala bohatstvo.

S veľkou pompou sa v apríli 1999 vydávala za hokejistu Jána Varholíka. V kalvínskom kostole v centre Košíc ju cez obrovskú kvetinovú slávobránu viedol k oltáru jej známy a úspešný otec. Varholík patril k najlepším hráčom našej vtedajšej najvyššej súťaže a reprezentoval Košice. Onedlho sa im narodila dcérka Alexandra. Časté hádky a údajne aj hysterická Evina povaha však viedli k ich rozvodu, a to po iba štvorročnom manželstve. „Život medzi Rezešovcami veru vôbec nie je jednoduchý. Sú na seba viazaní. Domy majú postavené vedľa seba. Sú v stálom kontakte a medzi sebou komunikujú najmä po maďarsky. Kým žil Šaňo Rezeš, rozhodoval o všetkom on. Jednoducho držal kasu. Po jeho smrti v tom pokračovala vdova. Či to ešte funguje tak aj teraz, netuším,“ prezradil jeden z bývalých dobrých známych rodiny.

V médiách sa nikdy nehovorilo o Eviných pracovných či študijných úspechoch. Ešte v čase, keď bola vydatá za Varholíka, vraj spolu s manželom študovali právo. Zmienka o tom, že by školu aj dokončila, však chýba. V minulosti viedla obchod v rodinnom hoteli Slovan, ktorý neskôr prebudovali na Hilton, no o jej ďalších možných podnikateľských aktivitách nenájdete ani zmienku. Z času na čas sa jej meno objavilo v niektorej z rodinných firiem, ale to bolo všetko. „Čo ja viem, tak nikde nerobila. Nebola na to ani nikdy odkázaná. Veď jej otec sa v čase svojho výslnia sám pred svetom pochválil a odhadol svoj majetok na 25 miliárd korún,“ prezrádza náš zdroj. Eva, naopak, zaujala vždy svojím outfitom, napríklad keď priznala, že má nové silikóny, ktoré pravidelne ukazovala v odvážnych róbach na plesoch v Hiltone. Rezešovci si totiž potrpeli na to, aby ich bolo vidno najmä na vlastných akciách a podujatiach.

So švagrinou: Jedna z posledných fotografií Evy Varholíkovej v spoločnosti so svojou švagrinou Evou Džodlovou-Rezešovou.

Foto: Marián Kunc

Labilná?

Eva Varholíková-Rezešová šťastie na chlapov nemala. S ďalším partnerom, košickým podnikateľom Erikom Fischerom, žila od roku 2006. Majú spoločnú dcérku Ellu. Aj tento vzťah je už minulosťou, no medializácii sa nevyhol. „Eva je emotívna. Keď miluje, tak je to celým srdcom, keď je nahnevaná, cíti to celé okolie. Možno aj preto sa hovorilo o jej možných zdravotných či psychických problémoch. Navyše je celý život mimoriadne chudá, no v poslednom období až vyziabnutá. Takisto doslova vychudnutá bola aj počas svojho druhého tehotenstva,“ prezrádza náš dobre informovaný zdroj.

Vtedy sa hovorilo aj o jej možnom kladnom vzťahu k drogám či alkoholu. Samotná Varholíková pred pár rokmi pre PLUS 7 DNÍ fámy o anorexii či, nebodaj, kombinovaní alkoholu s liekmi a drogami komentovala takto: „Som feťáčka aj alkoholička a ešte neviem čo. Na tom sa dobre bavím. Nemám sa k čomu vyjadrovať, lebo keby som sa mala zapodievať všetkými klebetami, čo sa o mne hovoria...“ Toto vravela v roku 2007, keď sme ju navštívili v súkromnej nemocnici v Košiciach, kde bola hospitalizovaná v súvislosti s tehotenstvom. Zvláštne je, že neskôr pred rodinou i lekármi polhodinovú schôdzku s našou redaktorkou radikálne poprela. Tvrdila, že ju novinári prenasledovali a že im nič nepovedala. Vráťme sa však k Erikovi Fischerovi. To, že bol jej osudovou láskou, ukazuje aj fakt, že bola ochotná odsťahovať sa z domu na Kremnickej ulici do jeho vily v Barci. Odišla z dosahu svojej matky, dokonca chcela dom i predať. Aj táto veľká láska sa však skončila fiaskom. „Je to manipulátor, intrigán a klamár. Podvádzal ma s bývalou, dokonca chcel, aby som potratila!“ vyhlásila pred vyše troma rokmi na adresu exsnúbenca, ktorý sa vrátil k svojej manželke. Milostné rodeo však zrejme nemá konca. Šepká sa, že city medzi nimi opäť vzplanuli. V poslednom období vraj Eva častejšie chodievala k Fischerovi „na návštevy“. Naposledy v noci pred tragickou nehodou v Maďarsku jej už však nikto neotvoril. Rozladená Varholíková vraj pri odchode nabúrala do brány domu Fischerovho suseda.

Zvyknutí na luxus

Alexander Rezeš doprial svojej rodine všetko. Domy, v ktorých býval on i jeho deti, stoja vo vychytenej časti Košíc a boli nákladne zrekonštruované. Rezešovci sa vždy vozili na drahých a luxusných limuzínach. Za jeho života nechýbala honosná vila v španielskom Alicante a množstvo nehnuteľností. Vždy si totiž na svoju rodinu potrpel. Ani po jeho smrti rodina nemienila od svojho vysokého štandardu upustiť. Vilu v Španielsku síce predala, no nevzdala sa drahých výletov. „Ich autá bolo často vídať na Rákocziho ulici v Budapešti. Vždy si potrpeli na dobré jedlo i oblečenie. Nákupy v Dubaji? Pre nich to nebol žiadny problém. Pani Rezešová sa vždy dáva voziť šoférom. A je jedno, či išla len na kávičku do Hiltonu, alebo do jedného z luxusnejších obchodov v centre mesta. Ďusko má záľubu v drahých autách. Predtým jazdil na Ferrari, teraz sa vozieva v čiernom matnom Aston Martine. Jeho žena Eva jazdí na luxusných BMW. Aj jeho okolie, ktoré je rodine k dispozícii, jazdí na tejto značke,“ prezrádza náš zdroj.

Tragická nehoda Rezešovcov položila psychicky na kolená. Rodina okamžite odišla do Maďarska zachraňovať, čo sa dá. „Je to veľké nešťastie a tragédia. S pokorou a výčitkami na celý život sa hlboko ospravedlňujeme rodinám pozostalých. Všetkých nás to veľmi mrzí. Moja dcéra je pripravená niesť plnú zodpovednosť a následky tejto tragédie,“ stojí v stanovisku, ktoré vydala Varholíkovej matka a viac s médiami rodinný klan nekomunikuje. Pozostalých tragickej nehody sú však pripravení finančne odškodniť.

Matka sa snaží dostať k nešťastnej dcére čo najčastejšie a v týchto dňoch ju podržať. Po jej boku stojí i jej súčasný snúbenec - expolicajt Lukáš Trnovský, s ktorým plánovali svadbu a žili spolu v Evinom dome.

Príde o deti?

Zatiaľ čo rodina sa snaží Eve pomôcť, otcovia jej detí chcú od celého diania ochrániť ich dcéry. Exmanžel Ján Varholík sa stará o Alexandru. „Čo viem, snaží sa ju čo najviac izolovať od mediálneho a spoločenského tlaku. Je to pre nich skutočne ťažké. Aj napriek Evinej prchkej povahe niečo také jej nik neprial. Ona v tej väzbe úplne odíde. Neznesie to,“ tvrdí náš zdroj z prostredia rodiny. Aj jej expriateľ Erik Fischer chce svoju dcéru do opatery. Už sa obrátil na košický súd. „Určite to nie je nič príjemné. Pre rodinu ani pre Evu. Neprajem jej nič zlé, ona je dobrá baba, nesúdim ju za to. Myslím, že to bol jednorazový problém. Bola zodpovedná, svoje deti miluje. Ak išla na párty, kde pila, vždy mala šoféra. Neviem sa k tomu viac vyjadriť, neviem, čo ju k tomu viedlo,“ povedal jeden z Eviných priateľov, známy fotograf Mário Gotti. Tragédia v Maďarsku nebola prvá nehoda Evy Varholíkovej. Aj keď sa v Košiciach hovorí o niekoľkých, oficiálne potvrdená je len jedna približne spred dvanástich rokov. V Košiciach narazila na luxusnom Mercedese zozadu do škodovky patriacej dôchodcovi. Nik nebol zranený. Či má vo svojej šoférskej histórii aj ďalšie excesy, polícia odmietla zverejniť s tým, že ku konkrétnym osobám sa nevyjadruje.

S expartnerom Erikom Fischerom ešte ako šťastný pár. Foto: Juraj Roščák

Opitá a sfetovaná?

Maďarská polícia namerala Eve Varholíkovej 1,5 promile alkoholu, v jej tele sa dokonca našli stopy po opiátoch. Ako sa správa človek pod vplyvom týchto látok? „Takáto osoba oneskorene reaguje, okolie vníma skreslene. Vzájomná kombinácia alkoholu a drogy opiátového typu to ešte znásobuje. Obe látky sú tlmivé, zhoršujú reakcie, koordináciu pohybov, sústredenosť. Človek má napríklad ťažkosti s chôdzou. Avšak závisí od jednotlivca. Inak sa totiž správa po alkohole ten, čo nie je zvyknutý piť, a inak závislý. Ten vtedy možno len začína normálne fungovať,“ vysvetľuje lekárka z Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave MUDr. Jaroslava Struňáková. Ľudia pod vplyvom drog nedokážu odhadnúť riziko svojho správania, reagujú často prehnane, a teda ohrozujú seba aj ostatných. „Ani jedna z týchto látok nepatrí za volant. To, čo sa stalo, je katastrofálny následok. No už len to je tragické, že si niekto v takom stave sadne za volant. Zdravý normálny človek to nespraví, pretože vie posúdiť, že môže ohroziť okolie aj seba.“

Advokát Evy Varholíkovej tvrdí, že jeho klientka brala lieky, údajne antibiotiká, a práve tie sa mali v testoch ukázať ako opiáty. „To, ako dlho sa opiáty objavujú v tele po užití, závisí od viacerých faktorov. Ako dlho človek drogu užíva, akým spôsobom, či vnútrožilovo, šnupaním, alebo fajčením, i aké to bolo množstvo. Opäť to závisí od jednotlivca. Opiáty pritom môžu byť z rôznych zdrojov. Dá si heroín, zje makový koláč alebo užije tabletku. Opiáty obsahujú napríklad niektoré lieky od bolesti,“ vysvetľuje odborníčka a zdôrazňuje, že na Slovensku by šiel takýto vodič či vodička automaticky na psychiatrické vyšetrenie. „Ten zákon už u nás, našťastie, platí. Majú zadržaný vodičský preukaz a posudzuje sa ich spôsobilosť viesť motorové vozidlo. Dosť veľké množstvo ľudí závislých od alkoholu a iných látok šoféruje, týmto sa môžu eliminovať z cestnej premávky.“ (ls)

Do slovenskej basy

Rozhodnutie maďarského súdu o vzatí Rezešovej dcéry do tridsaťdňovej vyšetrovacej väzby mnohí komentovali tvrdením, že keby k nehode došlo na Slovensku, určite by sa našli dôvody na stíhanie Evy Varholíkovej na slobode. Narážali pri tom na moc rezešovského klanu, na silu jeho peňazí získaných z mečiarovskej privatizácie Východoslovenských železiarní, na spätosť Rezeša s Mečiarom, ktorý si ho za svojich najlepších čias vybral za ministra, i na prenesenie kontaktov dnes už nebohého „starého Rezeša“ na jeho syna „Ďusiho“. Úľava verejnosti, že vplyv Rezešovcov až za maďarské hranice nesiaha, však s veľkou pravdepodobnosťou nebude mať dlhé trvanie.

Cesta vedie cez ministerstvo

V prípade, že by maďarský súd Evu Varholíkovú-Rezešovú uznal za vinnú zo smrti štyroch účastníkov dopravnej nehody a uložil by jej trest odňatia slobody, môže sa celkom ľahko vyšmyknúť spod dohľadu maďarských orgánov a dostať sa pod krídla tých našich. Varholíková totiž ako každý slovenský občan odsúdený v zahraničí môže tamojšie ministerstvo spravodlivosti požiadať o výkon trestu v domovskej krajine. A že by Rezešova dcéra chcela sedieť radšej v slovenskej ako v maďarskej base, niet prečo pochybovať. Ak teda Varholíková túto možnosť využije a maďarské ministerstvo bude náchylné mladej žene vyhovieť, postúpi jej žiadosť slovenskému ministerstvu spravodlivosti. Naše ministerstvo následne podá na súd návrh na uznanie cudzieho súdneho rozhodnutia. Ak súd tento návrh akceptuje, bude môcť byť Varholíková eskortovaná do väznice na Slovensku pod podmienkou, že na Slovensku bude vykonaný presne taký trest, ako to určí maďarský súd. Čiže, ak by jej Maďari vymerali už v kuloároch spomínaný desaťročný trest odňatia slobody vo väznici so stredným stupňom stráženia, bude sa tak diať aj na Slovenku. Lenže...

Nie je trest ako trest

Tak ako každý iný odsúdený, aj Eva Varholíková by mohla po istom čase požiadať o preradenie do väznice s lepšími podmienkami. A keďže o jej osude už nebude rozhodovať maďarský, ale slovenský súd, bude mať veľkú šancu dostať sa „pre dobré správanie“ do tej najľahšej väznice s takzvaným otvoreným oddelením. Znamenalo by to, že nebude musieť nosiť väzenský mundúr, ale svoje vlastné šaty, že bude môcť telefonovať kedykoľvek a komukoľvek, že jej väznica nájde zamestnanie, do ktorého bude chodiť každé ráno ako každý slobodný človek bez želiezok, bez stráženia. Rovnako by už ďalej záležalo len a len na svedomí slovenských sudcov, či by si mladá Rezešová odpykala skutočne celý trest, alebo by ju z väzenia podmienečne prepustili o pár rokov skôr. A že by sa mohlo nájsť dosť ďalších právnych kľučiek, ako by súd mohol pomôcť odsúdenej žene z bohatej a vplyvnej rodiny, o tom nás slovenská justícia presviedča takmer dennodenne. (ľl)


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
  • kd
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
  • ls
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].