Smrtiaca hmla: V zime 1952 zabil smog 12-tisíc ľudí, doteraz sa nevedelo prečo

Vedci sa konečne dostali na kĺb vražednej hmle, ktorá zostúpila na Londýn pred 64 rokmi s fatálnymi následkami. Podobné podmienky pritom dnes každý deň vládnu v najznečistenejších mestách Číny. Je len chemickou náhodou, že smog tu nezabíja, tak ako v Londýne.

Rozlúštenie záhady spred desiatok rokov môže pomôcť najviac znečisteným mestám sveta. Smrtiaca hmla sa objavila v Londýne 5. decembra 1952 a vznášala sa nad metropolou ďalšie štyri dni, kedy bolo bezvetrie.

Odhaduje sa, že o život na následky smogu prišlo najmenej 12-tisíc obyvateľov, 150-tisíc ľudí bolo hospitalizovaných a zomrelo aj tisíce zvierat. Hoci bol prijatý Clean Air Act na ochranu ovzdušia, príčiny incidentu išli dostratena.

To, čo sme nevedeli

Prostredníctvom atmosférických meraní hmly v Číne a laboratórnych experimentov prišiel doktor Rényi Zhang so svojím tímom na texaskej A&M univerzite k dlho očakávanej odpovedi.

„Vedeli sme, že prispievateľom k vzniku hmly sú sulfáty a častice kyseliny sírovej boli vytvorené z oxidu siričitého uvoľneného pri spaľovaní uhlia, či už pre domáce použitie, v elektrárňach alebo v iných prostriedkoch. Ako sa oxid siričitý premenil na kyselinu sírovú, bolo nejasné,“ vysvetlil Zhang pre portál Alphr.

Výsledky výskumu podľa Zhanga ukázali, že celý proces “uľahčil“ oxid dusičitý, čo je tiež vedľajší produkt spaľovania uhlia. Došlo k tomu, že sa zmiešal s prírodnou hmlou, ktorá nie je pre Londýn výnimočným javom. Ďalším kľúčovým aspektom bola premena oxidu siričitého na nebezpečnú síru, ktorej jedovaté kyslé častice sa vzťahovali na mesto. Prirodzená hmla obsahovala viac sírnych častíc spôsobujúcich ťažké zdravotné problémy.

1952: Pre silnú vrstvu smogu v Londýne bola viditeľnosť minimálna.
1952: Pre silnú vrstvu smogu v Londýne bola viditeľnosť minimálna.
screenshot YouTube

1952: Pre silnú vrstvu smogu v Londýne bola viditeľnosť minimálna. Foto: screenshot YouTube

Nadmerné hnojenie a množstvo výfukových plynov

Podobné veci sa pritom dejú aj dnes – v najviac znečistených mestách Číny.

To, že tu ešte nedošlo k podobnej smutnej udalosti ako v Londýne je len chemickou náhodou: Čína nadmerným hnojením umelými preparátmi v kombinácii s množstvom výfukových plynov totiž produkuje vysokú hladinu amoniaku a ten sírne častice neutralizuje.

Čína: Smog ako súčasť každodenného života.
Čína: Smog ako súčasť každodenného života.
ČTK

Čína: Smog ako súčasť každodenného života. Foto: ČTK

Zatiaľ čo londýnska hmla bola veľmi kyslá, čínsky zákal je podľa Zhanga v podstate neutrálny, čo však neznamená, že je zdravý, len nemá také rýchle a fatálne následky, aké spôsobil smog v Londýne za štyri dni.

Bratislavská panoráma s exhalátmi v ovzduší.
Bratislavská panoráma s exhalátmi v ovzduší.
Matej Kalina

Bratislavská panoráma s exhalátmi v ovzduší. Foto: Matej Kalina

Zhang dúfa, že pochopenie vražednej londýnskej hmly pomôže mestám vysporiadať sa v dlhodobom horizonte s problémami znečistenia ovzdušia, ako však dodáva znížiť emisie nejaký čas potrvá.

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček