Po rekonštrukcii sa druhé poschodie Galérie mesta Bratislavy v Pálffyho paláci otvorí 21. novembra. Do nového života ho uvedie výstava uznávaného slovenského maliara Miroslava Cipára.

Zrekonštruovanú galériu v Pálffyho paláci otvorí výstava Miroslava Cipára

V centre Bratislavy, za starými tapetami v Pálffyho paláci, našli osemstoročnú stenu.

Aj zdanlivo dokonale prebádané miesta môžu pripraviť nečakané prekvapenia. Nedávno sa o tom na vlastnej koži presvedčili zamestnanci Galérie mesta Bratislavy v Pálffyho paláci.

Pri rekonštrukcii druhého poschodia sa za strhnutými - mimochodom, veľmi nevkusnými - tapetovými kazetami objavila skutočná architektonická lahôdka. Obrovský kus vynikajúco zachovaného múru budovy, ktorá stála na mieste paláca pred neuveriteľnými vyše osemsto rokmi!

Nepochopiteľne ukrytá

„Na Pálffyho paláci práve rekonštruujeme strechu. Dostali sme na to od mesta 130-tisíc eur. A keďže sme nejaké peniaze zarobili na megaúspešnej výstave Umelecké poklady Secesia, získali sme peniaze od sponzorov, plus budeme robiť veľkolepú výstavu obrazov Miroslava Cipára, rozhodli sme sa, že popri tom konečne dáme do poriadku aj druhé poschodie, kde bola roky stála expozícia stredoeurópskeho umenia 19. storočia a odstránime problematické kazetové obloženie,“ vysvetľuje pre PLUS 7 DNÍ riaditeľ Galérie mesta Bratislavy Ivan Jančár.

„No a pri tom sme nečakane objavili túto nádhernú stenu z trinásteho storočia,“ nadšene ukazuje na múr vystavaný z neopracovaných kameňov, ktorý tu vyrástol pred osemsto rokmi. „Ostal som úplne prekvapený, že niečo také tu bolo, pretože tento palác bol kompletne rekonštruovaný v roku 1985. Naozaj nedokážem pochopiť, prečo stenu vtedy zakryli. Zrejme chceli mať jednotný charakter atmosféry na celom poschodí,“ krúti Jančár hlavou nad nepochopiteľným rozhodnutím.

„Bolo to nešťastné architektonické riešenie. Chceli z toho urobiť interiérový palác, aké sa robili v 19. storočí. Ale pre potreby galérie to bolo absolútne nevhodné. Navyše, tým, že to bolo robené v roku 1985, dlhé roky sa nikto neodvážil dať to dole,“ hovorí Jančár. „Nie z ideologických dôvodov,“ odvracia naše podozrenie. „Jednoducho to bolo pred príliš krátkym časom.“

Pálffyho palác: V jedinom architektonickom objekte je zachytených a viditeľných množstvo zásadných historických etáp vo vývoji mesta. Foto: Matej Kalina

Lákadlo návštevníkov

V každom prípade rozhodnutie zakryť múr pri opravách v osemdesiatych rokoch bolo o to čudnejšie, že počas rekonštrukcie, ktorú sprevádzal aj záchranný archeologický výskum, sa našli aj časti mestského gotického paláca s kaplnkou.

Ten sa však vtedy rozhodli ukázať verejnosti. Jeho hviezdicovitú klenbu a zvyšky muriva môžu návštevníci Pálffyho paláca obdivovať na druhom a treťom poschodí aj na schodisku.

„Len túto jednu stenu zakryli. Pritom je úplne fantastická a my ju, samozrejme, necháme odkrytú,“ hovorí Jančár. „Bude vyzerať tak, ako ju vidíte. Akurát ju očistíme od zvyškov malty a vyčistíme kovový držiak vľavo pri okne.“

Riaditeľ je presvedčený, že stredoveká stena výrazne prispeje k unikátnosti tohto priestoru. „Podľa mňa odstránením tapiet po rekonštrukcii vzniknú jedny z najkrajších výstavných priestorov v Bratislave. Tým, že sa dali kazety dole, sa tento priestor aj úžasne opticky rozšíri,“ hovorí.

Nehovoriac o tom, že sa tu bude oveľa lepšie inštalovať. „Práve pre kazety sa tu totiž obrazy vešali vždy príšerne ťažko. Keď sme mali nejaké rozmernejšie dielo, museli sme ho zavesiť tak, že išlo cez tie kazety a vyzeralo to fakt zle. Veľmi nás to obmedzovalo,“ vysvetľuje Jančár.

Kazetové tapety: „Bolo to nešťastné architektonické riešenie," hovorí Jančár.

Nové objavy?

Novú stenu už časovo zaradili aj experti, galéria si teda môže byť istá, že nejde o napodobeninu. „Vek podobných objavov sa zisťuje podľa spôsobu, ako je stena postavená, aké materiály boli pri jej stavbe použité. My už to máme datované historikmi, keďže sa tu robil historický výskum. Navyše, takáto stena sa nachádza aj v niektorých iných častiach Pálffyho paláca,“ objasňuje Jančár.

Myslí si, že Pálffyho palác ešte skrýva ďalšie neodhalené skvosty? „Sotva,“ krúti hlavou. „Tým, že sme všade odstránili tapety, už nemá byť čo niekde skryté.“

Paradoxne, samotná Galéria mesta Bratislavy je dôkazom, že nové objavy môžu prísť vždy. A potvrdzuje to aj Jančár. „Druhá budova Galérie mesta Bratislavy, Mirbachov palác, bola rekonštruovaná do roku 1972. Napriek tomu, že bol robený výskum, sme pred troma rokmi objavili pôvodnú stredovekú studňu na nádvorí Mirbachovho paláca, ktorú sme vyčistili a zreštaurovali.

Okrem toho v čase rekonštrukcie Mirbachovho paláca bol zamurovaný vchod do jeho pivníc, kde bola dlhé roky reštaurácia Veľkí Františkáni. Po dlhoročnom súdnom spore sme tieto priestory opätovne získali a v septembri začneme stavať schodisko na pôvodnom mieste.“

Lukratívne miesto

Búralo a prestavovalo sa teda vždy. A tento trend sa nevyhol ani Pálffyho palácu. „Pálffyho palác veľakrát prestavovali. Očividne to boli veľmi lukratívne a významné priestory, pretože archeologický výskum potvrdil, že tu bolo osídlenie už v 1. storočí pred naším letopočtom,“ hovorí Jančár.

Dôkazom je hrobka v suteréne stavby, jama na uskladnenie potravín a nálezy potvrdzujúce blízkosť mincovne.

„Tieto neskororománske murivá,“ naráža Jančár na nedávno objavenú stenu, „zasa ukazujú, že už v 13. storočí tu bola stavba, ktorá musela mať najmenej jedno poschodie.“ Ako sa návštevníci môžu dozvedieť z tabule pri vstupe do galérie, práve v tom spočíva „neoceniteľná hodnota a zvláštnosť Pálffyho paláca“.

„V jedinom architektonickom objekte je zachytených a viditeľných množstvo zásadných historických etáp vo vývoji mesta.“ Pálffyovci získali palác v 18. storočí a slúžil im na reprezentačné účely až do rozpadu Rakúsko-Uhorska. Po smrti posledného majiteľa grófa Jánosa Pálffyho, filantropa, mecéna a zberateľa umenia európskeho formátu, sa palác stal po rozsiahlej obnove v roku 1987 sídlom Galérie mesta Bratislavy.

Otvorí ju Cipár

Pre rekonštrukčné práce galériu v Pálffyho paláci pre verejnosť v septembri uzavrú. Podľa stavu rekonštrukcie ju otvoria v priebehu októbra, 28. októbra sa začína veľká výstava svetovo uznávaných sklárov manželov Palovcov. Každopádne, vynovené druhé poschodie bude môcť verejnosť opäť navštíviť až 21. novembra - do života ho symbolicky uvedie retrospektívna výstava Miroslava Cipára.

Veľká retrospektíva

Po rekonštrukcii sa druhé poschodie Galérie mesta Bratislavy v Pálffyho paláci otvorí 21. novembra. Do nového života ho uvedie najrozsiahlejšia retrospektívna výstava uznávaného slovenského maliara Miroslava Cipára.

Po jej skončení sa začiatkom apríla na druhé poschodie vráti stála expozícia stredoeurópskeho umenia 18. storočia.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].