Ako nenápadný dôchodca: Ján Slota na politickom dôchodku nosí rifle, športovú bundu a štýlové igelitky. Z Piešťan odchádzal na Mercedese triedy R, ktorý v najlepšej výbave môže stáť aj 80-tisíc eur.

Zo Slotu je obyčajný dôchodca s igelitkou a s mercedesom

Slovenská národná strana začala proti Slotovi disciplinárne konanie, on vraj poškuľuje po mieste primátora Piešťan.

Zatúžil dlhoročný predseda SNS Ján Slota opäť po politickom výslní? V Bratislave sa šepká, že po vlaňajšom odchode z čela národniarov si brúsi zuby na post primátora Piešťan. Nečudo, veď práve v kúpeľnom meste býva Slota i jeho manželka Ľubomíra.

Do Piešťan ešte fámy o Slotových ambíciách nedorazili a na tamojšom mestskom úrade nám zmenu jeho bydliska vyvrátili. Ako obyvateľov Piešťan nevedú ani národniara, ani jeho ženu. Zatiaľ.

Nenápadný penzista?

Nájsť v Piešťanoch čestného predsedu SNS sa spočiatku zdalo ako misia vopred odsúdená na neúspech. Viacerí, ktorí s ním v časoch jeho politickej kariéry často komunikovali, zrazu tvrdili, že o ňom niekoľko mesiacov nepočuli. My sme na bývalého šéfa národniarov narazili v samotnom centre Piešťan, kde už tri roky vlastní byt jeho manželka Ľubka a už dlhšie tu žije s päťročnou dcérou Sofiou.

„Dnes bola asi trikrát vonku so svojou čivavou, inak je stále v pohybe,“ prezradili nám susedia, ktorí tu podľa vlastných slov stretávajú aj Ľubomírinho manžela.

A naozaj, minulý týždeň pred ôsmou hodinou rannou vyšiel bývalý primátor Žiliny z novostavby. Nestrhával na seba pozornosť, práve naopak. Na prvý pohľad to bol bežný piešťanský dôchodca zaťažený igelitovou taškou istého potravinového reťazca. Muž v rifliach a športovej bunde však nastúpil do bieleho Mercedesu triedy R s tmavými sklami, ktorého cena sa pohybuje, podľa motora a výbavy, od 53-tisíc eur vyššie, v najlepšom vyhotovení môže stáť aj 80-tisíc eur.

Hoci na treťom poschodí, kde sa nachádza aj Slotovej byt, vidieť z ulice nainštalovanú bezpečnostnú kameru, Ján Slota Mercedesom pokojne parkoval vedľa bytovky.

Ľubomíra Slotová ráno odviezla dcéru Sofiu do súkromnej jazykovej školy, kde v rámci kurzu pre deti berú za hodinu cudzieho jazyka s lektorom iba 5 eur. Foto: Martin Domok

Čestné starosti

Čestný predseda SNS však má dôvod na zachmúrené čelo. Jeho partaj začala nedávno voči nemu disciplinárne konanie, oficiálne pre nehospodárne nakladanie so straníckymi financiami. Podľa našich informácií však môže byť stav národniarskych financií iba zámienkou, aby sa strana konečne vyrovnala so Slotom. V hre sú totiž ešte dve závažné okolnosti - snaha o získanie budovy, v ktorej SNS sídli od roku 1994, a samotná politická budúcnosť partaje.

Budova na Šafárikovom námestí má hodnotu miliónov eur a SNS má na ňu predkupné právo. Prenájom vyprší na budúci rok a začne sa rokovanie o odkúpení s bratislavským magistrátom - teda s primátorom Milanom Ftáčnikom, podporovaným Smerom. Stanovisko magistrátu bude určujúce pri stanovení ceny, ktorá sa môže znížiť napríklad o pomerne vysoké investície, ktoré nájomníci do svojho sídla vrazili.

Jedným z nich bola žilinská Prvá komunálna banka, ktorá sa so zmenami majoritných majiteľov premenovala najprv na Dexia banku a napokon na dnešnú Prima banku, vlastnenú Pentou. Práve bankári mali investovať do prestavby podzemných častí budovy.

Politická budúcnosť národniarov môže pritom s odkúpením budovy úzko súvisieť. Vzhľadom na rozloženie politických síl je totiž jasné, že po prípadnom znovuvzkriesení má strana šancu vrátiť sa do vlády len po boku Smeru. Aj socialistom by pravdepodobne viac vyhovoval spoľahlivý a na ich milosť odkázaný partner ako naťahovanie sa s niektorou z pravicových strán.

Podľa našich informácií sa nedávno stretol predseda Smeru Robert Fico s predsedom SNS Andrejom Dankom. Údajnou podmienkou ministerského predsedu na akúkoľvek spoluprácu však má byť dištancovanie národniarov od Jána Slotu. Úrad vlády na našu otázku o stretnutí reagoval slovami, že to nie je pravda. Danko priznal, že sa s Ficom stretol na spoločenskom podujatí v Martine. „Mali sme priestor pozdraviť sa a vymeniť si pár názorov,“ priblížil predseda SNS.

Emisárom národniarov v Smere je údajne bývalý minister školstva Ján Mikolaj, ktorý sa síce ku koncu prvej Ficovej vlády rozkmotril so Slotom, čo ho deň pred vlaňajšími voľbami stálo už schválené štvrté miesto na kandidačnej listine, no udržal si dobré vzťahy s premiérom.

O SNS ako o budúcom možnom spojencovi sa šepká aj v Smere. Podľa kuloárnych informácií vraj nie je vylúčený scenár, že by niekoľko dôveryhodných národne cítiacich socialistov zmenilo tričko a pokúsilo sa SNS opäť vyzdvihnúť na parlamentný piedestál.

Dva počítače a dve autá

Koncom marca zasadlo v Bratislave rozšírené predsedníctvo SNS a odhlasovalo voči svojmu bývalému šéfovi začatie disciplinárneho konania. Proti sa postavil jediný človek - podľa našich informácií podpredseda a žilinský krajský šéf Milan Frič. Ešte pred hlasovaním sa Slota rozhneval a odišiel. Stanovy národniarov hovoria, že disciplinárne konanie sa môže skončiť napomenutím, dočasným alebo definitívnym pozbavením straníckej funkcie alebo vylúčením zo strany.

Hovorkyňa národniarov Zuzana Kohútková oznámila, že disciplinárne konanie voči Slotovi sa začalo pre jeho nehospodárne nakladanie s financiami strany, čím mal ohroziť samotnú existenciu subjektu. Nový predseda Andrej Danko to komentoval slovami: „Stoštyridsaťdvaročná strana by mala mať väčší majetok, ako sú dva počítače a dve autá.“ Už o pár dní však na tlačovej konferencii, tešiacej sa mimoriadnemu záujmu médií, oznámil, že išlo len o akúsi metaforu.

Už v januári však bolo jasné, že so straníckymi financiami nie je všetko s kostolným poriadkom. Predsedníctvo podľa vtedajšej zápisnice vzalo na vedomie informáciu o „vážnej ekonomickej situácii SNS a úverovom vzťahu voči Privat banke“. A bolo informované aj o tom, že Danko požičal strane 31-tisíc eur z vlastného vrecka.

Kým boli národniari parlamentným subjektom, mali nárok na väčší príspevok od štátu ako v súčasnosti. Daňoví poplatníci sa stranám zastúpeným v Národnej rade skladajú na príspevok za mandát, vďaka ktorému dostanú strany tridsaťnásobok priemernej mzdy za každého poslanca. Ak ich je viac ako dvadsať, za každého ďalšieho už „len“ dvadsaťnásobok.

Každá strana, ktorá prekročila hranicu troch percent, však dostáva od štátu za každý získaný hlas percento priemernej mzdy, teda takmer osem eur. A za štyri roky volebného obdobia ich dostane ešte raz, v podobe takzvaného príspevku na činnosť. SNS takto získala za posledné voľby 915 061 eur a postupne jej ich štát vyplatí druhýkrát. Spolu teda od štátu za štyri roky zinkasujú vyše 1,8 milióna eur. Počas prvej Ficovej vlády, keď boli členmi vládnej koalície, dostali takto spolu takmer štyri a pol milióna eur.

Napriek týmto úctyhodným sumám však mali národniari ku koncu roka na účte len 4 427 eur. Na poslednú volebnú kampaň si navyše od Privat banky požičali jeden a pol milióna. O peniaze podľa Danka prišli neuváženým investovaním. „V majetku po odpisoch je nejakých 25-tisíc eur. Zdá sa mi, že naozaj nedisponujeme žiadnym majetkom ani budovou, ani žiadnymi aktívami, ani fondmi,“ vyhlásil Danko.

Rozhovor s Andrejom Dankom

Na zasadnutí Krajskej rady SNS v Žiline, kde sa začalo prvýkrát riešiť údajne nehospodárne nakladanie s peniazmi vynaloženými na voľby, ste mali s pánom Jánom Slotom ostrú výmenu názorov. Čo ste si povedali? To sú štandardné rokovania, kde dochádza k výmene názorov medzi chlapmi. Tieto informácie nepotvrdzujem.

Od roku 1994 sídli SNS v historickej budove na Šafárikovom námestí v centre Bratislavy. Prenájom sa vám končí v roku 2014. Podľa našich informácií máte na ňu predkupné právo. Bude sa strana snažiť získať budovu do svojho vlastníctva? Určite. Budem sa snažiť urobiť všetko pre to, aby sme túto zložitú situáciu vyriešili tak, aby SNS zostala v tejto budove. Budeme musieť ešte vyhodnotiť efektivitu tejto budovy z hľadiska parkovacích miest. Naozaj, pri poklese ceny nehnuteľností buď akceptovať, alebo neakceptovať ponuku s ohľadom na trh. Ja som pragmatik.

O akej sume ste ochotný uvažovať? To ja neriešim.

Už ste hovorili o predaji budovy s pánom primátorom Milanom Ftáčnikom? Nie. Ale viem, že odkúpenie budovy pre politickú stranu je citlivá záležitosť. Pamätáme si predsa odkúpenie budovy na Žabotovej (bývalé sídlo KDH v centre Bratislavy - pozn. red.), pamätáme si SDĽ (budova na Gunduličovej ulici v centre hlavného mesta, teraz patrí Smeru - pozn. red.).

Údajne ste sa stretli aj pánom premiérom Ficom, o čom ste hovorili?Oficiálne rokovania medzi SNS a Smerom neprebiehali, ale stretol som sa s ním na spoločenskom podujatí v Martine, kde som bol ako zakladajúci člen Matice slovenskej. Pán premiér na podujatí preberal toto členstvo. Mali sme priestor pozdraviť sa a vymeniť si pár názorov.

A stretli ste sa aj neoficiálne? Nie, nie. To nie je pravda. Od momentu môjho nástupu do funkcie som sa s ním inak nestretol.

Prezradíte konečne, aký máte problém s financovaním strany? Odtiekli niekam za Slotu peniaze strany, kam nemali? Problém je neefektivita vynakladania finančných zdrojov. Detailne, čo je vo veci, je predmetom interného disciplinárneho konania. Nechcem to pitvať verejne, kým to nebude uzavreté v rámci strany.

Kedy zhruba by sme sa mali dozvedieť výsledok? To je proces. Má svoje pravidlá podľa nášho rokovacieho poriadku. Tieto veci sa nedajú unáhliť. Neviem to teda odhadnúť.

Ako predseda strany máte veľmi silnú pozíciu, do predsedníctva môžete kooptovať hociktorých členov SNS a v akomkoľvek počte. Teda volení členovia môžu byť kedykoľvek prehlasovaní. Je to demokratické? Som predseda s kompetenciami, ktoré schváli snem. Určite pozícia predsedu je veľmi silná. Ja som si tieto kompetencie nevymyslel. Zdedil som ich. (onf)


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní