Marian Kotleba stráca body: Vo svoj prospech zatiaľ nedokázal zúročiť ani tému utečencov, ktorá všade v Európe nahráva extrémistom.

Župan Kotleba rieši problematiku nahých chlapcov a čiernych synov

Banskobystrický župan Kotleba si nárokuje kafrať umelcom do remesla. Bez diskusie zrušil tanečníkov aj divadelníkov.

Úpadkovú kultúru treba zastaviť, - vysvetľoval riaditeľ Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja cenzúru v divadlách spadajúcich do moci župana Mariana Kotlebu.

Naznačil tiež, že v poriadku nie sú ani niektoré televízne seriály a súťaže. Ktoré konkrétne by divákom razantne z programu vyškrtol, by sa verejnosť mohla dozvedieť veľmi rýchlo po parlamentných voľbách.

Teda keby náhodou motyka vystrelila a Kotlebova strana dostala mandát na „robenie poriadku“ nielen v Banskobystrickom kraji, ale na celom Slovensku.

Zakázané peniaze

Nahí chlapci nám tu nebudú tancovať a stredoškoláčky z chudobných regiónov sa nemajú čo rozprávať o voľajakom čiernom synovi! Tak rozhodol predseda Banskobystrického samosprávneho kraja a bodka. Žiadna diskusia, žiadne vysvetľovanie.

V Divadle Štúdio tanca mali z Kotlebovho rozhodnutia poriadny šok, na istý čas bol chod divadla paralyzovaný. Župan nepodpísal zmluvu o dotácii z grantových fondov ministerstva kultúry, čo sa dá inými slovami povedať tak, že zakázal, aby ministerstvo dalo už pripravené peniaze divadlu.

Bez dostatočných financií nemalo divadlo inú možnosť, iba zrušiť jedenásty ročník festivalu Dni tanca. Pozvaní naň boli umelci zo zahraničia a vysvetľovať im zrazu, aby si nebalili kufre, nebolo nič príjemné, nehovoriac o tom, že táto neserióznosť poškodila obraz Slovenska ďaleko za jeho hranicami.

Kotlebov autokratický zásah neostal bez ostrej reakcie v umeleckej brandži, reagovala naň aj Medzinárodná asociácia divadelných kritikov. Zaskočení ostali tiež mnohí Kotlebovi voliči. Dúfali, že „urobí poriadok s neprispôsobivými Cigáňmi“, nie že bude sedieť na peniazoch pre tanečníkov.

Aj keď téma nahých chlapcov tancujúcich priamo v Banskej Bystrici mala tiež niečo do seba. Niekoho pohoršilo, že je čosi také vôbec možné, iného zas podnietilo hľadať na internete videá z produkcie Divadla tanca. Lenže medzi nimi žiadne pikantérie neboli.

Čítajte viac:

Kotlebovi zamestnanci mu musia platiť odmenu z vlastnej mzdy!

Kotlebova recidíva

Nepodpísanie zmluvy o poskytnutí dotácie pre ďalšie divadlo, tentoraz ide o grant z ministerstva zahraničných vecí pre Bábkové divadlo na Rázcestí, už verejnosť prijíma menej hlučne. Nielen preto, že ide - ako to výstižne nazval umelecký šéf Bábkového divadla na Rázcestí Marian Pecko - o recidívu v županovom konaní.

Každému je jasné, že človek považovaný za extrémistu už zo svojej podstaty musel zhatiť projekt nazvaný Stop extrémizmu. Čo tam po tom, že išlo o skvelú myšlienku, aby divadlo vycestovalo za mladým divákom priamo do chudobnejších regiónov!

Predstavenie nazvané List čiernemu synovi nie je podľa Kotlebu pre tínedžerov a vlastne pre nikoho vhodné z jednoduchého dôvodu. Ide o čierneho syna. Keby o bieleho, to by, samozrejme, bola situácia podstatne iná.

Divadlo s päťdesiatpäťročnou históriou sa nedalo županom zastrašiť, na projekt zháňa peniaze formou zbierky. K študentom sa predstavenie i následná diskusia o prejavoch extrémizmu, o xenofóbii, o rasizme dostane napriek Kotlebovej nevôli.

„Dva roky ešte dáko vydržíme,“ odznelo po oficiálnej časti tlačovej besedy divadelníkov o mocenskom zásahu do umenia, o Kotlebovej cenzúre. Umelci počítajú s tým, že po skončení volebného obdobia sa Kotleba aj so svojimi výkrikmi „Na stráž!“ vráti tam, odkiaľ prišiel. Na okraj spoločnosti pod neustálu kontrolu polície.

Čítajte viac:

Kotlebu nechcú vyzliecť zo župana. Vraj by mu stúpla popularita

Nevyužité tromfy

Na rozdiel od divadelníkov je Kotleba presvedčený, že nám ešte len ukáže, ako správne žiť, čomu sa zasmiať a možno aj to, čo si obliecť. Po nadchádzajúcich voľbách do Národnej rady SR počíta s miestom vo vláde. Opitý gigantickým úspechom v nerovnom boji proti smeráckemu Maňkovi verí, že národ ho zbožňuje.

A objektívne treba priznať, že momentálne problémy s utečencami mu rovnako, ako aj iným extrémistickým silám v celej Európe, mimoriadne uľahčujú cestu k moci. Existuje veľa možností, ako sa hravo populisticky zmocniť témy utečencov a do parlamentu odkráčať po červenom koberci.

Zatiaľ však nič nenasvedčuje tomu, že by Kotleba tieto zručnosti ovládal. Nezabúdajme, že sám veľkú charizmu nemá. Jeho obľúbenosť začala prudko rásť až po tom, čo sa dal dokopy s kreatívnym podnikateľom Beličkom.

Kúpa pozemkov s načierno postavenými príbytkami Rómov v Krásnej Hôrke, bilbordy o kotlebovcoch, čo jedia Cigáňov, transparent Yankees go home, vyvážanie vo výraznom zebrovanom Hummeri, to všetko boli Beličkove nápady. Len vďaka nim sa Kotleba stal pre väčšinové obyvateľstvo jasne rozpoznateľným a mnohým sa zdal aj šokujúco vtipný.

Po tom, čo sa Kotleba s Beličkom v zlom rozišiel a zbavil ho všetkých funkcií, už stratil atraktivitu a istú, i keď zvrátenú hravosť. On sám si to zrejme uvedomuje, lebo snaha o zachovanie tejto línie občas prebleskne. Napríklad odplatou za nepozvanie na oslavu výročia SNP bolo vyvesenie čiernej vlajky na budove Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja.

Tí, čo s Kotlebom sympatizujú a vedia, že Povstanie považuje za puč, mali chuť nápadu sa zasmiať. Ale po oficiálnom vysvetlení úradu, že „išlo o spomienku na padlých v Slovenskom národnom povstaní“, ostali zmätení.

Akciu s čiernou vlajkou kotlebovci nedomysleli, nevyslali ňou jasný, každému zrozumiteľný odkaz. To sa im s Beličkom nestávalo. Kotleba nedokázal vo svoj prospech či v prospech svojej strany využiť ani len zhromaždenie nazvané Stop islamizácii Európy. Na tribúne iba predviedol, ako mu vo funkcii župana narástlo brucho, odrečnil si svoje a vzápätí ho zatienili iní.

Takže ak Marian Kotleba rýchlo nenájde iného Beličku, môžu občania Banskobystrického kraja strihať meter spolu s divadelníkmi a každým dňom spokojne sledovať, ako sa kráti. Dva roky nejako vydržia.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].