Jedným z daňových rajov je Monako, kde našlo útočisko viacero slovenských športovcov.

6 biliónov eur v teplúčku: Táto suma skončí ročne v daňových rajoch

V živote človeka sú isté len dane a smrť, no mnohí to prvé dokážu legitímne obísť. A že ich je celkom slušný počet, o tom svedčia zaujímavé čísla.

Asi osem percent svetového bohatstva sa podľa vedeckej štúdie nachádza v daňových rajoch. Do krajín, kde sú daňové sadzby pre cudzincov nízke a pravidlá týkajúce sa transparentnosti veľmi slabé, prídu ročne investície v hodnote neuveriteľných 7,6 bilióna amerických dolárov, teda šesť biliónov eur. Zistil to americký magazín Journal of Economic Perspectives.

Viac ako tretina z celkovej sumy – 2,6 bilióna dolárov – pochádza z Európy. Druhé miesto s 1,3 biliónmi obsadili ázijské krajiny, 1,2 bilióna pošlú do daňových rajov obyvatelia USA a 700 miliárd dolárov štáty okolo Perzského zálivu.

Čítajte viac:

Dominika Cibulková chce odísť do Monaka. Stačí jej na to milión eur

Manko za desiatky miliárd

Podľa výpočtov ekonóma Gabriela Zucmana z London School of Economics stratia krajiny, ktorých obyvatelia transportujú peniaze do daňových rajov, ročne v priemere 190 miliárd dolárov na príjmoch z daní. Ide pritom len o finančné aktíva a nie spotrebný tovar a nehnuteľnosti, ktoré by tiež mohli byť zdanené.

Zucmanova štúdia s názvom „Skryté bohatstvo národov - skúmanie daňových rajov“ ďalej odhalila, že najmä americké spoločnosti čoraz častejšie zdaňujú svoje zisky v zahraničí. Väčšina z nich v Singapure a v Luxembursku. Minulý rok si až 55 percent ziskov pripísali hlavne vďaka tomu, že ušetrili na daniach, informuje švajčiarsky portál 20min.ch.

Medzi najviac skloňované lokality, do ktorých sa solventní obyvatelia krajín snažia presunúť svoj kapitál, patria Belize, Seychelly, Madeira, Bermudy, Panama, Hongkong, Lichtenštajnsko, Monako alebo Cyprus.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní