Irving Kahn sa drží na finančnom trhu už desiatky rokov a stále sa mu darí.

108-ročný investor prežil všetky dlhové krízy: Žiadne pôžičky, radí

V historickom roku 1929, ktorý odštartoval Veľkú hospodársku krízu, on svoj majetok zdvojnásobil. Dnes má 108 rokov a stále je na tom finančne skvele. Veterán medzi investormi Irving Kahn prežil všetky búrky vo svete financií od roku 1920 a teraz odhalil, ako sa mu to podarilo.

Trikrát do týždňa si americký podnikateľ a investor Irving Kahn vezme taxík a zo svojho bytu na Manhattane sa odvezie takmer za roh – do kancelárie obchodu s cennými papiermi Kahn Brothers. Nebolo by na tom nič čudné, keby nemal už 108 rokov a za sebou úspešnú kariéru, ktorá prežila všetky finančné búrky.

Investícia do rizika

Kahnova kariéra na Wall Street sa začala pred krachom na newyorskej burze v roku 1929 a prežila Veľkú hospodárku krízu, druhú svetovú vojnu, studenú vojnu i nedávny ekonomický kolaps. Takisto desiatky menej vážnych finančných kríz. Ako to vôbec dokázal?

„V mojich začiatkoch na trhu akcií dominovali špekulanti, ktorí rozmýšľali, ako sa nabaliť. Jediné vážne investície uskutočňovalo zopár veľkých inštitúcií, ktoré vložili akcie do stabilných spoločností.“

V lete roku 1929 sa ceny vyšplhali do neprimeraných úrovní a Kahn si povedal, že nebude profitovať na raste cien, ale na ich páde. Rozhodol sa investovať do ťažobnej spoločnosti Magma Copper, čo bolo vtedy obrovské riziko. „Požičal som si peniaze od príbuzného, ktorý si bol istý, že o ne príde, no bol taký láskavý, že mi ich napriek tomu poskytol.“

Keď došlo na jeseň ku krachu na newyorskej burze, Kahn mal takmer dvojnásobok toho, čo investoval. Neobvyklým ťahom dokázal, že sa niekedy oplatí investovať do odvetvia, ktoré sa v danej chvíli javí ako najviac rizikové.

Koniec pôžičkám

Dôsledky krachu na Wall Street boli odlišné od následkov novodobej finančnej krízy, myslí si skúsený investor. „Kolapsu v roku 1929 predchádzala rovnaká realitná bublina ako v prípade toho nedávneho, boli tam však isté rozdiely. Nepomerne väčšie množstvo ľudí sa vtedy zadlžovalo tak, že investovalo s požičanými peniazmi.“

„Navyše neexistovala žiadna právna ochrana, nijaké zákony o cenných papieroch, v 20-tych rokoch skrátka nebolo nič. Takže keď udrela kríza, Central Park zrazu zaplnili celé rodiny bez domova, ktoré nemali kam ísť,“ dodáva Kahn.

Po neobyčajnom úspechu v rizikovom podnikaní sa jeho prístup zmenil a zameral sa na jednu zo stabilných spoločností, ktoré boli na akciovom trhu podhodnotené. Definitívne sa vzdal požičiavania si finančných prostriedkov na ďalšie investície. „Investoval som už len konzervatívnym spôsobom. Tým, že som zároveň žil skromne, sa to dalo zrealizovať,“ povedal pre britský portál telegraph.co.uk.

Trpezlivosť sa opláca

Kľúčovou bola pre biznismena spolupráca sa Benjaminom Grahamom, vynálezcom tzv. hodnotového investovania. „Graham so svojimi spolupracovníkmi v 30-tych rokoch vyvinuli bezpečnostnú analýzu a koncepciu hodnotového investovania, ktorá sa stala stredobodom môjho života. Spočívala v plánovaní a analytickom investovaní a nedávala priestor na špekulácie.“

„Počas Veľkej hospodárskej krízy sa dalo natrafiť na obrovské zľavy. Tak je to i dnes. Od Bena Grahama som sa naučil, že dolár sa dá získať za 50 centov, ak ste šikovní a trpezliví. Keď je trh predražený, investor musí byť ochotný počkať na lepšiu ponuku,“ odporúča Kahn.

Na trhu sú podľa neho vždy kvalitné spoločnosti, ktoré sú predražené. Disciplinovaný investor im v tom musí vedieť zabrániť. „Investori si musia uvedomiť, že ich prvoradou úlohou je zachovať si vlastný kapitál. Až potom môžu pristúpiť k druhému kroku, ktorým sú výnosy z kapitálu.“

Iní ako všetci ostatní

Kahnovu firmu Kahn brothers dnes vedie jeho syn Tom a vnuk Andrew je jedným z analytikov. „Občas máme odlišné názory, čo je zaujímavé,“ myslí si investorský veterán.

„V podstate sa snažíme hľadať hodnoty tam, kde iným unikajú. Naše myšlienky sú odlišné ako tie, ktoré prevažujú na trhu. Keď investori utekajú, my vyhľadávame rozumné nákupy, ktoré budú prínosné v priebehu nasledujúcich rokov. Naším cieľom vždy bolo usilovať sa o dlhodobé investície. Neviem, načo je dobré upínať sa na veci užitočné len v krátkom časovom horizonte,“ vysvetľuje Kahn.

A jeho recept na úspech? „Musíte mať disciplínu a temperament brániť svoje podnety. Ľudské bytosti majú zlé inštinkty, pokiaľ ide o trh,“ dodáva pre telegraph.co.uk Irving Kahn.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní